V skoraj istočasnem strmoglavljenju dveh ruskih potniških letal je bilo v torek okoli 23. ure po lokalnem času ubitih najmanj 89 potnikov in članov posadke. Ruski generalni tožilec je predsedniku Vladimirju Putinu razložil, da vzroki za letalski nesreči, v kateri je umrlo 89 potnikov, še vedno niso znani.

"Proučujemo vse mogoče vzroke; lahko je šlo za teroristično dejanje, lahko za človeški ali tehnološki faktor," je povedal generalni tožilec Vladimir Ustinov. "Nobenega od vzrokov ne moremo izključiti," je še dodal. Ruski predsednik pa je sorodnikom žrtev že izrekel sožalje ob tragični izgubi, za četrtek pa napovedal dan žalovanja.
Preiskovalci sicer po doslej opravljenih preiskavah niso odkrili nobenih dokazov, ki bi nakazovali, da je šlo za teroristično dejanje in se nagibajo k temu, da so strmoglavljenja povzročile kršitve pravil v varnosti v letalskem prometu.

"Preiskava razbitin letal ni dala nobenih dokazov, da bi šlo za teroristično dejanje oziroma za eksplozijo," je v Moskvi dejal tiskovni predstavnik ruske notranje obveščevalne službe FSB Sergej Ignačenko. Še dopoldne je sicer trdil, da je možnost, da je šlo za teroristično dejanje, zelo velika. V Moskvi bodo sedaj preučili podatke s črnih skrinjic in skušali ugotoviti, kaj se je dogajalo z letaloma pred strmoglavljenjem. Po navedbah Ignačenka v FSB sedaj preiskujejo tudi kakovost uporabljenih maziv in goriva.
Zaslišal se je pok...


Letali sta v razmaku 40 minut vzleteli z moskovskega letališča Domodedovo. Prvo letalo, tupoljev 134 letalske družbe Volga-Avia, na katerem je bilo 42 ljudi, je strmoglavilo v regiji Tula, 200 kilometrov južno od Moskve. Reševalne ekipe so razbitine letala našle blizu kraja Bušalki, prav tako so že odkrili posmrtne ostanke treh žrtev. Le minuto pozneje je z radarjev v bližini Rostova-na-Donu, ki leži 1000 kilometrov južno od Moskve, izginilo letalo Tupoljev 154 s 44 ljudmi na krovu. Predstavnik lokalne zaščite je povedal, da so doslej našli pet žrtev drugega letala.
Letalo, ki je strmoglavilo v bližini Tule, je letelo iz Moskve v Volgograd. Očividci so povedali, da naj bi letalo v zraku eksplodiralo.

"Okoli 23. ure smo zaslišali pok. Nato je na našo garažo padla raztrgana knjiga," je povedal očividec. Letalo letalske družbe Sibir, ki je izginilo v bližini Rostova-na-Donu, pa se je vračalo iz ruske prestolnice v letovišče Soči ob Črnem morju. Ruske oblasti so sporočile, da je posadka tik pred strmoglavljenjem poslala alarm o ugrabitvi. Oblasti pravijo, da bi pri tem signalu lahko šlo tudi za klic na pomoč zaradi zelo hude tehnične okvare. Iz razbitin obeh letal so medtem že potegnili obe črni skrinjici oziroma zapisovalnika poleta, ki jim bo pomagal pri ugotovljanju vzroka nesreč. Vzrok za strmoglavljenje bi namreč lahko kljub vsemu bilo tudi slabo vreme na obeh območjih strmoglavljenj letal.

Ker sta obe letali z radarja izginili skoraj hkrati, oblasti ne izključujejo možnosti terorističnega dejanja. Visoki predstavnik ameriškega State Departmenta pa je v Washingtonu izjavil, da so ZDA zaskrbljene nad vestjo in skrbno spremljajo razvoj dogodkov, ki močno spominjajo na ugrabitve letal 11. septembra. Po navedbah ruskih tiskovnih agencij je ruski predsednik Vladimir Putin v noči na sredo že odredil preiskavo obveščevalne službe FSB, na vseh ruskih letališčih pa so poostrili varnostne ukrepe.
Čečenski uporniki zanikajo vpletenost
Strah pred novimi terorističnimi dejanji podpira tudi dejstvo, da se je incidena zgodil le pet dni pred predsedniškimi volitvami v Čečeniji, kjer se moskovske oblasti desetletje bojujejo s separatisti.

Uporniki so prejšnji teden napadli glavno mesto Grozni in zagrozili z nadaljevanjem napadov. "Naša vlada ne izvaja terorističnih akcij. Naši napadi so usmerjeni le na vojsko. Te obdolžitve so le del ruske propagande, s katero želijo omadeževati boj čečenskega ljudstva," je vpletenost v nesreče zanikal predstavnik vodje čečenskih separatistov Aslana Maskhadova.
Rusija sprejemala sožalne brzojavke
Nizozemsko predsedstvo Evropske unije je v imenu vseh članic povezave izrazilo šok in družinam žrtev, ruski vladi in ruskemu narodu izrazilo iskreno sožalje. Predsedstvo tudi podpira aktivnosti ruske vlade glede preiskave vzrokov strmoglavljenja in ugotavljanja, ali je šlo za teroristično dejanje, je še zapisano v sporočilu za javnost nizozemskega predsedstva EU.
Sožalje je v pismu ruskemu predsedniku Putinu v imenu slovenskega naroda in v svojem imenu izrazil tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek. Obenem je Putina naprosil, da izraze sožalja prenese tudi družinam, ki so izgubile svoje najdražje, so zapisali na spletnih straneh slovenskega predsednika. Minister za zunanje zadeve Ivo Vajgl pa je poslal sožalno pismo ruskemu kolegu Sergeju Lavrovu. Kot so sporočili z MZZ, je minister v pismu izrazil globoko sožalje v svojem lastnem imenu in v imenu ministrstva ter naslovil misli sočutja predvsem na družine preminulih.