Rusija je Sirijo pozvala, naj prepusti kemično orožje mednarodnemu nadzoru in tako prepreči možnost ameriškega vojaškega napada. Sirija je danes predlog sprejela, tako da se lahko začnejo pogovori o o oblikovanju "konkretnih načrtov", kot je povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Sirski premier Vael al Halki je dejal, da so rusko iniciativo podprli, saj želijo preprečiti "prelivanje sirske krvi".
"Trenutno se trudimo za pripravo izvedljivega, natančnega in konkretnega načrta in ravno v tem trenutku potekajo pogovori s sirsko stranjo," je povedal. "Načrtujemo, da bomo načrt predstavili kmalu, pripravljeni pa smo sodelovati z generalnim sekretarjem Združenih narodov (Ban Ki Munom), Organizacijo za prepoved kemičnega orožja in članicami Varnostnega sveta ZN," je dodal.
Izrazil je navdušenje "nad pozitivnim odzivom po svetu na njegov predlog", a je priznal, da ideja ni zrasla samo na ruskem zelniku. "Predlog o predaji sirskega kemičnega orožja ni samo ruska iniciativa. Nastala je na podlagi stikov z ameriškimi kolegi in izjav Johna Kerryja," je še dejal.
Obama dvomi o izvedljivosti predloga
Ameriški predsednik Barack Obama je omenjeni predlog označil za zanimiv. "Moj cilj je bil odpraviti določen problem, in če to lahko storimo brez vojaškega posredovanja, potem si to najbolj želim," je povedal v pogovoru za ABC News. Na vprašanje, ali bi zamrznil načrte za vojaško posredovanje, če bi al Asad predal nadzor nad kemičnim orožjem, je odgovoril: "Absolutno, če bi se to res zgodilo." A glede tega ostaja skeptičen in bo od Sirije zahteval, da dokaže resnost svoje namere.
Obama in člani njegove administracije menijo, da je prav grožnja z uporabo sile pripeljala do tega predloga, zato jo je treba ohraniti. "Brez verodostojne grožnje vojaškega pritiska ne bomo prišli do dogovora, ki bi ga rad videl," je povedal za CNN.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je dejal, da bo Obama kljub temu kongresu predlagal, da podpre njegov načrt vojaškega posredovanja v Siriji.
Predsednik predstavniškega doma kongresa, republikanec John Boehner, pa pravi, da Američani ne podpirajo predsednikovega načrta, zato mora po njegovem mnenju Obama v svojem govoru predstaviti trdnejše argumente za posredovanje v Siriji.
Kerry je sicer danes v kongresu povedal, da bodo ZDA pozorno preučile vsak predlog, ki bi pripomogel k rešitvi krize s kemičnim orožjem v Siriji, vendar ne bodo dovolile zavlačevanja. Obrambni minister Chuck Hagel pa je zatrdil, da bo treba ohraniti grožnjo vojaškega napada na al Asada.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je pozval ZDA, naj se odpovejo uporabi sile, da bi se izvedlo preverjanje stanja sirskega kemičnega orožja.
Oglasil se je tudi britanski premier David Cameron, ki meni, da bi resolucija morala vsebovati tudi "primeren časovni načrt", kako bi Asadov režim predal svoje kemično orožje.
Sirska opozicija: Ni dovolj, če sovražnik samo preda orožje
Sirska opozicija je sporočila, da ne podpira ruskega predloga, saj ta "predstavlja zgolj novo možnost za al Asada, da pridobi čas in umori še več ljudi". Dodala je, da je treba vojne zločine kaznovati in da "ni dovolj, če storilec zgolj preda svoje orožje". Če sirski režim ne bo kaznovan zaradi uporabe kemičnega orožja, tudi pogajanja o politični rešitvi krvavega konflikta niso smiselna, so še poudarili.
Vojaški poveljnik Svobodne sirske vojske Selim Idris pa je Damask in Moskvo obtožil, da lažeta in da želi "režim samo pridobiti čas, da se reši pred napovedanim napadom".
"Morda ne bom dobil zelene luči"
Obama, ki je v ponedeljek v šestih televizijskih intervjujih prepričeval javnost in kongres o nujnosti vojaške operacije proti Siriji, se v kongresu srečuje z velikimi težavami. Doslej se je 150 članov predstavniškega doma izreklo proti resoluciji, nekaj več kot 20 pa zanjo. Okoli 200 jih še ni odločenih. V senatu je tretjina za, tretjina proti, tretjina je neodločenih.
Dlje ko bo trajala razprava, slabše bo. Anketa ameriške tiskovne agencije AP kaže, da je 61 odstotkov Američanov proti resoluciji, podpira pa jo le 26 odstotkov. Anketa CNN ugotavlja, da je proti 63 odstotkov Američanov, podobno pa kažejo tudi druge ankete.
Obama je na televiziji NBC med drugim priznal, da ni povsem prepričan o kongresni potrditvi resolucije o uporabi sile proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga ZDA obtožujejo uporabe kemičnega orožja v predmestju Damaska 21. avgusta. Ni pa želel povedati, kako bo ukrepal, če ne dobi resolucije.
Vse oči bodo uprte vanj
Obama bo zvečer po krajevnem času oziroma v sredo ob 3. uri po srednjeevropskem času nagovoril Američane v zvezi s krizo v Siriji. Domačo in svetovno javnost bo po pričakovanjih obvestil, kako se je odločil glede morebitnega vojaškega posega kot odgovor na napad s kemičnim orožjem v Siriji. Odločitev bo sprejel kongres.
Zaradi napovedi Lavrova, da bo Siriji predlagal, naj orožje preda mednarodnemu nadzoru, je prišlo do manjše spremembe urnika v senatu. Ta bi moral v sredo opraviti prvo glasovanje o resoluciji, vendar pa je vodja večine demokrat Harry Reid iz Nevade po uvodnem vztrajanju, da glasovanje v sredo bo, povedal, da je to zdaj preloženo zaradi "mednarodnih razprav". Reid je to storil po dogovoru z Belo hišo.
Ko bo senat opravil prvo glasovanje o resoluciji, bo treba zbrati 60 glasov proti obstrukciji oziroma filibustru. Glasovanje o resoluciji, ki vojaško posredovanje brez vojakov na terenu omejuje na največ 90 dni, bo nato na vrsti v četrtek ali petek. Predstavniški dom bo glasoval šele po 16. septembru.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.