Po spornem napadu cisterne v Afganistanu pred dobrim tednom dni, je za nemški časnik Bild am Sonntag spregovoril nemški polkovnik Georg Klein, ki je izdal ukaz za bombandiranje dveh cistern, ki so ju pred tem zajeli talibani. V pogovoru je svojo odločitev branil in dejal, da si vedno prizadeva za varnost tako svojih vojakov kot civilistov, vendar pa se je zdaj prvič zgodilo, da so poleg talibanov umrli tudi civilisti.
"Nobene od mojih tovrstnih odločitev – tudi pri zahtevanem letalskem napadu – nisem sprejel brezskrbno, saj sem vedel, da moram odgovarjati pred svojimi vojaki in vojakinjami in afganistanskim ljudstvom. In tokrat je prvič prišlo do civilnih žrtev," je dejal Klein, ki v Kunduzu poveljuje nemški lokalni skupini za obnovo v okviru mednarodnih sil Isaf.
Nemški polkovnik je sicer izrazil razumevanje za preiskavo dogodka. "Po mojem mnenju je nujno potrebno in pravilno, da se izvede preiskava, če so bili ljudje ubiti. Vsak ubiti vojak Isafa in vsak ubiti civilist je eden preveč," je še dejal Klein.
Komisija: Ubitih 30 civilistov
Preiskovalna komisija, ki jo je imenoval afganistanski predsednik Hamid Karzaj, je medtem sporočila, da je bilo v spornem bombardiranju ubitih 30 civilistov, še 9 pa jih je bilo ranjenih. Poleg tega je bilo v napadu ubitih še 69 talibanov, enajst pa jih je bilo ranjenih. Član komisije Mohamadulah Baktaš se je postavil v bran nemškemu poveljniku, ki je napad ukazal. "Vsekakor so odgovorni talibani," je dejal in dodal, da bi v podobnem položaju "podobno ravnale tudi druge sile, tako afganistanske kot tuje, ne le nemške".
"Če bi te cisterne ostale v rokah sovražnika, bi jih ta lahko uporabil za teroristične napade," je še povedal Baktaš. Gorivo bi namreč lahko uporabili proti afganistanskim in mednarodnim silam, talibani pa so s tem v nevarnost spravili tudi nedolžne civiliste, ki so se približali tovornjakoma. Poleg tega je do napada prišlo povsem izven naseljenega območja, je še nadaljeval Baktaš.
Visok krvni davek, ki ga je zahteval omenjeni napad, je povzročil pravcato politično krizo v Nemčiji, ki je trenutno tudi sredi volilnega boja. Nemška kanclerka Angela Merkel se je morala zaradi Kleinove odločitve zagovarjati tako doma kot v tujini, napovedala pa je tudi temeljito preiskavo dogodka. Kljub temu je nemška politika vojake v Afganistanu podprla in izrazila zaupanje v njihovo delo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.