Olimpijska plamenica je iz ruskega Sankt Peterburga prispela v London. Potovanje po mestu je začela na stadionu Wembley, od koder jo je ponesel dobitnik petih zlatih olimpijskih medalj Steve Redgrave. Baklo si je nato v osmih urah izmenjalo okoli 80 športnikov, umetnikov, politikov in drugih znanih ljudi, vse do 50 kilometrov oddaljenega Greenwicha.
Vendar pa se dogodek, ki je pritegnil veliko pozornosti, ni odvijal ravno v olimpijskem duhu. Zaradi zatiranja Tibetancev so številni prepričani, da si Peking olimpijskih iger ne zasluži. Pot olimpijskega ognja po Londonu so zato spremljali protesti in vzkliki v podporo Tibetu, našteli pa so tudi kar nekaj incidentov.
Prvi se je zgodil pred Wembleyjem, ko so se trije protestniki začeli prerivati s policisti. Redgravu so poskušali preprečiti, da bi baklo odnesel na avtobus. Vse tri so aretirali. Nekaj milj dlje je protestnik zagrabil plamenico, ki je bila takrat v rokah TV voditeljice Konnie Huq. Policisti so ga odvlekli stran, procesija je za kratek čas obstala.
Še dva moška so prijeli, potem ko sta poskušala olimpijski ogenj pogasiti. Nanj sta se spravila kar z gasilnim aparatom. Skupaj so aretirali kar 37 ljudi.
Številne odpovedi
Biti nosilec olimpijskega ognja je velika čast, ki pa so se ji številni slavni Britanci odpovedali. S tem so izrazili protest proti kitajskemu ravnanju v Tibetu. Kljub temu si je plamenico izmenjalo kar nekaj zvezd, med njimi violinistka Vanessa Mae, tekačica Kelly Holmes, dekliška skupina Sugababes, tenisač Tim Henman in nogometaš Theo Walcott. Varuje jih kar 2000 policistov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.