Tujina

Z novimi organi dobile raka

Amsterdam, 19. 09. 2018 12.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Štiri evropske pacientke so po presaditvi organov zbolele za rakom. Vse so organe prejele od iste darovalke. Rak se je pri pacientkah razvil leta po presaditvi, tri pa so zaradi bolezni umrle. Gre za izjemno redek primer, koristi presaditve pa pretehtajo morebitne zaplete, poudarjajo strokovnjaki.

Darovalka organov je umrla zaradi kapi, zdravniki pa so po vseh opravljenih preiskavah razsodili, da so njeni organi primerni za presaditev, poroča CNN. Kot so pojasnili v poročilu, so opravili vse potrebne postopke, a žal testi niso zaznali rakavih celic. 16 mesecev po presaditvi so bolezen diagnosticirali pri ženski, ki so ji presadili pljuča, analiza DNK pa je pokazala, da je izvor bolezni v darovanem organu. V roku šestih let sta umrli še prejemnici ene od ledvic in jeter.

Tri pacientke so leta po presaditvi umrle. Četrta je preživela po zdravljenju, med katerim so ji odstranili darovano ledvico.
Tri pacientke so leta po presaditvi umrle. Četrta je preživela po zdravljenju, med katerim so ji odstranili darovano ledvico. FOTO: Thinkstock

Prvi primer v zadnjih 20 letih

Doktor transplantacijske imunologije Frederike Bemelman z Univerze v Amsterdamu, ki je predstavila in napisala tudi poročilo o izjemno redkem primeru zapleta, je, kot poroča CNN, dejala, da je to prvi tovrsten primer v zadnjih 20 letih. "Vedno obstaja izjemno nizko tveganje, da se med procesom zgodi kakšna napaka." 

53-letna darovalka organov ni imela nobenih znanih bolezenskih stanj, v času, ko so presadili njena ledvice, pljuča, jetra in srce, pa niso odkrili znakov malignega tkiva. Tri pacientke so leta po presaditvi umrle. Četrta je preživela po zdravljenju, med katerim so ji odstranili darovano ledvico.

 

Koristi pretehtajo tveganje

Bemelmanova v poročilu zaključuje, da so bile metastaze še v fazi, ko jih ni bilo mogoče zaznati. Prejšnje raziskave so sicer pokazale, da se lahko med presaditvijo prenesejo rakave celice, a verjamejo, da gre za prvi takšen primer. Bolniki, pri katerih odkrijejo rakave celice, namreč ne morejo postati darovalci organov. Bemelmanova je dejala, da so koristi presaditve organov neprimerno večje in pretehtajo minimalna tveganja, zato ljudje ne bi smeli biti zaskrbljeni zaradi ekstremno redkega primera. 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ciymbalta
20. 09. 2018 20.08
Kaj sedaj če ti presadijo kaki organ, mislijo da človek več ne bo zbolel. Dobro da si življenje ne moreš kupit
tornadotex
19. 09. 2018 19.45
-1
To se pravi,ko dobiš transfuzijo,dobiš tudu po vsej verjetnosti celice raka....?
devote
19. 09. 2018 15.27
+15
Pazite na svoje organe za vsako ceno!!! Vse ostalo je svetovni nateg farmacije in lobijev
Transformerji
19. 09. 2018 14.11
+7
To pomeni, da mora biti darovalec zdrav! Prepovedal bi uporabo slovenskih darovalcev glede na naš zdravstveni sistem z dolgimi čakalnimi vrstami ......