Sodišče v Karlovcu je danes nekdanjega lastnika Karlovške industrije obutve (Kio), kanadsko-avstrijskega poslovneža slovenskega rodu Walterja Wolfa, v zadnjem času znanega predvsem zaradi domnevne vpletenosti v afero Patria, obsodilo na dve leti in pol zapora zaradi spodbujanja k zlorabi položaja in pooblastil. Sodišče je tudi določilo, da mora tovarni izplačati 23.000 evrov z obrestmi.
Sodišče je v obrazložitvi sodbe zapisalo, da je Wolf kot večinski lastnik in predsednik nadzornega odbora Karlovške tovarne obutve pregovoril prvoobtoženega, direktorja Kia Iva Maglico, naj 20.000 evrov od prodaje trgovine podjetja v Valjevu v Srbiji nakaže na njegov zasebni račun v Splitski banki in ne na račun Kia. Dodatnih 3000 evrov pa je nakazal na račun posrednika v Beogradu. Takrat je imelo podjetje Kio blokiran bančni račun.
Obtožnico je sodišče vložilo aprila lani. Prvoobtoženi Maglica je medtem umrl, Wolf pa je zanikal vse obtožbe. Povedal je, da je bil v času, ko so leta 2003 v njegovem imenu prodali poslovne prostore v Srbiji, v Kanadi, vendar ni imel veljavnih dokumentov, s katerimi bi tudi dokazal svoje trditve.
Wolfovi odvetniki so trdili, da je njihov varovanec preveč bogat, da bi svoj poslovni ugled postavljal pod vprašaj zaradi "mizernih 20.000 evrov". Wolf je pa ob svojem zagovoru 14. oktobra letos pojasnil, da se je 20.000 evrov na njegovem bančnem računu, odprtem pri Splitski banki, znašlo na predlog Maglice, ki mu je kot uglednemu gospodarstveniku popolnoma zaupal. “Mogoče je moja neumnost, da sem dopustil, da se je denar znašel na mojem zasebnem računu. Nisem vedel, da je to prepovedano. Pri nas v Kanadi je takšna transakcija dovoljena. Tudi v Sloveniji so me obtožili, da sem premierju plačal 300.000 evrov, seveda to ni res. Le kakšno korist bi imel od teh 20.000 evrov, ko moje premoženje skupaj znaša od 60 do 80 milijonov evrov?“ je povedal Wolf na sojenju 14. oktobra letos.
Sodnik je zavrnil vse poskuse obrambe in dejal, da je na višino kazni vplivalo tudi to, da je Wolf storil kaznivo dejanje v času, ko so delavci Kia imeli najmanj pravic in so jih vrgli na cesto. Za spodbujanje zlorabe položaja in pooblastil je sicer na Hrvaškem predvidena zaporna kazen od enega do deset let zapora.
Sodba še ni pravnomočna, Wolfovi odvetniki pa so že napovedali pritožbo na vrhovnem sodišču. Wolf je bil tudi danes na sodišču, vendar samo v prvem delu, preden je sodnik prebral sodbo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.