Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da so nemške pristojne oblasti danes potrdile prisotnost patogene bakterije Escherichia coli v kalčkih rdeče pese proizvajalca iz Nizozemske.
"Podrobni rezultati analiz kažejo, da ni povezave med omenjenimi kalčki in zastrupitvami, saj je bil v omenjenem živilu najden drug sev te bakterije. Po do sedaj znanih podatkih se ti kalčki v Sloveniji ne tržijo," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Pri nas se tržijo domači kalčki in tisti, ki so pridelani v Nemčiji in Italiji. Inšpektorat pa kljub temu nadaljuje preglede in vzorčenje zelenjave. Veterinarka uprava (VURS) pa je v tem tednu odvzela nadaljnjih 50 vzorcev živil živalskega izvora. Trenutno je znanih 44 rezultatov vzorčenj, ki so negativni. Do sedaj je VURS odvzel skupno 88 vzorcev, še poročajo na ministrstvu.
Nova smrtna žrtev zaradi bakterije E.coli
Nevarni sev bakterije E.coli je danes zahteval prvo smrtno žrtev tudi v nemški deželi Hessen, s tem pa se je število smrtnih žrtev skupaj z edino smrtno žrtvijo izven Nemčije, na Švedskem, povzpelo na 30. Kot so sporočili v Frankfurtu, gre za 57-letnega moškega, ki je bil skupaj s soprogo konec maja na obisku v Hamburgu.
Poljski minister za kmetijstvo Marek Sawicki pa je v poljskem parlamentu dejal, da so poljski kmetje po izbruhu okužb z nevarnim sevom bakterije E.coli zabeležili že 36 milijonov evrov (145 milijonov zlotov) izgub.
"Vsak dan se izgube povečajo za 10 milijonov zlotov," je dejal poljski minister in dodal, da je položaj zaostrila tudi ruska prepoved uvoza zelenjave iz EU. Ponovno je Sawicki kritiziral Nemčijo zaradi ravnanja ob izbruhu okužbe. Po njegovem mnenju so nemške pristojne oblasti ob prvih primerih okužb zatajile.
Vsak teden zgnije za 417 milijonov evrov pridelkov
E.coli pa neusmiljeno kosi tudi druge evropske kmete. Mnogi zelenjavarji tako uničujejo svojo zelenjavo, ki je ne morejo prodati in je že začela gniti. Kot je povedal nemški proizvajalec zelenjave Mario Walter, zaradi krize z E.coli skorajda nič več ne prodajo. "Preprosto ne moremo, zato je začela gniti. Polja bomo preorali in posadili kaj drugega." Nemški potrošniki se pač opozorila, naj ne jedo svežega paradižnika, kumar in solate, dokler ne odkrijejo vira okužbe, držijo.
Zdaj so ponovno sumljive kumare. Našli so namreč smrtonosni sev bakterije E.coli EHEC na tistih, ki jih je v smeti vrgla okužena nemška družina iz mesta Magdeburg. Pod drobnogledom pa so se znova znašli tudi že prej sumljivi kalčki. Kmetom pa ne preostane drugega, kot da zelenjavo mečejo stran.
"Kdor koli se odloči, da ne bo jedel paradižnika, kumar, solate, ga pač ne je in tukaj ti noben certifikat ne pomaga. Veliki proizvajalci zelenjave imajo že 70- in celo 80-odstotne izgube," je povedal nemški prodajalec zelenjave Uwe Stahnke.
Dežurni krivec zaenkrat ostaja Španija, ki zaradi po krivem obtoženih kumar na teden pridela 200 milijonov evrov izgub. Sledijo Italija, Nizozemska, Nemčija in Francija. Malo manjši davek bakterija terja v Belgiji s šestimi milijoni evrov izgub ter na Danskem in v Litvi, kjer še nimajo milijonske škode.
Ali drugače: vsak teden na poljih in v skladiščih evropskih kmetov zgnije za 417 milijonov evrov pridelkov.
Upad prodaje in cen tudi v Sloveniji
Ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejana Židana so tako predstavniki pridelovalcev, Trgovinske zbornice Slovenije, Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Veletržnice Ljubljana, d. o. o., in Zadružne zveze Slovenije danes seznanili s težavami domačih pridelovalcev pri prodaji slovenske zelenjave.
Po sestanku je minister poudaril, da mora biti slovenski pridelovalec za svoje delo in pridelek ustrezno plačan, potrošnik pa ima pravico, da je obveščen o poreklu blaga ter da ima možnost izbirati med domačimi in tujimi pridelki. Dodal je, da je zaradi trenutne krize in pritiskov iz tujine nekorektno zahtevati od domačih proizvajalcev, da spustijo cene in s tem ogrozijo svoj obstoj ter domačo pridelavo.
Židan je zagotovil, da s pristojnimi službami v Sloveniji zagotavljajo najvišjo stopnjo varnosti na trgu, okužbe s patogeno obliko te bakterijo pa v Sloveniji ni. Prisotne je tudi seznanil z aktivnostmi Evropske komisije in njeno namero o sprejetju uredbe o povračilu odškodnine za pridelovalce. "Na ravni celotne EU se zaradi upada prodaje in padanja cen trenutno predvideva pomoč v višini 210 milijonov evrov za pridelovalce zelenjave in sadja, pogajanja o pomoči pa še potekajo," je dejal minister, ki je pridelovalce pozval, naj posredujejo konkretne podatke o tem.
Predstavniki slovenskih pridelovalcev ugotavljajo, da je tudi v Sloveniji opazen upad prodaje in cen domače zelenjave. Zato so ministrstvo pozvali, naj v EU zastopa stališče, da naj v tej situaciji države članice ne spreminjajo svojih običajnih trgovskih poti in na trgih drugih držav ne nastopajo z dumpinškimi cenami. Minister se strinja z opozorilom pridelovalcev, da ni korektno, da se zaradi splošne krize v EU na tem področju od domačih pridelovalcev zahteva znižanje cen na raven, kot jo imajo države, kjer se je prodaja zelenjave skoraj popolnoma ustavila in zato zelenjavo, po njihovih informacijah, ponujajo tudi brezplačno. Ob tem je posebej opozoril, da ima slovenski pridelovalec pravico prejeti ustrezno plačilo za svoje pridelke. Ministrstvo bo tudi preverjalo, ali držijo informacije o pritiskih po znižanju cen tudi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.