Libijska policija je danes obkolila švicarsko veleposlaništvo in zahtevala izročitev dveh švicarskih državljanov, eden je poslovnež Rachid Hamdani. Pred časom je bil obtožen kaznivih dejanj, pozneje pa so obtožbe ovrgli. Drugi državljan pa je Max Goeldi, ki je bil zaradi nespoštovanja zakona o migrantih obsojen na štirimesečno zaporno kazen. Sprva se ni predal, pozneje pa so ga predstavniki varnostnih oblasti vseeno odpeljali, saj mora, kot dodajajo, prestati kazen.
Libijski zunanji minister Musa Kusa je že v nedeljo sklical sestanek z veleposlaniki članic Evropske unije in jim povedal, da ima Švica danes do poldneva čas, da izroči državljana, saj s tem, ko mu nudi zatočišče, krši mednarodno pravo. "V povezavi z dogodki v veleposlaništvu bomo ukrepali, če do roka ne bo izročitve," je povedal minister.
Vse se je začelo s Hanibalom
EU je v spor med Švico in Libijo vpeta kot posrednica. Spor se je začel po izbruhu "afere Hanibal". Gre za libijsko-švicarski diplomatski spor zaradi aretacije Hanibala Gadafija in njegove žene v ženevskem hotelu julija 2008, ker naj bi grdo ravnala s hotelskim osebjem.
Obtožbe proti Hanibalu Gadafiju so nato opustili, vendar se je Gadafijeva družina zaradi incidenta umaknila iz švicarskih bank in prekinila dobavo nafte, poleg tega so v Libiji zadržali dva švicarska poslovneža. Švica pa je omejila izdajanje vizumov visokim libijskim predstavnikom. Libija pa je ob tem obema omenjenima državljanoma prepovedala izstop iz države.
Spor čutili tudi v državah schengena
Celotna EU je ukrep označila za enostranski in prekomeren ter to vprašanje uvrstila na dnevni red današnjega zasedanja zunanjih ministrov EU. Pričakovati je politični odziv Unije na libijske ukrepe, konkretnih protiukrepov pa naj po navedbah virov pri EU ne bi bilo.
A pretekli teden se je stvar zaostrila, saj je Libija prekinila izdajanja vizumov vsem državljanom schengenskih članic, v katere spada tudi Švica. To pa je najbolj razburilo Italijo in Malto. Italijanski zunanji minister Franco Frattini je ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU izrazil upanje, da bo dosežen takšen dogovor, da bosta v Libiji zadržana Švicarja takoj izpuščena in da bo Švica odpravila črni seznam Libijcev, za katere velja prepoved izdajanja vizumov.
Že pred dnevi pa je Švico pozval, naj ukine svoj črni seznam visokih libijskih predstavnikov, na katerem sta tudi libijski voditelj Moamer Gadafi in njegov sin Hanibal, Libijo pa, naj izpusti Švicarja, ki so jima libijske oblasti pred 19 meseci zasegle potna lista in ju ne izpustijo iz države.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.