Izsledki najnovejše javnomnenjske raziskave v Srbiji kažejo, da se že 60 odstotkov prebivalcev zavzema za razpis istočasnega referenduma o usodi ZRJ v obeh republikah. Skupno državo po izsledkih javnomnenjske raziskave beograjske agencije Strategic marketing v Srbiji podpira nekaj več kot polovica prebivalcev (52 odstotkov), delež tistih, ki so za samostojnost obeh republik pa se je že povečal na 42 odstotkov. Med tistimi, ki podpirajo osamosvojitev Srbije in Črne gore, se jih 21 odstotkov zavzema za oblikovanje unije dveh neodvisnih držav, le odstotek manj pa je takih, ki nasprotuje kakršnikoli povezavi republik v prihodnosti.

V Beogradu je medtem v senci uradnih pogovorov jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice z vodjo civilne misije ZN na Kosovu (UNMIK) Hansom Haekkerupom o udeležbi kosovskih Srbov na volitvah minil sestanek predstavnikov vladajoče Demokratične opozicije Srbije (DOS) in črnogorske opozicijske zveze Skupaj za Jugoslavijo (ZJ). Koalicijski partnerki na zvezni ravni sta sicer potrdili skupno stališče, da bi morali Srbija in Črna gora še naprej ostati v eni državi.
Beograjskega sestanka DOS in ZJ so se udeležili Vojislav Koštunica, predsednik in podpredsednik vlade ZRJ, Dragiša Pešić in Miroljub Labus, predsednika domov jugoslovanskega parlamenta Dragoljub Mičunović in Srđa Božović, srbski premier Zoran Djindjić ter vodje strank, združenih v zvezi Skupaj za Jugoslavijo (SNP, NS in SNS) Predrag Bulatović, Dragan Šoć in Božidar Bojović.

Vodja največje opozicijske stranke v Črni gori (SNP) Predrag Bulatović je po sestanku povedal, da ima zveza ZJ partnerko v Srbiji, "medtem ko oblast v Podgorici nima podpore ne v Črni gori in ne v mednarodni skupnosti". Bulatović je kot trenutno najbolj pomembno izpostavil nujnost, da Srbija še nekaj časa prenaša neurejen položaj v federaciji. Črna gora po njegovem mnenju ne bi več smela zavlačevati z referendumom, tako da bi moralo biti vprašanje zvezne države rešeno v prvi polovici prihodnjega leta.
Sestanek o udeležbi Srbov na kosovskih volitvah

Predsednik Vojislav Koštunica je po deseturnih pogajanjih s predstavniki civilne misije Združenih narodov na Kosovu in po dvourni skupni seji dveh vlad zgodaj zjutraj povedal, da se je z vodjo civilne misije ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom dogovoril o sklenitvi sporazuma o dodatnih varnostnih ukrepih, s katerimi bi poboljšali sedanji težek položaj kosovskih Srbov. Sporazuma pa sinoči niso podpisali, saj se pogajalci niso sporazumeli o nekaterih vprašanjih glede policije in sodstva. Jugoslovanski predsednik je po telefonskem pogovoru z generalnim tajnikom Združenih narodov Kofijem Annanom povedal, da bodo pogajanja nadaljevali.
Odzivi s Kosova
Tiskovni predstavnik misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Simon Haselcock je pozdravil odločitev jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice ter jugoslovanske in srbske vlade, da bosta kosovske Srbe pozvala k udeležbi na kosovskih volitvah 17. novembra.
Predsednik regionalnega odbora srbskega narodnega sveta Milan Ivanović pa je sporočil, da se kosovski Srbi ne bodo udeležili kosovskih volitev, saj je omenjena odločitev enostranska, je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug. Ivanović, ki je tudi član političnega odbora za obrambo severnega Kosova, meni, da v sporazumu med Koštunico in Haekkerupom ne daje najpomembnejših zagotovil glede varnosti, policije in pravosodja, Srbi pa naj bi dobili le kulturno avtonomijo. "Haekkerup in mednarodna skupnost nista pristala niti na etnični princip pri strukturi policije, kot je bilo storjeno na jugu Srbije in v Makedoniji," je opozoril Ivanović, ki je dodal, da bi Srbi z udeležbo na volitvah legalizirali albanske institucije, kar bi pomenilo prekinitev stika z srbskimi institucijami.
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je v petek sporočil, da sta se z vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom dogovorila o sklenitvi sporazuma, s katerim naj bi se misija zavezala k doslednemu uresničevanju določil resolucije Varnostnega sveta ZN 1244 o Kosovu. Po mnenju misije UNMIK bodo imeli Srbi, ki živijo na Kosovu oziroma podpirajo vrnitev, z udeležbo na volitvah možnost zastopanosti v začasnih institucijah v pokrajini. Kot je še dejal tiskovni predstavnik UNMIK Haselcock, je sodelovanje na volitvah najboljši način za izboljšanje življenjskih razmer kosovskih Srbov.