Širitev smrtonosnega virusa ebole, ki od začetka leta pustoši po zahodu Afrike in je terjala že skoraj tisoč življenj, se kljub velikemu trudu pristojnih nadaljuje. Predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) priznavajo, da stvar uhaja izpod nadzora. "Ta izbruh se širi hitreje, kot ga mi lahko zajezimo," je danes na tiskovni konferenci dejala generalna direktorica Margaret Chan. Njene besede so letele predvsem na dogajanje v Gvineji, Liberiji, Sierrri Leone in Slonokoščene obale.
WHO je zato razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja. Tako se je sicer na zasedanju v Ženevi soglasno odločil poseben odbor za izredne razmere, ki ga sestavljajo mednarodni strokovnjaki na področju zdravja in zdravstvenih politik, je pojasnila Chanova.
Izbruh zahteva usklajen mednarodni odziv, možno zaprtje meja in omejitve potovanj
Kot so pojasnili na našem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, to pomeni, da so ebolo razglasili za "izredni dogodek, ki pomeni tveganje za javno zdravje mednarodnega pomena in zahteva usklajen mednarodni odziv". Ta odločitev omogoča, da sedaj po vsem svetu razglasi mednarodnopravno zavezujoča zdravstvena pravila s ciljem zajezitve epidemije nevarnega virusa. Med drugim so možni ukrepi karantene, kot so zaprtje meja ter omejitve mednarodnih potovanj.
Zaenkrat se sicer pristojni odbor WHO za to vrstne ukrepe ni odločil. Morajo pa biti potniki nujno seznanjeni s situacijo glede ebole in tem, kako se zaščititi pred njo. Okuženi z ebolo lahko potujejo le izjemoma, ko ustrezno zdravljenje tam, kjer se nahajajo, ni mogoče. Vlade prizadetih držav so pozvane, da – če tega še niso storile – razglasijo izredne razmere.
Kot je poudarila Chanova, smo na zahodu Afrike priča najhujši epidemiji smrtonosne hemoragične mrzlice v zadnjih štirih desetletjih. Mednarodno skupnost je pozvala, naj pomaga prizadetim državam.
Voditelji afriških držav, ki jih je izbruh najbolj prizadel, so obljubili, da bodo okrepili ekipe na terenu ter tako pripomogli k izolaciji območij, kjer se je bolezen najbolj razširila. Sklenili so tudi, da bodo omejili promet in poostrili nadzor na letališčih. Tokrat se je pridružila tudi Gvineja, kjer so se sicer ob začetku izbruha upirali uvedbi dragih ukrepov.
ZDA odprle pot za uporabo testnega zdravila
Učinkovitega zdravila ali cepiva proti smrtonosni hemoragični mrzlici svet doslej ni poznal. V večini primerov okužbe z ebolo je tako sledila smrt. Kljub hitremu napredku v medicini in poskusom ustvariti učinkovito orožje proti eboli, vse do pred kratkim na ljudeh še niso preizkusili nobenega zdravila.
V ZDA so nato pred dnevi iz Afrike prepeljali dva Američana, okužena z ebolo, ki ju sedaj zdravijo z eksperimentalnim zdravilom, na katerega naj bi se oba dobro odzivala.
Ker bi lahko ta zdravila pomagala zajeziti epidemijo ebole v zahodni Afriki, se je ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila (FDA) sedaj odločila, da omili omejitve za uporabo zdravila TKM-ebola na ljudeh. Zdravilo bi posledično lahko uporabili za obolele v zahodni Afriki. FDA mora namreč eksperimentalno zdravljenje najprej dovoliti v ZDA, nima pa besede pri tem, ali ga bodo uporabile tudi druge države.
V ZDA so sicer pripravljeni na to, da bo iz zahodne Afrike v državo v prihodnje prispelo še več okuženih oseb, ki bodo morda nato okužile tudi svoje bližnje. Vodja ameriškega Centra za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) Tom Frieden je poudaril, da je treba biti na širjenje virusa vsekakor pripravljen.
Zdravniki brez meja so medtem kritizirali odziv na širjenje ebole kot prepočasen. "Terjala je življenja, ker se je prepočasi ukrepalo," je sporočila organizacija v New Yorku. "Razglasitev nevarnost mednarodnih razsežnosti kaže, kako resno WHO jemlje izbruh, a izjave ne rešujejo življenj," so še sporočili in dodali, da je jasno, da epidemije brez obsežne uporabe človeških virov in materiala ne bo mogoče zajeziti.
Medtem so ZDA družine svojih diplomatov v Liberiji pozvale, da zapustijo državo, prav tako pa so svoje državljane posvarile pred potovanji v Liberijo.
Evropska komisija miri: tveganje za okužbo na ozemlju EU je izjemno nizko
Evropski komisar za zdravje Tonio Borg, ki želi pomiriti državljane EU, je v izjavi zapisal, da je tveganje za okužbo z virusom ebole na ozemlju EU izredno nizko.
Kot pravijo, ima EU zelo visoke standarde zdravja in preventivnega zdravstvenega varstva. V kolikor bi se virus ebole pojavil na ozemlju EU, so države članice ob podpori Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in WHO pripravljene na odziv. Odbor EU za zdravstveno varnost koordinira izmenjavo informacij in usklajuje pripravljenost. Informacije za potnike, ki se odpravljajo na prizadeta območja, so že na voljo in se redno posodabljajo.
Verjetnost, da ebola pride v Slovenijo, je majhna
Verjetnost, da ebola pride v Slovenijo, je majhna. Slovenski državljani namreč ne potujejo pogosto v skupino afriških držav, ki so ogrožene. Možnosti za okužbo se najlaže izognemo, če na ogrožena območja ne potujemo, pravi zdravnica epidemiologinja Veronika Učakar. Kdor pa že mora nujno odpotovati na ogrožena območja, naj se izogiba stikom z obolelimi, svetuje.
Ebola se namreč prenaša s tesnimi stiki in telesnimi tekočinami, je dejala. Po njenih besedah se je treba izogibati tudi uživanju mesa, med sadjem pa izbiramo tisto, ki ga je mogoče olupiti.
Je pa slovensko zunanje ministrstvo na spletu objavilo svarilo pred potovanji na zahod Afrike – zaradi izbruha ebole odsvetujejo vsa potovanja v Sierro Leone, Liberijo in Gvinejo.
11,9 milijona evrov evropske pomoči
EU je danes za boj proti tej bolezni namenila dodatnih osem milijonov evrov. S tem se je pomoč unije za zajezitev nevarne bolezni letos povišala na 11,9 milijona evrov, so sporočili iz Bruslja. Poleg tega bodo v prihodnjih dneh, najverjetneje v Sierri Leone, namestili že drugi mobilni laboratorij, ki omogoča izvajanje testov in diagnostike. "Odločeni smo se boriti proti nadaljnjemu širjenju smrtonosne epidemije. Številna življenja so odvisna od naše takojšnje pomoči. Naša podpora bo omogočila nujno potrebno zdravstveno oskrbo in krepitev preventivnih ukrepov, ki jih bodo izvedle naše partnerske organizacije," je dejala evropska komisarka za humanitarno pomoč in krizno odzivanje Kristalina Georgieva.
Podporo bodo ljudem zagotovile partnerske organizacije. WHO zagotavlja opremo in nasvete, kakor tudi usklajevanje in spremljanje epidemiologije. Zdravniki brez meja sodelujejo pri klinični obravnavi primerov, vključno z izolacijo bolnikov in psihosocialno podporo svojcem ter sledenjem sumljivih primerov. Mednarodna federacija Rdečega križa in Rdečega polmeseca pomaga nacionalnim društvom Rdečega križa, ki ozaveščajo lokalne skupnosti o nevarnosti bolezni, jih učijo o preventivnih higienskih ukrepih in zagotavljajo varen pokop žrtev hemoragične mrzlice.
1711 primerov okužbe in 932 smrtnih žrtev
Po zadnji statistiki WHO je hemoragična mrzlica v zahodni Afriki doslej terjala 961 življenj, od teh so smrt zaradi ebole kot gotovo potrdili v 622 primerih, preostali veljajo za domnevne. Zabeležili so 1779 primerov okužbe. Veliko večino primerov beležijo v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone.
Potem ko so drugo smrtno žrtev virusa in več primerov okužbe z njim zabeležili tudi v mestu Lagos, se širi strah pred širjenjem virusa v Nigerijo, po prebivalstvu največjo afriško državo. O zaenkrat le še sumu okužbe poročajo tudi iz Benina in Ugande.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.