Najti ugodno najemno stanovanje danes je kot iskanje igle v senu, nam pove sogovornica iz Ljubljane. Družina – doma imajo še 5-letnega otroka – se preživlja le s partnerjevo nizko plačo. "Zdaj smo že šesto leto na čakalni list, tretjega avgusta je bil spet razpis. Ker kandidiramo za neprofitno mestno stanovanje, smo prišli s 1300. mesta na približno 900. mesto," razlaga sogovornica.
V roku dveh let si lahko Slovenija od novo zgrajenih 1244 stanovanj obeta 714 neprofitnih, ki se bodo oddajala za približno devet evrov na kvadratni meter, kot danes razlaga direktor Stanovanjskega sklada republike Slovenije Črtomir Remec: "Nekatera so praktično že zgrajena, to predvsem govorim za Maribor pod Pekrsko gorco, kjer čakamo na uporabno dovoljenje. Prednostne kategorije so mladi, mlade družine, vsi s posebnimi potrebami in tisti, ki stanovanja nimajo."
Tudi o stanovanjih republiškega sklada tričlanska družina na podlagi preteklih izkušenj ne upa sanjati, doda sogovornica: "Pri republiških razpisih je problem, da je treba za pol leta vnaprej dati najemnino. S tem, da te čaka prazno stanovanje, v katerem je samo straniščna školjka."
Tega denarja, nadaljuje, enostavno nimajo. Koliko bo treba plačati vnaprej, se sicer razlikuje od občine do občine. Še dodatno, pove sogovornica, pa jih ovirajo razpisni pogoji: "Točkovanje je problematično za nas, ker nismo mlada družina, torej nisva par pod 30 let, nismo veččlanska družina in na srečo smo zdravi. Tako da si točk ne nabiramo dovolj hitro."
Še bolj utopična je misel na tržno stanovanje
Kakšna je trenutna cena na kvadratni meter v Ljubljani? Zoran Djukić iz nepremičninske agencije Stoja trade pravi: "Na žalost dobrega stanovanja pod 20 evrov na kvadratni meter ni. Nakup je v povprečju že čez tri tisoč. Rekordno imajo rabljena stanovanja cene po 3400, 3500 evrov."
"To, da nismo zaposleni, se sploh ne sme povedati, vsem se moraš predstaviti kot zaposlen, z rednimi prihodki. Ampak, ko smo povedali, da imamo otroka, sta bila od 10 klicanih samo dva pripravljena, da pridemo na ogled," še razlaga sogovornica. "Definitivno nam v Sloveniji letno manjka pet tisoč novih stanovanj. To je minimum. V Ljubljani vsaj tri tisoč," je jasen Djukić.
A tudi podvojeno število stanovanj ne bo zadoščalo, če ne bodo dostopna tudi najšibkejšim. S to novo napovedjo gradnje stanovanj najbrž ne bomo skrajšali čakalne liste mnogih, ki že leta čakajo na neprofitno stanovanje, pa morda ne dosegajo cenzusa, je pa možnost, morda marsikdo tega ne ve, da centri za socialno delo subvencionirajo najemnino tudi tržnih stanovanj. Miran Kerin, direktor Centra za socialno delo Ptuj, odgovarja: "Subvencija najemnin je namenjena tistim, ki nimajo zadosti sredstev za plačevanje, gre za najemnike v neprofitnih stanovanjih, za tržno najemnino, hišniška stanovanja in bivalne enote. Subvencija se določi v višini razlike med neprofitno najemnino in ugotovljenim dohodkom, ki se zmanjša za minimalni dohodek in do 30 odstotkov minimalnega dohodka. Pomembno pa je poudariti, da ne gre za plačevanje celotne najemnine, temveč za plačilo 85-odstotne najemnine."
Dodaja pa še: "Posamezniku, ki biva sam, se upošteva minimalni dohodek. Od prvega aprila letos ta znaša 421,89 evra, ta se zviša za 0,1 odstotka minimalnega dohodka. Če sta dva, se k temu doda 240,84 evra. Tako se izračuna, ali je nekdo upravičen do neprofitne najemnine ali ne."
Kako poteka obravnavanje tržne najemnine?
"Pri tržni najemnini je do tega upravičen samo posameznik, ki se je prijavil na razpis na neprofitna stanovanja v občini stalnega prebivališča in je tam uvrščen na prednostno listo. Na podlagi tega se potem izračuna tržna najemnina, mi obremenimo za plačevanje subvencije občino prosilčevega stalnega prebivališča," še pojasni Kerin.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.