Al Gore je po odločitvi vrhovnega sodišča ZDA leta 2000 izgubil na volitvah proti Georgeu Bushu in se je umaknil iz politike ter se posvetil boju proti podnebnim spremembam in drugim okoljevarstvenim temam. Leta 2006 je posnel film "Neprijetna resnica" o posledicah segrevanja ozračja, za katerega je naslednje leto dobil oskarja. Leta 2007 pa je za delo na področju okolja prejel tudi Nobelovo nagrado.
Gore je svoj predlog primerjal z izzivom, ki ga je Američanom leta 1961 postavil predsednik John F. Kennedy, ko je dejal, da je potrebno človeka poslati na Luno. ZDA so v osmih letih to dosegle, Gore pa je prepričan, da je tudi njegov cilj dosegljiv in ekonomsko več kot smiseln. Nekdanji podpredsednik ZDA se ne spomni obdobja, ko je v ZDA šlo toliko stvari naenkrat narobe. Omenil je visoke cene bencina, propadanje hipotek, delovna mesta se selijo na tuje, vojna v Iraku še traja, stanje v Afganistanu pa se poslabšuje.
Po Goreovih besedah so vse stvari med seboj povezane in odgovor je prenehanje odvisnosti od goriv na osnovi ogljika, ker ni ogrožena le ameriška varnost, ampak način življenja, kot ga poznajo danes. Nafta se ne bo pocenila, ker povpraševanje narašča hitreje od ponudbe. Ob tem je Gore kritiziral tiste, ki predlagajo, da bi začeli intenzivneje črpati nafto, ker to ne bo pomagalo znižati cen.
Na kocki naj bi bila celotna človeška civilizacija, ker bodo podnebne spremembe povzročile na stotine milijonov "okoljskih beguncev". "Sposojanje denarja od Kitajske, da bi kupili nafto v Perzijskem zalivu in jo potem kurili ter s tem uničevali planet, ni rešitev," je med drugim opozoril Gore, ki se zaveda, da ga bodo kritiki zaradi tega ponovno napadli.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.