Tujina

Vsak deseti izdelek okužen

Peking, 01. 10. 2008 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Kitajskem so pregledali še 265 mlečnih izdelkov, v vsakem desetem so našli melamin. Podjetje Sanlu je že avgusta oblasti pozvalo, naj mu pomagajo prikriti škandal.

Kitajski dojenčki
Kitajski dojenčki FOTO: Reuters
Melamin se običajno uporablja pri proizvodnji plastike in lepil, proizvajalci mleka v prahu pa naj bi ga dodajali, da bi izboljšali proteinsko vrednost izdelka.

Na Kitajskem so melamin, kemikalijo, zaradi katere so štirje otroci umrli, 54 tisoč pa jih je zbolelo, odkrili v še 31 vzorcih mleka v prahu, kar je več kot desetina vseh pregledanih. Vse so izdelali pred 14. septembrom, proizvodi po tem datumu pa naj bi bili varni.

Večino okuženih izdelkov prihaja iz tovarne Sanlu, kjer je škandal tudi izbruhnil. Prve dokaze, da so mleku dodajali melamin, so odkrili že v začetku avgusta, javnost pa so o tem obvsetili šele mesec dni pozneje. V enem od kitajskih časopisov pa so se zdaj pojavile navedbe, ki podjetje postavljajo v še bolj temno luč. Že avgusta naj bi se namreč njegovo vodstvo obrnilo na lokalne oblasti in jih pozvalo, naj jim pomagajo krotiti medijski odziv. "Prosimo vas, naj vlada, če je mogoče, poveča nadzor nad mediji in ustvari ugodno ozračje pred odpoklicem spornih izdelkov,“ naj bi zapisali v pismu.

Strah se širi po svetu

Uničevanje mleka v prahu.
Uničevanje mleka v prahu. FOTO: Reuters

Melamin so najprej odkrili v mleku v prahu, nato pa se je izkazalo, da so zastrupljeni tudi jogurt, sladoled in navadno mleko. Seznam izdelkov, ki so jih po izbruhu škandala umaknili s trgovskih polic, se zato daljša. Številni produkti pa so šli na uničenje samo zato, ker vsebujejo kitajsko mleko v prahu. Zaradi škandala so aretirali 27 oseb.

Hongkonške oblasti so sporočile, da so v japonskih sirovih kolačih našli melamin. Kolače znamke Lotte, narejene na Kitajskem, so takoj umaknili iz prodaje. Urad za varnost živil je prebivalce opozoril, naj ne jedo kolačev, čeprav bi moral desetkilogramski otrok pojesti 34 kosov peciva, da bi presegel še dovoljeno dnevno mejo.

Piškote Koala omenjenega japonskega proizvajalca so iz prodaje umaknili tudi v Avstraliji. To je za bonboni White Rabbit in čokoladami Cadbury že tretji izdelek, ki so ga v tej državi umaknili iz prodaje zaradi suma vsebnosti melamina.

Tajske oblasti medtem testirajo skoraj sto izdelkov, uvoženih s Kitajske, zaradi možne vsebnosti melamina. Doslej so dovolili prodajo 33 na kitajskem narejenih izdelkov, v katerih niso našli strupene kemikalije, med drugim bonbone M&Ms, čokoladne ploščice Snickers in Dove ter piškote Oreo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sdspecy
02. 10. 2008 02.18
matr, če je pa vse naret od PRC-ja, ...fakerji
GTR
01. 10. 2008 15.38
lolek kaj se tok bojiš preteklosti? no vsaj nick ti paše. ;)
ax.
01. 10. 2008 15.32
o bed.. te kitajci pa so eni kitajci... sej ni čudn da se zdej prodajajo napisi: NOT MDE IN CHINA haha
jezek_teka_teka
01. 10. 2008 15.16
Treba je prepovedat KOMPLETEN uvoz iz te nehigienske države, naj se sami zagiftajo s svojim lastnim drekom !!
DaliCAR
01. 10. 2008 15.07
jz bi prepovedu prodajo mleka in mlečnih izdelkov v eu za 100let takim državam ki nimajo nadzora ki ustrezajo našim standardom!!!
ServerAUTOMATIC
01. 10. 2008 14.41
hansola01.10.2008, 12:43 Tu si res inteligenten na kubik. Še sreča, da imajo v EU novih članicah take kot si ti, da pokupijo vso škart robo. Originalne Milke narejene za zahodni trg opažam, da nisi videl nikoli in nikoli je ne boš. Zate je najbolje, da si kupuješ šećerne ploče iz socijalističnih časov in trd čingum kot kamen. Tako boš še najbolj vesel.
hansola
01. 10. 2008 12.43
Še sreča, da odkar smo v EU nimamo več kvalitetne Milke iz Nemčije ampak iz Romunije in napolnjeno s tem kitajskim mlekom v prahu. Prav tako vse od podjetja Mars.
Delodajalec
01. 10. 2008 11.52
Na srečo imajo tam učinkovit sodni sistem, šus u glavo, pa ledvice prodat. Pri nas bi pa po dveh letih vlačenja po sodišču, po oprostilni sodbi še naprej delali v živilski industriji.