Ivo Sanader, Milo Đukanović, Hasim Thaci in Haris Silajdžić so tisti, ki zavirajo razvoj Balkana, zato je Zahod naročil njihov umik s političnega prizorišča, poroča Press. Kot je za spletni časnik povedal vodja Gibanja za spremembe Nebojša Medojević, je v teku proces čiščenja balkanske mafije, in to po navodilih Washingtona. Tajne naloge naj bi izdali že februarja letos.
"Američani so ocenili, da sta edina grožnja stabilnosti na Balkanu organiziran kriminal in korupcija, zato vse skupaj poteka in še bo potekalo zelo koordinirano, tako v Črni gori, na Hrvaškem, v Srbiji in na Kosovu. Sanaderja so razglasili za vodjo korupcijske afere, Đukanovića in Thacija pa za organizatorja kriminalnih skupin. Đukanović se je zato sam umaknil, Thaci pa misli, da je močnejši. Po predčasnih volitvah na Kosovu in na Hrvaškem bodo parlamentarne volitve izvedli tudi v Črni gori, kjer gre pričakovati veliko nestabilnost, upor mafije in medstrankarske obračune,“ je Medojević povedal za spletni Press.
V Srbiji je po njegovih besedah situacija malo drugačna, opozarja pa, da predsednik Boris Tadić in notranji minister Ivica Dačić ne smeta popustiti, če naletita na "svojega človeka“ v preiskavah. "Boris Tadić se je resno lotil boja proti organiziranemu kriminalu s tem, ko je dal prijeti narkokralja Darka Šarića, in ima tudi velike možnosti, da bo uspel, saj je večina ljudi v njegovi stranki čista. Vendar pa se ne sme ustaviti, če naleti na koga od 'svojih',“ še pravi Medojević, ki poudarja, da bi lahko sled denarja v preiskavi Šarića privedla do politikov in mafije.
Ob tem je zanimiv komentar nekdanjega namestnika notranjega ministra Srbije Boža Prelevića. "Thaci je poseben primer in nikakor ga ne moremo uvrščati k tistim, ki jih obravnavamo zaradi gospodarskega kriminala. On je šef, njega so, tako kot Bin Ladna, ustvarile obveščevalne službe,“ meni Prelević.
Ugledni hrvaški novinar Denis Kuljiš trdi, da je treba na spisek dodati še bivšega bošnjaškega člana predsedstva BiH Harisa Silajdžića, ki je po njegovih besedah prav tako postal "nesprejemljiv“ in je moral zapustiti politično prizorišče. "Vsak od omenjenih je zgodba zase, vendar pa imajo tudi skupno točko: njihova usoda je odvisna tako od EU kot tudi od ZDA,“ je dodal Kuljiš.
Albanskega premierja obtožujejo trgovanja z orožjem
Albanskega premierja Salija Berishe sicer na spisku ni, vendar pa ga beograjski časnik Politika danes obtožuje sodelovanja v trgovini z orožjem med vojno na Kosovu med letoma 1998 in 1999. "Berisha je bil eden glavnih trgovcev z orožjem med vojno na Kosovu," piše Politika.
Časnik pojasnjuje, da je Berishevo ime omenjeno v izjavah štirih prič, nekdanjih pripadnikov Osvobodilne vojske Kosova, ki so v dokumentih posebnega srbskega tožilstva za vojne zločine.
Berisha naj bi bil med glavnimi dobavitelji orožja za Osvobodilno vojsko Kosova, predaje orožja pa naj bi se dogajale prav v njegovi hiši na severu Albanije blizu meje s Kosovom.
Politika danes tudi piše, da je Berisha tik pred obiskom posebnega srbskega tožilca za vojne zločine Vladimirja Vukčevića v Tirani septembra 2008 albanskim varnostnim službam naročil, naj uničijo vse dokumente, ki bi na kakršen koli način govorili o prevozu na Kosovu ugrabljenih oseb v Albanijo oziroma o umoru teh oseb za pridobitev organov.
Tik pred izdajo tega navodila se je z Berisho sestal tedanji kosovski premier Ramush Haradinaj, v Tirani pa so bili tedaj tudi dosedanji kosovski premier Thaci ter več njegovih tesnih sodelavcev.
Albanski premier je vse obtožbe na svoj račun že zavrnil, rekoč, da gre za "rasistično klevetanje, ki je del protialbanske histerije". Berisha je še dejal, da je Politika "glasnik srbskih skrajno nacionalističnih krogov ter slepi advokat genocida, ki so ga Srbi zagrešili v BiH in na Kosovu".
Odmevna aretacija župana Budve in devetih sodelavcev
V Črni gori medtem glasno odmeva aretacija župana Budve Rajka Kuljače in njegovih devetih sodelavcev, ki se je zgodila samo nekaj dni po Đukanovičevem odstopu. Med prijetimi je tudi Dragan Marović, brat Svetozara Marovića, dosedanjega podpredsednika črnogorske vlade, ki je v torek skupaj z Đukanovićem odstopil s položaja.
Prijeti naj bi bili vpleteni v korupcijo in organizirani kriminal, povezan z gradnjo naselja luksuznih stanovanj in vil na rtu Zavala, ki ga gradi rusko podjetje.
Aretacije so izzvale burne odzive zlasti med nekaterimi člani črnogorske opozicije, še posebej v luči nedavnih sprememb v črnogorski vladi.
Črnogorski predsednik Filip Vujanović in Đukanović nista želela komentirati aretacij. Dejala sta, da je to v pristojnosti državnih organov.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.