Na protestih, ki potekajo pod geslom "Resnična demokracija zdaj", sodelujejo različne skupine prebivalstva, od študentov do brezposelnih, državnih uradnikov in upokojencev. Organizacija protestov sicer poteka prek spletnih socialnih omrežij.
Zahtevajo socialne in politične reforme
Protestniki se že od začetka tedna zbirajo na osrednjih trgih v kakih 40 večjih španskih mestih, tudi v Madridu in Barceloni, ter zahtevajo socialne in politične reforme v državi, ki jo je gospodarska kriza močno prizadela.
Španska vlada je, da bi zmanjšala proračunski primanjkljaj, sprejela ostre varčevalne ukrepe. Med drugim je zamrznila pokojnine in znižala plače javnih uslužbencev ter precej olajšala pogoje za odpuščanje delavcev.
Vendar pa demonstranti ne protestirajo zgolj proti socialistični vladi premierja Joseja Luisa Zapatera, temveč tudi proti opozicijski Ljudski stranki in drugim uveljavljenim političnim skupinam. "Vsi so isti, obljubljajo, a nič ne storijo," je slišati med demonstranti.
Kakih 2000 ljudi je odločenih, da bodo na madridskem trgu Puerta del Sol vztrajali do lokalnih volitev v nedeljo. Protesti večinoma potekajo mirno, do izgredov je prišlo le na jugu države v Granadi, kjer je policija v torek zvečer pridržala tri osebe.
Raziskave javnega mnenja pred nedeljskimi lokalnimi volitvami napovedujejo hud poraz vladajočih socialistov, saj naj bi Ljudska stranka slavila tudi na območjih, ki tradicionalno veljajo za socialistične trdnjave.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.