Vsako leto je v Italiji zapuščenih več sto tisoč psov. Številke se letos gibljejo med 500 in 700 tisoč. Na vsake dve ali tri minute vsaj eden. Število naraste tik pred dopusti, zdaj pa dodatno škodo povzroča kriza. Veliko je lastnikov, ki nimajo več denarja, da bi skrbeli za svoje štirinožne prijatelje. A v takih primerih gre za prisilno zapustitev, poročajo italijanski mediji.
"Kriza je oblikovala novo vrsto zapuščanja," je za časnik La Repubblica povedal Simone Porzio, predsednik enote nacionalne organizacije za zaščito živali (Enpa), ki ima sedež v Firencah. Pojasnil je, da ljudje ostanejo brez služb, imajo manjše dohodke in zato niso več sposobni, da bi poskrbeli za domače živali. Kot je še povedal, v zavetišča sprejmejo povprečno štiri ali pet zapuščenih psov na mesec. Le redko pa se zgodi, da bi se lastnik popolnoma odpovedal svojemu pasjemu prijatelju, še pojasnjujejo v organizaciji Enpa. Gre namreč za živali, ki niso žrtve nasilja ali protizakonite trgovine. Lastniki se na zavetišča obrnejo šele, ko so poskusili vse druge rešitve. Nekateri lastniki tudi prosijo samo za hrano in pomoč pri plačilu veterinarskih računov, še razlagajo v organizaciji.
Sicer v pokrajini Toskana letno ujamejo okoli 6000 psov, ki so zbežali od doma, se izgubili ali so jih lastniki zapustili tik pred dopustom. Le 1000 teh psov ostane brez novega doma.
Čeprav številne zapuščene pse oddajo, se skrbniki v zavetiščih soočajo z dejstvom, da je starejšim psom težko najti dom. Posvojitelje večinoma zanimajo le mladiči. V zavetiščih pa menijo, da bi bilo bolj posvojiti malo starejšega psa. Tako kot za vse ostale, je poskrbljeno, da je cepljen, ocenijo pa tudi njegovo osebnost, poleg tega so starejši psi skoraj vedno bolje vzgojeni. Zgodi pa se, da številni psi, tudi izjemni, ostanejo v zavetiščih več let brez posebnih razlogov.
Kot da problematika zapuščenih psov ni dovolj, se je v Italiji razširilo novo nasilje nad psi. Italijanske oblasti pozivajo ljudi, naj pomagajo pri preprečevanju izkoriščanja pasjih mladičev za beračenje. Zaradi tega se je namreč zelo razširila trgovina s psi, predvsem v pokrajini Lecce. Storilci naj bi uporabljali pasje mladiče, ki so jih predčasno vzeli materi. Med beračenjem naj bi jih potem razkazovali, da bi s tem vzbudili sočutje med mimoidočimi. Denar, ki bi ga mimoidoči darovali za mladičke, pa bi nato storilci uporabili za cigarete, igre na srečo, karte za vlak za premikanje iz ene pokrajine v drugo. Pri tem pa pasji mladiči ostanejo brez primerne hrane in vode, poleg tega jih tudi pretepajo in na koncu pustijo, da umrejo zaradi lakote. Smrtonosni krog se nato spet začne z novimi mladiči, še poročajo mediji iz sosednje Italije.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.