Z avstralskega otoka Fraser so s čolni na varno preselili okoli 3000 ljudi, večinoma turistov, evakuacijo pa so odredili tudi na drugih otokih na Velikem koralnem grebenu. Območju se namreč približuje ciklon Hamish, ki je že dosegel uničevalno četrto stopnjo na petstopenjski lestvici.
Prebivalce pred njim svarijo kot pred najhujšim neurjem v zadnjih 30 letih. Tudi v krajih, ki niso neposredno ogroženi, številni skrbijo za zaščito svojih domov in vlečejo čolne na kopno, še bolj pa hitijo tam, kjer se neurju skoraj zagotovo ne bodo izognili.
Mestece Yeppoon, izhodišče za izlete na slikovite queenslandske otoke, so številni že zapustili, drugi v strahu čakajo, kaj bo. “Na Floridi sem že doživel orkane, tu pa še ne. Domačini pravijo, da tako hudega ni bilo že od leta 1974. Zdi se mi, da nekatere hiše ne bodo zdržale, a bomo videli,“ je dejal Kanadčan, ki zadnjih sedem let živi v Yeppoonu. Tudi v Gladstonu so vsi pripravljeni na udarec, številne hotele pa so v pričakovanju ciklona zaprli.
Uničevalni veter, valovi in dež
Vetrovi so že presegli hitrost 225 kilometrov na uro, po napovedih vremenoslovcev pa naj bi se še okrepili. Na obalo bodo pljuskali večmetrski valovi, ki bodo skupaj z močnim deževjem povzročili poplavo. Škoda bo zagotovo velika, svarijo oblasti.
Poplave pričakujejo tudi na avstralski severovzhodni obali, predsednica vlade Queenslanda Anna Bligh pa je zato že razglasila stanje katastrofe. Omenjena zvezna država si namreč še ni opomogla po hudih poplavah, ki so se vlekle vse od decembra. Posledice so najbolj občutili na plantažah sladkornega trsa, ogromno škodo pa imajo tudi živinorejci.
Dobra novica zanje pa je, da se bo središče ciklona po trenutnih predvidevanjih ob obali obrnilo proti jugu in ostalo nad morjem. Na vsak način bo naslednjih 24 do 48 ur za Avstralce zelo napetih.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.