Francoski zunanji minister Alain Juppe je dejal, da so tik pred tem, da nekdanjega predsednika Laurenta Gbagboja, ki se je krčevito oklepal oblasti in stolčka ni želel predati novoizvoljenemu predsedniku Alassanu Ouatteru, prepričajo o odhodu. Francoski premier Francois Fillon je dejal, da se z dvema generaloma Slonokoščene obale pogajajo o predaji Gbagboja. To je potrdil tudi Gbagbojev tiskovni predstavnik, ki pravi, da se njegov šef zdaj pogaja o varnostnih vprašanjih, ki se tičejo tako njega kot njegove družine.
Predstavnik ZN, ki je želel ostati neimenovan, je dejal, da se je Gbagbo pripravljen predati, prosil pa je tudi za zaščito ZN.
Nato pa je sledil preobrat.
Gbagbo zanika pogajanja o odhodu
Gbagbo je namreč za francosko televizijo dejal, da sebe še vedno dojema kot zmagovalca predsedniških volitev in se ne namerava odpovedati položaju. Pogovori o tem, kdo je zmagal na predsedniških volitvah, se po njegovih besedah nadaljujejo. Vojska naj bi bila pripravljena skleniti premirje in končati spopade, da pa bi se mir vrnil v državo, bi se moral pogovoriti z Ouatterjem, pravi Gbagbo.
Kdo govori resnico?

Kar nekaj ur ni bilo jasno, ali se Gbagbo pogaja, in če se, o čem. Njegov zunanji minister Alcide Djedje je tako dejal, da se pogajajo o prekinitvi ognja. Ko so ga novinarji vprašali, ali se njegov šef pogaja tudi o odstopu in odhodu iz države, je odvrnil, da ni v njegovi pristojnosti, da bi govoril o tem. Dejal pa je, da moramo počakati še nekaj ur. Francoski obrambni minister Gerard Longuet je prav tako poudaril, da bi se kriza v državi lahko razrešila v naslednjih urah.
Do zmešnjave in nasprotujočih se informacij je prišlo, ko je Gbagbojev svetovalec v Parizu Toussaint Alain zanikal, da naj bi se nekdanji predsednik hotel pogajati. "Živ je, niso ga ujeli in nima nobenega namena, da bi se pogajal o predaji," je takrat pojasnil Alain.
Francozi pa še vedno vztrajajo, da se z Gbagbojem pogovarjajo tudi o njegovem odhodu. Kdo torej govori resnico?
Presenečen zaradi francoskega sodelovanja v napadih
Gbagbojev tiskovni predstavnik Ahoua Don Mello je takrat dejal, da imajo sile, zveste Gbagboju, pod nadzorom vse strateške položaje v Abidjanu – predsedniško palačo, rezidenco predsednika, policijsko šolo, vojaško oporišče Akban ter državno televizijo RTI. Povsem uničeno je samo eno od vojaških oporišč, je poudaril. Mello je še dejal, da je Gbagbo presenečen nad sodelovanjem Francije v napadih na Slonokoščeno obalo, medtem ko "ni nikoli zaprla vrat za dialog", predvsem v okviru Afriške unije.
To je dejal, potem ko se je Francija v ponedeljek pridružila operaciji Združenih narodov (ZN). Cilj akcije je uničiti težko orožje, s katerim Gbagbojeve sile napadajo civiliste. Ko bo cilj dosežen, bodo s posredovanjem prenehali. Predstavnik ZN je poudaril, da se v spopade med vojskama ne bodo vmešavali, saj hočejo ostati nepristranski. Želijo le zaščititi civiliste. V zadnjih dneh so namreč sile, zveste Gbagboju, povečale uporabo težkega orožja, kot so na primer rakete in težki mitraljezi.
Zunanji minister Gbagboja, Alcide Djedje, ki je danes prebegnil v rezidenco francoskega veleposlanika v Abidjanu, je povedal, da se Gbagbo z družino nahaja v rezidenci, ki je tarča napadov Ouatttarovih privržencev. Ouattarjev tiskovni predstavnik Patrick Achi pa je dejal, da so Ouattarove sile v predsedniški palači in da iščejo Gbagboja, ki ga bodo aretirali in mu sodili.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.