Izraelski bombniki ves dan silovito bombardirali jug Libanona. Vojaška letala so napadla več kot 50 vasi in mest, med njimi tudi prestolnico Bejrut. V južnem delu mesta se je med bombardiranjem porušilo 11 večnadstropnih zgradb. Umrla sta dva otroka. Hezbolah trdi, da v tem okrožju nima postojank.
V vasi Ali Al Nahri v vzhodnem delu Libanonu so bili ubiti
trije civilisti, 13 pa je bilo ranjenih. Izrael je bombardiral tudi pet
bencinskih črpalk v libanonskem mestu Tir, s tem pa povzročil hud
požar, ki ogroža bližnjo bolnišnico.
Še hujši napad se je zgodil v vasi osem kilometrov od
izraelsko-libanonske meje, kjer je bomba zadela stavbo, v kateri je
zatočišče našlo več družin. Ubitih naj bi bilo 15 civilistov. Podoben
napad se je zgodil konec julija. Takrat so najprej poročali o okoli 60
žrtvah, pozneje pa so število žrtev zmanjšali na 28. Vsi ubiti so bili
civilisti, med njimi pa so bili večinoma otroci.
Sestrelili letali
Hezbolah je na Izrael izstrelil kar 250 raket, največ doslej, nekaj jih je priletelo v sam center pristaniškega mesta Haifa. Napadi so zahtevali eno žrtev, več kot 90 ljudi pa je ranjenih.
Izraelska vojska pa je sestrelila tudi dve letali brez posadke, ki ju je Hezbolah otovorjeni z eksplozivom poslal nad Izrael, poročajo izraelski mediji. Predstavnik vojske je potrdil, da so eno sestrelili nad libanonskim mestom Tir, drugo pa že nad izraelskim ozemljem, vendar je dodal, da še ni znano, kakšen tovor sta prevažali.
Izraelski vojaki za zdaj ostajajo v Libanonu
Do napadov prihaja po tem, ko je izraelska vojska v soboto utrpela najhujšo izgubo v tej zadnji bližnjevzhodni krizi, saj je bilo ubitih 24 izraelskih vojakov, še 85 je bilo ranjenih. Izrael je poleg vojaških akcij v Libanonu tudi potrojil svoje sile na jugu Libanona, ki sedaj štejejo 30.000 vojakov. Ob tem je izraelska zunanja ministrica Cipi Livni dejala, da bodo izraelske sile zapustile jug Libanona šele potem, ko bodo na območju razvrščene mednarodne sile in libanonska vojska ter Libanon pozvala, naj nemudoma pošlje vojsko na jug države.
Izraelski obrambni minister Amir Perec pa je glede nadaljevanja ofenzive v Libanonu dejal: "Danes počnemo vse, da našim silam ne bi bilo več potrebno prodirati globlje v Libanon. Nameščene so tako, da se lahko branijo na najboljši možen način. Prav tako želimo zagotoviti, da bodo sile, ki naj bi nadomestile izraelske vojake, sposobne uresničiti dogovor." Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v pogovoru z Amirjem Perecem dejal, da bi mirovne sile iz nekaterih evropskih držav na jug Libanona lahko poslali zelo kmalu.
Premirje od ponedeljka zjutraj
Generalni sekretar ZN Kofi Anan je z Izraelom in Libanonom dosegel dogovor o časovnem roku za uresničitev prekinitve ognja, h kateri je v petek pozval Varnostni svet ZN. Prekinitev ognja naj bi v skladu z dogovorom začela veljati v ponedeljek zjutraj ob 7. uri po srednjeevropskem oz. ob 8. uri po krajevnem času, je napovedal Anan.
"Prednostno je, da se prenehajo spopadi, da bi lahko spoštovali namen odločitve VS ZN. Zato sem strani pozval, naj takoj prenehata z nasiljem," je dejal Anan, ki se je za časovni rok prekinitve ognja dogovoril z izraelskim in libanonskim premierom Ehudom Olmertom in Fuadom Sanioro.
Takoj po prekinitvi ognja naj bi Libanon na jug države namestil 15.000 svojih vojakov, okrepili pa naj bi tudi trenutno 2000-članske sile ZN v Libanonu (UNIFIL), ki bodo poslej štele 15.000 pripadnikov. Hkrati pa naj bi se Izrael povsem umaknil iz Libanona, vendar vztraja, da bo lahko tudi s silo preprečil Hezbolahu, da se znova oboroži ter zavzame položaje na jugu ržave. Resolucija ZN namreč Izraelu prepoveduje samo "ofenzivne" vojaške akcije, v Tel Avivu pa trdijo, da bi šlo v tem primeru za obrambo. Več zahodnih diplomatov je že izrazilo skrb, da bi groba izraelska definicija "obrambnih" akcij ogrozila premirje, za katerega so prepričani, da bo trhlo.
Resolucija VS generalnemu sekretarju ZN Kofiju Ananu nalaga, da v 30 dneh pripravi predloge za ureditev vprašanja spornega območja Šeba, ki je od leta 1967 pod izraelsko okupacijo, oblikovati pa mora tudi ukrepe za uresničitev resolucije VS ZN 1559, ki zahteva razorožitev Hezbolaha. Resolucija ne predvideva izpustitve libanonskih zapornikov in dveh ugrabljenih izraelskih vojakov.
Poskus napada na Olmerta?
Varnostniki so blizu kabineta predsednika vlade Ehuda Olmerta zadržali mladega Arabca, ker so sumili, da v svojih čevljih skriva eksplozivne snovi. Osebo so zaslišali, čevlje pa so pregledali strokovnjaki za eksploziv, vendar so domnevnega terorista kmalu izpustili, saj v njegovih čevljih niso našli eksploziva.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.