Ob svetovnem dnevu deklic, ki ga obeležujemo 11. oktobra, je UNICEF predstavil podatke, ki razkrivajo razsežnost nasilja nad mladostnicami, in opozoril na alarmantno visoko tolerantnost do tovrstnih zlorab. V zborniku so globalni podatki, ki dokumentirajo uničujoč vpliv nasilja na življenja mladostnic, njihovo prihodnost in prihodnost skupnosti ter celotnih družb, v katerih odraščajo.

Na osnovi zbranih podatkov v Unicefu ugotavljajo, da je bila skoraj četrtina mladostnic med 15. in 19. letom (oziroma kar 70 milijonov deklic) žrtev fizičnega nasilja po 15. letu starosti. Približno 120 milijonov deklet (vsaka deseta), mlajših od 20 let, je bila prisiljena v spolne odnose. 84 milijonov deklic ali ena od treh poročenih mladostnic, starih med 15 in 19 let, je bilo deležnih čustvenega, fizičnega ali spolnega nasilja s strani svojih partnerjev. Zaskrbljujoč je tudi podatek, da v nekaterih državah kar 7 od 10 mladostnic, ki so bile žrtve fizičnega nasilja ali spolnih zlorab, nikoli ni poiskalo pomoči. Mnoge menijo, da tovrstno nasilje ni zloraba in ga ne dojemajo kot težave. V Unicefu še dodajajo, da je bilo več kot 700 milijonov žensk na svetu poročenih pred dopolnjenim 18. letom, od tega 250 milijonov pred 15. letom.
Alarmantno visoka tolerantnost do nasilja nad deklicami
Vsi ti podatki razkrivajo, da v naši družbi velja izjemno visoka toleranca do nasilja, še posebej nasilje tolerirajo deklice, saj skoraj polovica mladostnic na svetu verjame, da lahko partner upravičeno pretepa svojo ženo v posebnih okoliščinah, kot na primer, zaradi odklonitve spolnih odnosov, odhoda od doma brez partnerjevega dovoljenja, sporov, zapostavljanja otrok ali zaradi slabo pripravljene večerje. "Podatki kažejo na miselnost, ki tolerira, spodbuja in celo opravičuje nasilje, kar bi moralo biti alarmantno za vsakogar in vsepovsod," je dejala namestnica izvršnega direktorja Unicefa Geeta Rao Gupta.
Globalni problem, ki potrebuje rešitve na lokalni ravni

Nasilje nad deklicami je globalni problem. To ni nekaj, kar se dogaja drugje. Unicef zato poudarja in spodbuja številne ukrepe za preprečevanje nasilja nad deklicami. Od spodbujanja šolanja deklic in skrbi za to, da šolanje tudi zaključijo, do učenja deklic pomembnih življenjskih veščin, zagotavljanja podpore staršem, vključno finančne, kar posledično zmanjša tudi tveganja za deklice. Prav tako si v Unicefu prizadevajo za spreminjanje stališč in norm v lokalnih skupnostih ter krepitev socialnega in pravnega sistema ter pregona nasilnežev. "Gre za globalni problem, vendar je potrebno rešitve iskati na ravni države, lokalne skupnosti in posamezne družine. Naša dolžnost je zaščititi, izobraziti in opolnomočiti mladostnice in mladostnike. Vsi smo odgovorni za preprečevanje nasilja nad deklicami," še poudarja Gupta.

Unicef je konec julija lani začel globalno kampanjo Ustavimo nasilje (#ENDViolence initiative) in pozval k ostrejšemu boju proti nasilju nad otroki. Opozarjajo, da se nasilje v različnih oblikah pojavlja v vseh državah sveta. Prepogosto pa ostane nevidno, saj se pojavlja za zaprtimi vrati, daleč od oči javnosti ali pa si javnost namenoma zatiska oči pred njim. Zaradi strahu nemalokrat ostane neprijavljeno. S kampanjo ljudi opozarjajo, da nasilje lahko preprečimo, če ne dopustimo, da ostaja nevidno. Zato tudi slogan kampanje "nevidno naredimo vidno".
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.