Britanski obrambni minister John Reid je dejal, da se policija pri preiskavi zastrupitve nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka ne bo omejila le na Veliko Britanijo, pač pa bodo preiskali tudi sledi drugod po Evropi.
Reid je sicer še dejal, da so jih prve sledi privedle do Moskve, ki po njegovih besedah dobro sodeluje z britansko policijo. V rusko prestolnico so odpotovali predstavniki Scotland Yarda, ki naj bi tam zaslišali tri Ruse, s katerimi naj bi se Litvinenko srečal 1. novembra. Po navedbah agencije AFP naj bi šlo za Andreja Lugovoja, ki je nekoč delal za sovjetsko obveščevalno službo KGB, in njegova poslovna sodelavca. Lugovoj je že zanikal vpletenost v kakršnokoli zaroto zoper Litvinenka in dejal, da jim skuša nekdo stvar podtakniti, da bi zavedel policijo.
Vključil se je tudi FBI
V preiskavo okoliščin smrti nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, ki je bil zastrupljen z radioaktivnim polonijem 210, se je vključil tudi ameriški zvezni preiskovalni urad FBI. Kot piše današnji britanski časnik Observer, so se pojavili namigi, da je hotel Litvinenko izsiljevati nekatere ruske vohune in poslovneže.
FBI in britanska policija sta v Washingtonu zaslišala nekdanjega agenta ruske tajne službe KGB Jurija Švetsa, ki je trdil, da lahko pojasni ozadje Litvinenkove smrti. Kot piše Observer, naj bi imel Litvinenko zaupne dokumente s škodljivimi informacijami za Kremelj v povezavi z naftnim velikanom Jukosom in procesom proti nekdanjemu prvemu možu koncerna Mihailu Hodorkovskemu, ki je na prestajanju devetletne zaporne kazni zaradi utaje davkov.
Švets naj bi bil tudi zveza italijanskega akademika Maria Scaramelle, ki se je na dan zastrupitve srečal z Litvinenkom in pri katerem so odkrili radioaktivni polonij 210. Scaramella, ki je še vedno na opazovanju v londonski bolnišnici, sicer ne kaže znakov zastrupitve, zdravniki pa opozarjajo, da bi lahko zbolel za rakom.
Observer navaja tudi pričevanje ruske študentke v Londonu Julije Svetlične, ki je razkrila, da naj bi imel Litvinenko nekatere dokumente ruske obveščevalne službe FSB in da jo je nagovarjal, naj se priključi "poslu", s katerim bi z izsiljevanjem različnih vplivnežev dobila več 10.000 funtov. Po njenih besedah je imel Litvinenko podatke o osameznikih in podjetjih, ki so prišli v nemilost pri kremeljskih oblasteh, piše časnik.
Litvinenko je umrl 24. novembra, pred smrtjo pa je za svojo zastrupitev obtožil ruskega predsednika Vladimirja Putina. Slednji je obtožbe ostro zavrnil in jih označil za politično izzivanje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.