
Evropska komisija je razkrila, kakšne bodo nove pravice letalskih potnikov, ki naj bi začele veljati leta 2014. Po islandskem vulkanu, zaradi katerega je za nekaj dni povsem obstal zračni promet v Evropi, se je namreč razvila žgoča razprava o tem, ali so potniki upravičeni do povrnitve stroškov, ki so nastali zaradi odpovedi in zamud letov. V novih pravilih Evropska komisija jasno definira, kdaj je potnik upravičen do odškodnine in kdaj ne. V primeru naravnih katastrof in stavke kontrolorjev potnik zaradi odpovedi leta ni upravičen do odškodnine, je pa upravičen, če je imelo letalo težave zaradi tehničnih napak.
Novi zakon naj bi prinašal veliko več jasnosti potnikom, ki želijo uveljavljati svoje pravice, ter tudi letalskim družbam, ki morajo spoštovati pravice potnikov. Pravice, ki so napisane na papirju, niso dovolj. Pomembno je, da se jih tudi v praksi izvaja, opozarja komisija.
"Ko pride do težav, si potnik želi le, da bi se čim prej vrnil domov," opozarja evropski komisar za promet Siim Kallas in dodaja: "Prav zato se s tem paketom novih pravil osredotočamo na informiranost potnikov o njihovih pravicah, o njihovi oskrbi ter o čim učinkovitejšem preusmerjanju na konkurenčne ponudnike." Nova pravila uvajajo pravico do preusmerjanja potnika na konkurenčno družbo, če je let zadržan več kot 12 ur.

Ryanair je pred kratkim izgubil tožbo na evropskem sodišču proti potnici, ki je kar sedem dni čakala na let iz Fara v Dublin. Stroški letala in hrane za cel teden so znašali kar 1130 evrov, sodnik pa je odločil, da mora Ryanair potnici povrniti vse stroške.
Hkrati pa paket prinaša novost, da morajo v primeru odpovedi letov zaradi svoje krivde letalske družbe potnikom povrniti stroške za največ tri dni v hotelu, z izjemo za invalide, otroke s spremstvom ter nosečnice, pri katerih število dni ni omejeno.

Komisija v novih pravilih določa, da se morajo letalske družbe na pritožbe potnikov odzivati hitreje. Uradni odgovor na pritožbo morajo tako pripraviti v dveh mesecih.
Še nekaj novosti
Po novi zakonodaji naj bi bil potnik upravičen do odškodnine, če gre za več kot pet ur zamude, in sicer za lete znotraj EU ter za krajše mednarodne lete. Po sedanjem zakonu velja tri ure zamude. Za daljše mednarodne lete velja minimalni čas zamude devet ur, če gre za polete, daljše od 6000 kilometrov, pa 12 ur. Prav tako morajo letalske družbe o zamudi ali odpovedi leta potnike obvestiti v manj kot 30 minutah po predvidenem datumu odhoda. V nasprotnem primeru kršijo zakonodajo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.