Rešitev, ki se morda komu zdi povsem nerealna, v praksi odlično deluje. Osrednji trg v mestu z okoli 71.000 prebivalci je poln stojnic, na katerih meščani prodajajo svoje izdelke in tržijo svoje storitve. V zameno za dve glavi solate nekdo ponuja popravilo oblačil, nekdo drug trguje s kruhom in mesom, štiričlanska družina se bo z zamenjavo pridelanih izdelkov ostrigla pri lokalnem frizerju, če pa vam izdelkov ne uspe prodati ali zamenjati, vam napišejo poseben obrazec, na katerem je navedena vrednost, s katero lahko ob naslednjem nakupu trgujete. Ime njihove lokalne valute je TEM. Vse skupaj je še zabeleženo v računalniški sistem, da ni poneverb in zmot.
Meščani so navdušeni. "Lahko trgujem s tistim, kar sama pridelam, in ponosna sem, da se zmorem tudi tako preživljati," nov sistem, v katerega je vključenih že okoli 800 članov in se vsak dan širi, ocenjuje zadovoljna meščanka. "Dosegli smo dno. Čas je, da začnemo drugače razmišljati in delovati."
"To je odlična ideja, saj z njo ljudem sporočamo, da lahko vsak od nas nekaj ponudi v zameno za tisto, kar si želi kupiti. In za to niti ne potrebujemo evra," je navdušen prodajalec otroškega spodnjega perila, ki svoje izdelke izmenjuje za najrazličnejše storitve. "Lahko si privoščim tečaj računalništva ali pa tečaj tujega jezika."
Industrije v mestu praktično ni več in brezposelnost raste iz dneva v dan. Ljudje so bili obupani, alternativni sistem pa jim je dal svežega zagona, poudarja župan Panos Skotiniotis. "Mislim, da je to odličen izhod iz gospodarske in socialne krize, ki je zajela Grčijo. To je iniciativa, ki ne zamenjuje evra, ampak ga začasno nadomešča. Obe valuti lahko soobstajata," je še prepričan župan.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.