"Inšpektorji so potrdili, da je Iran uresničil vse ukrepe o katerih so se dogovorili 14. julija 2015," je sporočila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). Visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Federica Mogherini je v imenu šestih sil, ki so se pogajale z Iranom povedala, da so zaradi tega multilateralne in državne gospodarske ter finančne sankcije povezane z iranskim jedrskim programom odpravljene.
"Vse strani ostajajo prepričane, da je ta zgodovinski dogovor trden in pošten ter izpolnjuje zahteve vseh strani. Ta dosežek jasno kaže, da lahko s politično voljo, vztrajnostjo in multilateralno diplomacijo rešimo najtežja vprašanja in najdemo praktične rešitve, ki se lahko učinkovito uresničijo," je sporočila Mogherinijeva v skupni izjavi z iranskim zunanjim ministrom Mohamedom Džavadom Zarifom.
Ameriški državni sekretar John Kerry je prav tako na Dunaju potrdil, da je Iran izpolnil določila dogovora in je podpisal dokumente s katerim se lahko začnejo odpravljati sankcije, ki jih je sprejel ameriški kongres. Ameriški predsednik Barack Obama pa je v Washingtonu nemudoma podpisal ukaz s katerim je odpravil prejšnje izvršne ukaze za sankcije, ki so šle dlje od obsega kongresnih sankcij.
ZDA ohranjajo sankcije proti Iranu, ki so bile sprejete zaradi podpore terorističnim skupinam in zaradi raketnega programa. Prav danes so uvedle sankcije proti 11 osebam in organizacijam, povezanim z iranskim raketnim programom.
Najhujše sankcije pa so veljale zaradi jedrskega programa in te so sedaj odpravljene. Med njimi prepoved poslovanja z iransko centralno banko, sankcije na zavarovalniško industrijo, na naftni sektor, transport, zlato, kovine in avtomobile. ZDA so s seznama sankcij izbrisale 400 posameznikov, podjetij in organizacij.
Rohani: Jedrski dogovor novo poglavje v odnosih Irana s svetom
Iranski predsednik Hasan Rohani je danes pozdravil odpravo mednarodnih sankcij proti Iranu. "Implementacija dogovora ni izguba za nobeno državo. Prijatelji Irana so veseli in tudi njegovi tekmeci so lahko brez skrbi, mi nismo grožnja za nobeno vlado ali narod," je dejal iranski predsednik. Dodal je, da so se Iranci obrnili na svet v znamenju prijateljstva, za seboj pa pustili sovražnike, sumničenja in zarote. "Odprli smo novo poglavje v odnosih Irana s svetom. Smo glasniki miru, stabilnosti in varnosti v regiji in na svetu."
Iran upa, da bo sporazum pospešil odpiranje države in preoblikovanje upehanega iranskega gospodarstva. Po sklenitvi jedrskega sporazuma si sicer v Teheranu kljuke podajajo številne gospodarske delegacije iz zahodnih držav, ki si želijo vlagati in trgovati na 78-milijonskem trgu, pričakovati je večji obisk tujih turistov.
Kot je ob predstavitvi proračuna v parlamentu danes opozoril Rohani, Iran potrebuje tuje investicije v višini med 30 in 50 milijard dolarjev letno, da bi dosegel želeno osemodstotno gospodarsko rast. Padec cen nafte na svetovnih trgih pomeni, da se bo vlada morala ozreti v tujino, da bi spodbudila gospodarstvo, je ob tem opozoril Rohani. Zgolj domače povpraševanje ne more potisniti rasti proti osmim odstotkom, je menil, s čimer je po mnenju AFP nakazal na spremembo v dosedanji politiki.
Reformisti, za katere je sporazum najpomembnejši dogodek v zadnjih letih, upajo, da bodo sledile tudi kulture in družbene spremembe.
Svet pozdravlja odpravo sankcij proti Iranu; Izrael ostaja skeptičen
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je tako znova posvaril pred nevarnostmi, za katerimi naj bi stala vlada v Teheranu. Kot je ocenil, bo Teheran še naprej prispeval k destabilizaciji Bližnjega vzhoda in še naprej širil terorizem. "Teheran se ni odpovedal svojim prizadevanjem za jedrsko orožje," je posvaril Netanjahu in pozval svetovne sile, naj Iran pozorno opazujejo in reagirajo na vsako njegovo kršitev. Ocenil je tudi, da bo odprava sankcij Iranu omogočila, da bo še naprej podpiral skrajneže v regiji, vključno s Hezbolahom, ki je sovražnik Izraela.
Tudi republikanci v Washingtonu so se odzvali kritično. Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan iz Wisconsina je izrazil prepričanje, da bo Iran svež denar uporabil za financiranje teroristov.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je implementacijo sporazuma označil kot najpomembnejši mejnik. "Do izraza je prišla dobra volja vseh strani," je ocenil Ban.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je v odzivu poudaril, da gre za "zgodovinski uspeh diplomacije". "Od danes dalje smo prepričani, da Iran spoštuje in v celoti uresničuje vse na Dunaju dogovorjene dogovore," je dejal vodja nemške diplomacije.
"Jedrski dogovor z Iranom, kjer je Velika Britanija odigrala eno od glavnih vlog, pomeni, da sta Bližnji vzhod in ostali svet postala varnejša. Leta vztrajne diplomacije sedaj žanjejo sadove," je dejal britanski zunanji minister Philip Hammond.
Generalni direktor IAEA Yukiya Amano je izpostavil, da so odnosi med Iranom in IAEA sedaj v novem obdobju. "Gre za pomemben dan za mednarodno skupnost," je še dejal.
Na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve so poudarili, da sporazum omogoča Iranu ponovno sodelovanje z mednarodno skupnostjo na različnih področjih in hkrati prinaša pozitiven zagon za razvoj dogodkov v širši regiji. Dodali so, da predstavlja močno sporočilo, da je tudi najbolj zapletena vprašanja mogoče rešiti po diplomatski poti, če za to obstaja politična volja. Na ministrstvu so tudi izrazili pričakovanje, da bo Iran izkoristil to zgodovinsko priložnost in se konstruktivno vključil v iskanje diplomatskih rešitev vseh konfliktnih situacij v regiji. Slovenija v tej povezavi tudi pozdravlja vključitev Irana v pogovore za reševanje krize v Siriji.
Zgodovinski sporazum 14.julija lani
Iran je 14. julija lani s šesterico velikih sil sklenil zgodovinski sporazum o jedrskem programu, s čimer se je končal 13 let trajajoč spor med islamsko republiko in zahodnimi državami.
Sporazum je bil dosežen po 18 dneh mukotrpnih maratonskih pogajanj v avstrijski prestolnici. Na njih sta bila ves čas prisotna zunanja ministra Irana in ZDA, Zarif in Kerry, medtem ko so ministri ostalih držav šesterice (Rusije, Kitajske, Velike Britanije, Francije in Nemčije) ter Mogherinijeva prihajali in odhajali.
Sprejetje končnega dogovora je predvidel novembra 2013 sklenjen začasni dogovor med šesterico in Iranom. Po prvotnih načrtih naj bi bila končna rešitev dogovorjena že do poletja 2014, a je bil nato ta rok leta 2014 in 2015 večkrat preložen.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.