Darovalka organov je umrla zaradi kapi, zdravniki pa so po vseh opravljenih preiskavah razsodili, da so njeni organi primerni za presaditev, poroča CNN. Kot so pojasnili v poročilu, so opravili vse potrebne postopke, a žal testi niso zaznali rakavih celic. 16 mesecev po presaditvi so bolezen diagnosticirali pri ženski, ki so ji presadili pljuča, analiza DNK pa je pokazala, da je izvor bolezni v darovanem organu. V roku šestih let sta umrli še prejemnici ene od ledvic in jeter.

Prvi primer v zadnjih 20 letih
Doktor transplantacijske imunologije Frederike Bemelman z Univerze v Amsterdamu, ki je predstavila in napisala tudi poročilo o izjemno redkem primeru zapleta, je, kot poroča CNN, dejala, da je to prvi tovrsten primer v zadnjih 20 letih. "Vedno obstaja izjemno nizko tveganje, da se med procesom zgodi kakšna napaka."
53-letna darovalka organov ni imela nobenih znanih bolezenskih stanj, v času, ko so presadili njena ledvice, pljuča, jetra in srce, pa niso odkrili znakov malignega tkiva. Tri pacientke so leta po presaditvi umrle. Četrta je preživela po zdravljenju, med katerim so ji odstranili darovano ledvico.
Koristi pretehtajo tveganje
Bemelmanova v poročilu zaključuje, da so bile metastaze še v fazi, ko jih ni bilo mogoče zaznati. Prejšnje raziskave so sicer pokazale, da se lahko med presaditvijo prenesejo rakave celice, a verjamejo, da gre za prvi takšen primer. Bolniki, pri katerih odkrijejo rakave celice, namreč ne morejo postati darovalci organov. Bemelmanova je dejala, da so koristi presaditve organov neprimerno večje in pretehtajo minimalna tveganja, zato ljudje ne bi smeli biti zaskrbljeni zaradi ekstremno redkega primera.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.