V Keniji se nadaljujejo krvavi medetnični spopadi, ki so izbruhnili po predsedniških volitvah pred tednom dni. Število žrtev se je povzpelo že nad 300, pobesnele množice požigajo hiše, bencinske črpalke in avtomobile. Iz države je zbežalo že več kot 100 tisoč ljudi. Množice mladih moških z mačetami in palicami do smrti pretepajo pripadnike nasprotnih plemen. V barakarskih naseljih in vaseh se ljudje, ki so bili še včeraj sosedje in prijatelji, danes zaradi rezultata predsedniških volitev kamenjajo do smrti.
Zborovanje odpovedali
Množično zborovanje v središču kenijske prestolnice Nairobi, ki ga je za danes sklical opozicijski voditelj in uradni poraženec nedavnih predsedniških volitev v Keniji Raila Odinga, je bilo odpovedano in po zadnjih podatkih preloženo na petek. "Smo mirni ljudje, ki si ne želijo nasilja. Zato se sedaj mirno razhajamo," je več sto privržencem opozicije nedaleč od parka Uhuru sporočil visoki predstavnik Odingovega Oranžnega demokratičnega gibanja (ODM) William Ruto. Obenem je zatrdil, da bodo vztrajali, dokler ne zmagajo.
Kenijske varnostne sile so skušale pred tem z opozorilnimi streli, solzivcem in vodnimi topovi preprečiti omenjeno zborovanje, ki so ga oblasti prepovedale. Policisti so privržencem opozicije, ki so se iz revnih sosesk ob petju kenijske himne zgrinjali proti središču Nairobija, preprečevali dostop do parka Uhuru. Tudi v samem parku so bili nameščeni številni z gumijevkami oboroženi policisti in pripadniki paravojaških enot.
Odinga je napovedane proteste, ki naj bi se jih udeležilo kar milijon ljudi, v pogovoru za BBC pred tem označil kot "ključni trenutek" za Kenijo. V luči očitne nevarnosti, da se zborovanje konča s pokolom, je Odinga danes že govoril z Nobelovim nagrajencem za mir, Južnoafričanom Desmondom Tutujem, in nemškim zunanjim ministrom Frankom-Walterjem Steinmeierjem. Oba sta ga prosila, naj svoje privržence pozove k preudarnosti in miroljubnosti.
Dvom v zmago Kibakija
Vodja kenijske volilne komisije Samuel Kivuitu je medtem v sredo - tri dni po objavi spornih rezultatov četrtkovih predsedniških volitev, ki so na čelo države ponesli dosedanjega predsednika Mwaija Kibakija - izrazil dvom v njegovo ponovno izvolitev in priznal, da ne ve, ali je stari predsednik resnično prejel največ glasov.
Kot je v pogovoru za kenijski dnevnik The Standard dejal Kivuitu, so iz Kibakijeve stranke nanj močno pritiskali, naj kljub vse številnejšim dokazom o očitnih kršitvah in prevarah pri štetju glasov čim prej objavi volilne rezultate. Na koncu je kljub nestrinjanju podlegel pritiskom oblasti, čeprav so ga evropski opazovalce in humanitarni delavci pozivali, naj z objavo rezultatov počaka vsaj teden dni, da opravijo preiskavo o domnevnih goljufijah.
Pozivi k miru in dialogu
Medtem sta ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in njen britanski kolega David Miliband politične voditelje v Keniji v sredo v skupni izjavi pozvala, naj svoje privržence pozovejo h končanju nasilja in se zavežejo "duhu kompromisa, ki daje demokratične interese Kenije na prvo mesto". Riceova pa je skupaj z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solana kenijske politike pozvala k sestavi koalicijske vlade.
Šok nad dogajanjem v Keniji je izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun ter politične voditelje posvaril na pravno in moralno odgovornost, da zaščitijo življenja nedolžnih ljudi ne glede na njihovo rasno, versko ali etnično pripadnost. Zahteval je zagotovitev neoviranega dostopa humanitarnih delavcev do razseljenih oseb, saj naj bi oborožene tolpe že ovirale cestni promet, prihajalo pa naj bi tudi do spolnega nasilja nad ženskami in otroci.
Spomnimo
Dosedanji predsednik Kibaki je s tesno večino slavil na predsedniških volitvah 27. decembra, vendar opozicija pod vodstvom Odinge ne priznava volilnih rezultatov, trdi, da gre za prevaro, in zahteva odstop Kibakija, ki je že zaprisegel za novi mandat. Izbruhnilo je nasilje, ki je doslej zahtevalo najmanj 300 življenj, med drugim nekaj deset ljudi, ki so se zatekli v cerkev v mestu Eldoret, kjer so jih pobesneli nasilneži nato žive zažgali.
Humanitarni delavci v Keniji sicer poročajo, da je zadnje dni pogosto slišati besedo "Ruanda", kar naj bi bilo opozorilo pred nevarnostjo ponovitve pokola iz leta 1994, če se mednarodna skupnost ne bo zganila in preprečila tragedije v doslej eni najbolj mirnih in stabilnih afriških držav.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.