Vrhovni voditelj Islamske republike Iran ajatola Hamenej je danes Izrael, Združene države in njihove zaveznice opozoril, da se bo iranska vojska ostro odzvala na vsak napad. ''Naši sovražniki, predvsem Cionistični režim, Amerika in njuni zavezniki naj se zavedajo, da se bomo ostro odzvali na vsakovrstne grožnje in napade. Naš narod, revolucionarna straža in vojska bosta na napade odgovorila z močno klofuto in z železno pestjo,'' je dejal Hamenej.
Detonatorje za Iran razvijal sovjetski znanstvenik?
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je v svojem poročilu zapisala, da obstajajo močni indici, da je Irancem pri razvijanju detonacijskega sistema pomagal tuji strokovnjak, ne da bi to osebo tudi imenovala. Washington Post, ki se sklicuje na vire iz vrst obveščevalne službe, je nato zapisal, da je ta oseba Vjačeslav Danilenko, ki naj bi najmanj pet let svetoval Iranu pri razvijanju njegovega jedrskega programa.
Nato je eden največjih ruskih časopisov Kommersant poiskal danes 76-letnega Danilenka. Po poročanju Kommersanta je ta v obdobju Sovjetske zveze več desetletij delal v strogo tajnih raziskovalnih centrih za razvoj jedrskega orožja.
''Nisem jedrski znanstvenik in tudi iranskega jedrskega programa nisem vodil jaz,'' je časniku povedal Danilenko ter zavrnil vse nadaljnje komentarje. Kommersant je poročal, da je Danilenko eden od vodilnih svetovnih strokovnjakov za detonirane nanodiamante, kar označuje postopek pridobivanja nanodelcev diamantov v konvencionalnih eksplozijah. Tako pridobljeni nanodelci diamantov se uporabljajo v industriji in medicini, ne pa tudi za vojaške namene.
Po poročanju Washington Posta naj bi Danilenko Irancem več let pomagal razvijati detonatorje, potrebne za sprožitev jedrske verižne reakcije, v kateri razpad težkih atomskih jeder sprosti velike količine energije. Kommersant pa je zapisal, da je Danilenko po razpadu Sovjetske zveze delal v ukrajinskem podjetju Alit, ki se ukvarja z nanodiamanti.
Direktor Alita Vladimir Padalenko je za ruski časnik dejal, da so k njemu v preteklih letih večkrat pristopili uslužbenci IAEA in odposlanci Združenih držav, ki so ga spraševali o Danilenku. ''Povedal sem jim, da nanodiamanti nimajo nobene povezave z jedrskim orožjem. Zanimalo jih je Danilenkovo delo v Iranu,'' je dejal Padalenko. Ta je sicer potrdil, da je Danilenko v drugi polovici 90. let delal v Iranu, kjer se je ukvarjal z nanodiamanti, poleg tega pa je tudi predaval.
Rusija je kritizirala poročilo IAEA, saj po njihovih trditvah ne vsebuje nobenih novih dokazov, uporabljeno pa bo za to, da se spodkoplje diplomatska pot reševanja težav z iranskim jedrskim programom, ki ga ta država sicer vztrajno zanika. Rusija pravi, da bi izraelski napad na Islamsko republiko Iran sprožil katastrofalno vojno na Bližnjem vzhodu.
Izraelski mediji namreč ugibajo, da utegne po objavi poročila Izrael napasti Iran, čeprav je vprašljivo, če si Združene države želijo tvegati nov konflikt v času, ko si predsednik Barack Obama prizadeva vojsko umakniti iz Afganistana.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.