V večdnevnem nasilju v jamajški prestolnici Kingston, ki še poteka, je umrlo 44 civilistov, je dejal varuh človekovih pravic Herra Blaira, ki je hkrati tudi jamajški škof. Po drugih ocenah pa naj bi bilo žrtev še več, nekateri govorijo o 49, drugi celo o 60 mrtvih.
Ombudsman je obiskal tudi revno sosesko, v kateri so policisti in vojaki v ponedeljek opravili obsežno iskalno akcijo vodje kriminalne tolpe "garrisons" Christopherja Cokeja z vzdevkom Dudus. Nasilje je izbruhnilo v nedeljo, potem ko je premier Bruce Golding pred tednom dni privolil v zahtevo ZDA po njegovi izročitvi.
Coke, ki je še vedno na prostosti, je povezan s premierjevo vladajočo Delavsko stranko in Golding je zavračal izročitev, ker naj bi bili ameriški dokazi pridobljeni z nezakonitim prisluškovanjem. Ogorčena javnost je zahtevala aretacijo in premier je popustil, nakar je začelo v revnih predelih mesta Kingston na jugu otoka počasi vreti. Revno prebivalstvo namreč v Coku vidi junaka, ki gradi šole in pomaga "pozabljenim" državljanom.
Mafija skrbi tudi za "volilno disciplino"
Jamajka ima 2,8 milijona prebivalcev, leta 2009 pa je bilo tam 1660 umorov. Kriminalne tolpe so v 70. letih prejšnjega stoletja organizirale politične stranke. Po vzoru ZDA v 19. stoletju so te tolpe skrbele za "volilno disciplino" ljudi. Tolpe so se kasneje začele ukvarjati s trgovino z mamili in orožjem.
Jamajka je sčasoma postala največji izvoznik marihuane v regiji. Obiskovalce na letališčih najprej pričakajo napisi, da so za tihotapljenje in uporabo mamil zagrožene visoke kazni, zunaj na parkirišču pa se gnetejo prodajalci priljubljene "gandže".
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.