Ukrajinski parlament je danes za predsednika prehodne vlade potrdil 39-letnega Arsenija Jacenjuka. Zvest privrženec bivše premierke Julije Timošenko bo na čelu vlade narodne enotnosti do predčasnih predsedniških volitev 25. maja in naj bi državo popeljal iz najhujše politične krize v več desetletjih.
Jacenjuk je bil eden glavnih voditeljev tega upora, sicer pa je predsedujoči opozicijske stranke Domovina nekdanje premierke Julije Timošenko. V vladi pod njenim vodstvom je bil tudi zunanji minister.
Jacenjuk je sicer danes razkril, da v ukrajinski državni blagajni manjka 70 milijard dolarjev, izginili naj bi v zadnjih treh letih. "70 milijard je bilo prenešenih na račune v davčnih oazah. Gre za denar, ki si ga je izposodila država z državno garancijo. Ukradla ga je vlada," je dejal.
Ukrajinske oblasti so sicer danes Mednarodni denarni sklad prosile za pomoč, je sporočila generalna direktorica IMF Christine Legarde. Kot je dodala, je sklad na prošnjo pripravljen odgovoriti in bo v prihodnjih dneh v državo poslal misijo, ki bo ugotovila stanje javnih financ in začela dialog z oblastmi.
Legardova je še poudarila, da se s svojimi mednarodnimi partnerji tako dvostransko kot večstransko pogovarjajo, kako bi najbolje pomagali Ukrajini v tem pomembnem trenutku v njeni zgodovini. "Opogumljeni smo s številnimi izrazi podpore," je dodala.
Kijev je Zahod zaprosil za 35 milijard dolarjev (25,6 milijarde evrov) pomoči, medtem ko ukrajinski javni dolg letos znaša 13 milijard ameriških dolarjev. To je velikanska vsota za državo, ki ima manj kot 18 milijard dolarjev državnih rezerv
Janukovič v Rusiji?
Ruska medijska organizacija RBK poroča, da je odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič v sanatoriju Kremlja, le nekaj kilometrov izven Moskve.
Janukoviča v javnosti niso videli od sobote, ko je pobegnil iz Kijeva. Parlament ga je razrešil, za njim so razpisali tiralico. Sam se ima še vedno za legitimnega predsednika Ukrajine, za takšnega ga smatra tudi Rusija.
Kot RBK povzema ameriška tiskovna agencija, se Janukovič zdaj nahaja v sanatoriju Barvikha, s katerim upravlja administracija ruskega predsednika za lastnino. Tiskovni predstavnik administracije Viktor Hrekov je za AP dejal, da o tem ne ve nič. RBK kot vire navaja ugledne poslovneže in vire v vladi.
Med tem pa ruske tiskovne agencije povzemajo Janukoviča, ki prosi Rusijo, da mu zagotovi varnost pred dejanji ''ekstremistov''. Rusija se s tem strinja.
''Kot prej, se še vedno štejem za zakonitega predsednika Ukrajine, ki so ga izbrali državljani. Jasno postaja, da ljudje na jugovzhodu države in na Krimu ne priznavajo političnega vakuuma, ki je nastal v državi, kjer ministre imenuje drhal,'' je po poročanju ruskih medijev dejal Janukovič.
Vre na Krimu, na parlamentu ruska zastava
Na polotoku Krim, kjer živijo pretežno Rusi, postaja vse bolj napeto in proruski protestniki že pozivajo k priključitvi k Rusiji.
Krimski parlament, ki so ga zavzeli oboroženi moški, je napovedal referendum o nadaljnji usodi avtonomne ukrajinske republike, poroča ruska spletna stran RT.com.
Več deset moških v polni bojni opravi je v stavbi vkorakalo v jutranjih urah in brez nasilja prevzelo nadzor, so za Interfax potrdili predstavniki tamkajšnjega parlamenta. Po navedbah agencije je poslopji vlade in parlamenta obkolila policija.
Po navedbah krimskega premiera Anatolija Mohiljova je zgradbo zavzelo okoli 50 moških, ki naj bi bili po poročanju medijev člani rusko govoreče uporniške skupine, ki jo sestavlja lokalno prebivalstvo. Ukrajinski začasni notranji minister Arsen Avakov pa je sporočil, da so "enote notranjega ministrstva in celotna policija v stanju pripravljenosti". Na parlamentu je zaplapolala ruska zastava.
"Vladne uslužbence prosimo, da danes ostanejo doma," je v izjavi sporočila regionalna vlada, Mohiljov pa je dejal, da se lokalne oblasti pripravljajo na "ukrepanje", česar ni natančneje pojasnil.
V Simferopolu so se v sredo spopadli zagovorniki in nasprotniki približevanja Rusiji, v Sevastopolu pa že nekaj dni potekajo množični proruski protesti. Množica je celo odstavila mestne oblasti in imenovala ruskega župana. Po navedbah protestnikov, ki so te dni vztrajali pred mestno hišo, so njihove sanje ponovna priključitev k Rusiji.
V stanju najvišje vojne pripravljenosti
Začasni ukrajinski predsednik Aleksander Turčinov je rusko mornarico opozoril, da bodo vse premike ruskih enot iz oporišč razumeli kot napad. Rusko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da so vojna letala, ki so razporejena vzdolž zahodne ruske meje z Ukrajino, v stanju najvišje vojne pripravljenosti.
"Ruska črnomorska flota mora ostati v svojih oporiščih na Krimu. Kakršnokoli premikanje enot bomo razumeli kot vojaški napad," je v parlamentu dejal Turčinov.
Ruska črnomorska flota je že več kot 250 let nameščena v Sevastopolu na Krimu, kjer je večinsko rusko prebivalstvo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo ukazal nujne vojaške vaje ob meji z Ukrajino, s katerimi želijo ugotoviti bojno pripravljenost ruskih sil. V vajah sodeluje 150.000 vojakov, 880 tankov in 90 letal. Obrambno ministrstvo je danes sporočilo, da bodo na območje napotili dodatna bojna letala.
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes pozval Rusijo, naj ne stori ničesar, kar bi lahko pripeljalo do napetosti ali nesporazumov. Kot je dejal v izjavi pred začetkom srečanja Komisije Nato-Ukrajina v Bruslju, je zaradi zadnjih dogodkov na Kirmu izjemno zaskrbljen.
KOMENTARJI (887)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.