Španska vlada je sporočila, da prevzema nadzor nad katalonsko policijo Mossos d'Esquadra. Gre za zadnjega v vrsti ukrepov Madrida, da prepreči za 1. oktober napovedan referendum o neodvisnosti Katalonije.
V skladu s sobotnim odlokom državnega tožilca je katalonska policija zdaj podrejena nacionalni policiji Guardia Civil, je potrdil predstavnik španskega notranjega ministrstva. Katalonski policiji Madrid očita "nezadosten angažma" v sodelovanju s španskimi oblastmi.
Posebej ji je očital dogajanje iz minulega tedna, ko se je na ulice katalonske prestolnice Barcelona odpravilo na tisoče zagovornikov neodvisnosti - potem ko je španska policija izvedla vrsto racij in priprla več ključnih članov ekipe, ki pripravlja napovedani referendum.
Katalonija odločitve Madrida ne sprejema, narašča strah pred večjimi incidenti
V katalonski policiji so na Twitterju v soboto zapisali, da bodo tako kot doslej še naprej delovali s ciljem zagotoviti javno varnost in zaščititi prebivalce. Bolj jasen je bil katalonski notranji minister Joaquim Forn, ki je sporočil, da odločitve Madrida ne sprejemajo. Kot je še pojasnil, preučujejo, kakšne pravne ukrepe lahko uporabijo, da se uprejo temu "vmešavanju države".
"Naše najnevarnejše orožje so glasovnice in volilne skrinjice. Ne bo jim uspelo, da obvladajo našo demokracijo," pa je pred več tisoč podporniki na shodu v Barceloni danes povedal Jordi Cuixart, predsednik društva za katalonsko kulturo in jezik Omnium Cultural. Shod je bil del širšega dogodka Maraton za demokracijo, ki so ga po vsej Kataloniji pripravili zagovorniki neodvisnosti.
Španska policija je v minulih dneh prav tako zasegla skoraj deset milijonov glasovnic, kar je še eden v vrsti ukrepov Madrida, da prepreči za 1. oktober napovedani referendum. Tega je špansko ustavno sodišče na zahtevo vlade v Madridu prepovedalo. Več vidnih katalonskih politikov je policija v minulem tednu tudi priprla zaradi sodelovanja pri pripravi referenduma, kar je na ulice katalonskih mest pognalo na tisoče protestnikov.
Shodi in protesti zagovornikov neodvisnosti so doslej potekali mirno, a strah pred večjimi incidenti narašča. Nadškof Barcelone Joan Josep Omella je tako v današnji maši vse strani pozval k "razumu". V teh "težkih časih" se moramo izogibati "konfrontacijam, nasilju in zaničevanju soljudi", je poudaril.
Katalonski duhovniki in združenja so sicer pred dnevi izrazili solidarnost s separatisti ter - podobno kot tudi leve stranke in druge organizacije v drugih španskih regijah - kritizirali "vse bolj represivne" ukrepe španske vlade.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.