
Nova pravila, ki so jih oblikovali letalske družbe, pristojne oblasti in proizvajalci letal, so namreč podvojila mejo dovoljene koncentracije vulkanskega prahu, skozi katero naj bi letala lahko varno letela.
V skladu z novimi pravili bodo lahko letala letela skozi oblake vulkanskega prahu, ki vsebuje do 0,004 grame delcev na kubični meter zraka v primerjavi z največ 0,002 grama delcev na kubični meter zraka, kar je bila zgornja meja pred sprejetjem odločitve.
Nova pravila sicer od letalskih prevoznikov zahtevajo predhodno dovoljenje za let od proizvajalcev letal in letalskih motorjev, ki lahko po besedah izvršnega direktorja civilnih letalskih oblasti Andrewa Haina edini določijo gostoto, skozi katero še lahko letijo posamezni tipi letal.

'Neumne odločitve'
Predstavnik letalske družbe Virgin Atlantic je letalske oblasti obtožil, da so bile prepovedi letalskega prometa in zaprtja letališč po Evropi "neumne odločitve", zaradi katerih je letalska družba izgubila okoli 83 milijonov funtov. Odločitve o prepovedi letov so kritizirali tudi predstavniki letalske družbe British Airways, ki naj bi izgubila okoli sto milijonov funtov.
Predstavnik britanske vremenoslovske družbe, ki civilne letalske oblasti oskrbuje z vremenskimi napovedmi, je sicer poudaril, da prepovedi in strogi ukrepi niso bili pretirani in poudaril,da se razmere na nebu nad Veliko Britanijo spreminjajo iz ure v uro.
Mednarodno združenje letalskih prevoznikov (IATA) je medtem danes izrazilo nezadovoljstvo zaradi ponovnega zapiranja evropskega zračnega prostora zaradi vulkanskega pepela po močnejšem izbruhu minuli konec tedna. Po njihovem mnenju ukrep ni bil potreben.
IATA meni, da modeli, ki se jih uporablja pri sprejemanju odločitev za zaprtje zračnega prostora, niso primerni, saj so enodimenzionalni in ne prispevajo nujno k varnosti. "Rezultat tega je nepotrebno zapiranje zračnega prostora," je dejal direktor IATA Giovanni Bisignani. Združenje vlade evropskih držav poziva, naj čim prej razvijejo natančnejše postopke za ugotavljanje vsebnosti pepela v zraku.

Vulkanski pepel bo dosegel Slovenijo
Vulkan prah se pomika proti Sloveniji. V ponedeljek je segal do višine okoli osem kilometrov. Zadrževal pa se je na območju Severnega morja in nad Nizozemsko, ki je tudi zaprla letališče v Amsterdamu.
Danes vpliv vulkanskega pepela sega tudi do srednje Evrope in območja Alp, kjer se bo predvidoma zadrževal tudi še v sredo. Oblak naj bi se na poti do Alp razredčil, prav tako pa naj bi ga dodatno izprale tudi padavine na severni strani Alp. Oblak naj bi se zadrževal na višini med tremi in šestimi kilometri.
Na Službi za letalsko meteorologijo so za 24ur.com dejali, da vulkanski oblak naj ne bi dosegel Slovenije še vsaj 24 ur. Trenutno se giblje nad Nemčijo in Avstrijo. Gibanje oblaka je odvisno od vetrov, proti Sloveniji z Islandije pa piha severozahodni veter.
Koncentracija vulkanskega šrahu predvidoma ne bo tako visoka, da bi vplivala na letalski promet, so danes povedali na Agenciji RS za okolje (Arso). "Vulkanski prah bo po sedanjih napovedih Slovenijo dosegel precej razredčen, tako da predvidoma ne bo vplival na letalski promet," je povedal dežurni prognostik Brane Gregorčič.
Kdaj bo nehal bruhati?
Dejavnost islandskega ognjenika Eyjafjallajökull se je po močnejšem izbruhu minuli konec tedna "nekoliko zmanjšala", še vedno pa ni nobenega znamenja, da bo kmalu prenehal bruhati. Islandski meteorologi v ognjeniku še vedno beležijo eksplozivno dejavnost. Veter oblak trenutno odnaša proti vzhodu, davi pa ognjenik ni bil viden, saj so ga zakrivali deževni oblaki.
Islandski zračni prostor je trenutno zaprt za notranje lete, promet na mednarodnem letališču v Reykjaviku pa poteka nemoteno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.