V manj kot 24 urah je Wilma prešla iz tropskega viharja s hitrostjo vetrov do 110 kilometrov na uro v "potencialno katastrofalen" orkan najvišje kategorije, katerega vetrovi dosegajo hitrost 280 kilometrov na uro, sunki pa celo do 340 kilometrov na uro, je sporočil ameriški Nacionalni center za orkane v Miamiju.
Wilma ima obenem doslej najnižji zaznani zračni pritisk v središču orkana, in sicer le 882 milibarov, kar pomeni, da s seboj nosi ogromne valove. Peta stopnja na Saffir-Simpsonovi lestvici merjenja orkanov pomeni, da so valovi višji od šestih metrov, toda nižji kot je zračni pritisk v središču orkana, višji so valovi.
Doslej je bil orkan z najnižjim zabeleženim zračnim pritiskom v Atlantiku orkan Gilbert leta 1988, ki je imel na višku moči v središču 888 milibarov zračnega pritiska, najmočnejši zabeleženi tropski ciklon na svetu pa je bil tajfun Tip v Pacifiku leta 1979, ki so mu v središču zabeležili 870 milibarov zračnega pritiska.
Floridi se bliža še en orkan, Mehika v pripravljenosti
Wilma se sicer po najnovejših meteoroloških napovedih pomika po območju med vzhodno obalo Kube in Mehiko, pri čemer pa naj ne bi prizadela nobene izmed omenjenih držav.
Kljub temu so mehiške oblasti na vzhodu države odredile evakuacijo prebivalcev, je sporočila mehiška civilna zaščita. Med najbolj ogroženimi območji naj bi bil otok Isla Mujeres, ki leži nedaleč od znanega mehiškega letovišča Cancun. Oblasti tako pozivajo tudi turiste na območju Cancuna, ki mu grozi orkan, naj se vrnejo v domovino. Stopnjo pripravljenosti so zaradi orkana mehiške oblasti zvišale tudi za zvezni državi Jukatan in Quintana Roo.
Wilma je sicer trenutno od omenjenega območja oddaljena še 550 kilometrov, mehiško obalo ob Karibskem morju pa naj bi predvidoma dosegla v petek. Pozneje naj bi se preusmerila proti severovzhodu in zahodni obali polotoka Florida.
Sezona orkanov bo trajala še do konca novembra in če se bo v tem času pojavil še kakšen orkan, bo NHC za poimenovanje moral uporabiti grško abecedo, ki se začne z Alfa.