Tujina

Z izjavo k novim kompromisom

Berlin/Bruselj, 25. 03. 2007 10.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Mi, državljani EU, smo se združili za boljši jutri. Ker vemo, da je Evropa skupna prihodnost, piše v berlinski izjavi.

Pöttering, Merklova in Barosso po podpisu berlinske izjave
Pöttering, Merklova in Barosso po podpisu berlinske izjave FOTO: Reuters
Predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel, je ob podpisu berlinske izjave opozorila pred evropskim zastojem in poudarila pomen izjave kot zaveze k reformam. "Želim, da bi državljani EU čez 50 let rekli: takrat, v Berlinu, je EU izbrala pravo pot za prihodnost. Postavila je prave temelje tako za preporod na starem kontinentu kot za svoj prispevek k temu velikemu in hkrati majhnemu svetu. V dobro vsem ljudem. To dolgujemo prihodnosti," je sklenila in požela dolg in gromek aplavz.

Predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering so v Nemškem zgodovinskem muzeju v Berlinu v okviru neformalnega vrha EU, ki se ga udeležuje tudi premier Janez Janša, podpisali berlinsko izjavo, ki naj bi bila ob 50. obletnici EU simbol dosedanjih uspehov unije in zagon pri soočanju z izzivi v prihodnosti. Podpis izjave so spremljali zvoki evropske himne, Beethovnove Ode radosti.

"Evropa je stoletja predstavljala idejo, upanje na mir in razumevanje. To upanje se je izpolnilo. Evropsko združevanje nam je prineslo mir in blaginjo," se glasi uradni slovenski prevod začetka berlinske izjave. "Danes, 50 let po podpisu Rimske pogodbe, smo tako združeni v cilju, da EU še pred naslednjimi volitvami v Evropski parlament leta 2009 zagotovimo nov skupni temelj," pa piše v sklepnem delu, ki velja za posredni poziv k ustavni reformi. S tem stavkom se je namreč sedemindvajseterica po nekaterih tolmačenjih posredno zavezala, da bo storila vse za postavitev novih institucionalnih temeljev, ki bi nadomestili ustavno pogodbo, zavrnjeno leta 2005 na referendumih v Franciji in na Nizozemskem.

Podpis berlinske izjave ob 50-letnici EU je pozitivno vplival na razpoloženje in pripravljenost na iskanje rešitve za ustavno vprašanje s kompromisom tudi v tistih državah, ki ustavne pogodbe še niso ratificirale, je v Berlinu povedal slovenski premier Janez Janša po koncu uradne slovesnosti ob podpisu izjave. "V Evropskem svetu obstaja zelo velika večina, ki gre v smeri ne samo sprejetja časovnice na junijskem vrhu, ampak tudi v smeri odločitve o kompromisu," je pojasnil.

"Mi, državljanke in državljani EU, imamo srečo, da smo združeni," se glasi uvod v tri tematska poglavja, ki izpostavljajo pomen solidarnosti in demokracije, pomen EU na svetovnem odru ter pomen odprtosti in nadaljnjega notranjega razvoja. "V Evropski uniji uresničujemo svoje skupne ideale: za nas je človek najpomembnejši. Njegovo dostojanstvo je nedotakljivo. Njegove pravice so neodtujljive. Ženske in moški so enakopravni," se začne prvo "poglavje" o solidarnosti in demokraciji.

V drugem pa so izpostavljeni izzivi EU na globalnem odru. "Pred nami so veliki izzivi, ki presegajo nacionalne meje. EU je naš odgovor nanje," piše v izjavi. Le skupaj bomo lahko tudi v prihodnje obdržali evropski socialni ideal v dobro vseh državljanov EU. "Ta evropski model združuje gospodarski uspeh in socialno odgovornost. Skupni trg in evro nas krepita. Z njima lahko v skladu s svojimi vrednotami oblikujemo vse večjo preglednost svetovnega gospodarstva in čedalje močnejšo konkurenco na mednarodnih trgih," se nadaljuje.

Slovenski premier Janez Janša, nemška kanclerka Angela Merkel in njen mož Sauer ter Janševa spremljevalka Urška Bačovnik
Slovenski premier Janez Janša, nemška kanclerka Angela Merkel in njen mož Sauer ter Janševa spremljevalka Urška Bačovnik FOTO: Reuters
Besedilo berlinske izjave je dolgo od dve do tri strani, odvisno od prevoda. Predstavniki treh temeljnih institucij so ga podpisali po tem, ko so izjavo tudi na glas prebrali. Podpis so spremljali zvoki evropske himne, ki jo je zaigral mladinski orkester. Voditelji 27 članic besedila, ki ni pravno zavezujoč, niso posebej podpisali.

Tako sta v izjavo vključena tako socialna razsežnost kot evro. Za slednjega se je zavzemal predvsem luksemburški premier in šef držav z evrom Jean-Claude Juncker, nasprotovala pa mu je predvsem Velika Britanija, ki ni članica območja evra.

"EU bo tudi v prihodnje temeljila na odprtosti in volji svojih članic, da skupaj okrepijo notranji razvoj unije," se glasi začetek tretjega poglavja, ki bi ga lahko tolmačili kot posredni poziv k nadaljnjim širitvam ob ustrezni notranji ureditvi, za kar so se sicer lani decembra zavzeli voditelji EU v Bruslju.

Romano Prodi in Angela Merkel
Romano Prodi in Angela Merkel FOTO: Reuters

"Z evropskim združevanjem so sanje prejšnjih generacij postale resničnost. Naša zgodovina nas opozarja na to, da moramo to srečo ohraniti za prihodnje generacije," opozarja EU v sklepnem delu izjave. "Vemo namreč, da je Evropa naša skupna prihodnost," se sklene izjava v zadnjem odstavku slovenske različice izjave.

Ozdravljena Evropa?

Evropska unija pomeni hkrati toliko različnih stvari, da jih je težko pojasniti, predvsem pa je zdravilo za vse bolezni Evrope, naše bolezni, je ob začetku slovesnosti ob 50. obletnici EU v Berlinu poudaril italijanski premier in nekdanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. EU je tako odrešitev za kontinent, ki je bil na prvi polovici minulega stoletja tik pred tem, da stori samomor, je dejal.

Mlajšim generacijam bi morda EU po njegovih besedah najbolje pojasnili s primerjavo besed bolne Evrope preteklosti in nove, ozdravljene Evrope. Besede preteklosti so rasizem, ksenofobija, nacionalizem, fašizem in stalinizem. Besede, ki odzvanjajo v združeni Evropi, pa so: mir, svoboda, demokracija, blaginja, spoštovanje človekovih pravic in solidarnost, je poudaril.

Nemška kanclerka Angela Merkel je nakazala možnost medvladne konference za oblikovanje nove pogodbe v drugi polovici leta pod portugalskim predsedstvom. Kdaj naj bi se konferenca končala, kanclerka ni želela ugibati.
Da bomo lahko naprej gradili takšno EU, potrebujemo nova pravila, vendar nam ni treba začeti z nič - ustavna pogodba, podpisana leta 2004 v Rimu je dobra osnova za novo ureditev, je menil Prodi. Nova pravila potrebujemo nujno, vsekakor pred novi evropskimi volitvami leta 2009, je opozoril.

Barroso: EU ni tuja sila
Plesalca na slovesnosti EU v Berlinu
Plesalca na slovesnosti EU v Berlinu FOTO: Reuters
Današnjo obletnico EU so v Nemčiji obeležili tudi z izdajo posebnega kovanca za deset evrov. Na eni strani kovanca je simbolno upodobljenih šest ustanovnih članic unije, obkroženih z zvezdami, ki simbolizirajo odprtost EU. Na njej piše "50 let" in "Rimska pogodba". Na drugi strani kovanca pa je prikazan orel in na njej piše "Zvezna republika Nemčija" in "2007".

EU ni "tuja sila", ki osvaja naše države, je naš skupni projekt, Evropa niso "oni", to smo "mi", je ob začetku slovesnosti v počastitev okrogle obletnice EU v slavnostnem nagovoru voditeljem sedemindvajeseterice povedal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Za nadaljevanje evropske avanture niso dovolj številke in vrednote, temveč politična volja vsakega od nas.

"Niso dovolj velike besede, potrebujemo dejanja, konstruktivna dejanja," je povzel misel Roberta Schumana. Nedvomno je za nacionalne politike mamljivo za vse neuspehe kriviti Bruselj, ni pa pošteno, je opozoril Barroso. "Uprimo se tej skušnjavi. Gre za etiko evropske odgovornosti, ki se je moramo vsi zavedati," je pozval.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User183026
26. 03. 2007 08.51
Evropa bo pozdravljena in demokratična takrat, ko bo v vseh članicah religija popolnoma ločena od države in politike, njen vpliv pa omejen le in izključno na vernike. Ter ko se ukine obvezni prispevek za cerkev, le-ta institucija pa začne plačevati davke, tako kot vsi ostali. To vse mora biti jasno določeno v Ustavi - dotakrat ne bo Evropa nič druzga kot le katoliška različica Irana, ateisti pa bomo še naprej diskriminirani in celo obravnavani kot kriminalci! Seveda,da je tema povezana s Cerkvijo!
User109356
25. 03. 2007 19.04
Čestitke za mojstrsko vpletanje Cerkve v to z njo popolnoma nepovezano temo.
User110931
25. 03. 2007 17.43
vatikan naprimer
User134379
25. 03. 2007 14.22
Povej mi eno drzavo kjer ni revscine? Ni je, pa je nikoli nebo.
Jožajoža
25. 03. 2007 13.25
kaj bo pa z 6o procentov raje ,ki je primorana živeti v tej EU, kjer je revščina vsakdan!!!!!!!!!!!