“Glavna prioriteta je obnovitev varnosti in ponovna vzpostavitev javnega reda,” je po izrednem zasedanju sveta za nacionalno varnost povedal francoski predsednik Jacques Chirac. Dodal je, da mora imeti "zakon zadnjo besedo" in da bodo izgredniki "aretirani, obsojeni in kaznovani".
Francoski notranji minister Dominique de Villepin je za boj proti mladim izgrednikom napovedal okrepitev policijskih sil ter obljubil, da bo v ponedeljek predstavil nacionalni načrt za razvoj depreviligiranih predmestij.
Nasilje tudi enajsto noč?
V noči na nedeljo in davi so izgredniki zažgali že okoli 1300 avtomobilov, požare pa zanetili tudi v številnih javnih zgradbah, med drugim v šolah in vrtcih. Oblasti so samo danes aretirale 312 izgrednikov in požigalcev .
Znaki prvega večernega nasilja pa kažejo, da bi se nemiri lahko nadaljevali tudi v noči na ponedeljek. V mestu Sant Etienne na jugu Francije je skupina mladih izgrednikov zasegla avtobus, potnikom pa naročila, naj vozilo zapustijo. V Rouenu na severu Francije pa so izgredniki potisnili goreče vozilo proti policijski stavbi. Poškodovanih v incidentih ni bilo. O gorečih avtomobilih poročajo tudi iz mest Nantes, Rennes in Orleans.
Prvič tudi v središču francoske prestolniceV Parizu so tolpe mladih divjale deset noči zapored, ustavile jih niso niti številne močno okrepljene policijske enote, ki so patruljirale po predmestjih. Podobno je bilo v drugih krajih Francije.
Nemiri so prvič zajeli tudi središče francoske prestolnice, v kraju Évreux pa so tolpe opustošile nakupovalni center, pri čemer je bilo več ljudi ranjenih.
Policija razmere nadzoruje tudi s pomočjo helikopterjev, opremljenih s kamerami. Upajo, da jim bodo posnetki pomagali aretirati vodje tolp.
Sicer pa večina prebivalcev nasilju nasprotuje, po več kot tednu dni ognja in spopadov si želijo predvsem mir.
Policija odkrila delavnico molotovk
Francoska policija je v južnem pariškem predmestju Evry odkrila delavnico, kjer so izgredniki izdelovali zažigalne bombe molotovke. V prostorih so nato zasegli 150 steklenic, napolnjenih z bencinom, našli pa so tudi kapuce, s katerimi si izgredniki zakrivajo obraze, je povedal predstavnik francoskega pravosodnega ministrstva Jean-Marie Huet.
Priseljenci na obrobju družbe
Nočni napadi naj bi bili delo priseljenskih otrok, jeznih in obupanih zaradi policijskega ravnanja, rasizma, brezposelnosti in svojega obrobnega položaja v francoski družbi. “Nasilje ni rešitev,” pa trdi minister Sarkoyz, ki ga obtožujejo, da je s tem, ko je izgrednike označil za izmečke, stvari še poslabšal. “Ko bo krize enkrat konec, bo moral vsak razumeti, da obstajajo v določenih soseskah številne krivice,” še dodaja.
Prodi: Neredi v Italiji le vprašanje časa
Vodja Italijanske opozicije in nekdanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi je izrazil bojazen, da se bodo nemiri, podobni izgredom v Parizu razširili tudi v Italijo.
»Samo vprašanje časa je, kdaj se bo pri nas zgodilo isto. Imamo najslabša predmestja v Evropi. Pogoji za življenje v manjših mestih in v središčih večjih mest so dobri, na periferiji pa ni integracije migrantov. Nezadovoljstvo prebivalstva je veliko,« navaja njegove besede današnja La Repubblica.
Tudi francoska soseda Nemčija ima veliko populacijo priseljencev, vključno s prek tremi milijoni Muslimanov, večinoma turškega izvora. Krščanski demokrat Wolfgang Bosbach je za nemške medije povedal: “So razlike med situacijo v Franciji in tukajšnjo, vendar ne smemo živeti v iluziji, da se to ne more zgoditi tudi v Nemčiji.”
Britanski minister za rasno enakost Trevor Phillips pa opozarja, da so problemi, s katerimi se sooča Francija, problemi celotne Evrope. "Naši sosedje Francozi so nam prenesli najbolj jasen mogoč signal, da integracija ne poteka dobro. Zbudite se!" poziva.