Tujina

Z bonboni nad ptičjo gripo

Berlin/Tübingen/ Bruselj, 23. 01. 2006 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Znanstveniki so odkrili, da bi rastlinski izvleček, ki ga najdemo v bonbonih, lahko pomagal pri zdravljenju ptičje gripe.

Nemški znanstveniki so tik pred revolucionarnim odkritjem, ki bi lahko rešilo svet pred smrtonosno pandemijo ptičje gripe. Odkrili so namreč, da ima določen rastlinski izvleček, ki ga pogosto uporabljajo pri bonbonih proti kašljanju, protivirusne učinkovine. Če se bo to v nadaljnjih testih potrdilo, bi lahko nekega dne osebe, ki so zbolele za ptičjo gripo, bolezen enostavno 'odlizale'.

Bo zdravilo iz brškina nadomestilo tamiflu?
Bo zdravilo iz brškina nadomestilo tamiflu? FOTO: Reuters

Rastlina, na katero znanstveniki inštituta Friedrich-Löffler, univerze Münster in zdravstvenega inštituta Charite trenutno polagajo vse svoje upe, se imenuje brškin.

Strokovnjaki so že opravili nekaj preizkusov na različnih celicah, ki so pokazali, da ima brškin močne protivirusne učinke. Ko so učinke rastline preizkusili na vzorcu ptičje gripe, hudih protivirusnih učinkov ni bilo zaznati, vendar pa virus ni bil v celoti imun na brškin. Rezultat je za Stephana Ludwiga z inštituta za virologijo v Münstru jasen. »Izvleček deluje tudi na mutacije virusov. Čez nekaj časa bi brškin lahko uporabili tudi v boju proti človeku nevarno različico ptičje gripe H5N1, vendar moramo nadaljevati z raziskavami,« je prepričan Ludwig. Strokovnjaki bodo učinkovine rastline še ta teden preizkusili na živalih.

Sredozemska rastlina brškin je zdravilna, ker vsebuje veliko koncentracijo polifenolov, ki virusom preprečijo vstop v celice. Holger Kiesewetter iz Chariteja je zato izvlečke te rastilne testiral na 80 oseb, ki so zboleli za infekcijami v nosu, grlu in žrelu. »Pri 75 odstotkih je brškin deloval. Njihovo zdravje se je takoj izboljšalo,« pravi Kiesewetter.

Podaljšali prepoved uvoza živih ptic v EU

Evropska komisija bo v okviru ukrepov proti ptičji gripi predlagala podaljšanje prepovedi uvoza živih divjih ptic v EU do konca maja letos, je v Bruslju na zasedanju odbora Evropskega parlamenta za okolje poudaril evropski komisar za zdravje in zaščito potrošnikov Markos Kiprianu.

Predlog bo komisija predložila stalnemu odboru za prehransko verigo in živalsko zdravje, ki naj bi ga potrdil v torek, je dejal tiskovni predstavnik komisarja Philip Tod.

Prepoved uvoza živih ptic je EU uvedla oktobra, zaradi nedavnega izbruha ptičje gripe v Turčiji pa naj bi jo podaljšala do konca premikov ptic selivk čez Evropo.


EU se je sicer za dodatne ukrepe proti ptičji gripi že odločila v začetku meseca, potem ko so v Turčiji zabeležili nove izbruhe bolezni pri perjadi in prve primere obolelosti pri ljudeh. V Turčiji so od začetka januarja zabeležili 21 primerov okužbe z eno od oblik tega virusa pri ljudeh, ptičja gripa pa je v tej kandidatki za članstvo v EU že zahtevala tudi štiri žrtve - vsi so bili otroci.

Kiprianu je tudi napovedal, da bo s skupino izvedencev v sredo obiskal Turčijo, kjer si pristojni prizadevajo zajeziti pojav te bolezni.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.