Južna Koreja je danes napovedala oster odziv na severnokorejsko izstrelitev rakete, Japonska pa je zagrozila z novimi sankcijami proti državi, potem ko se je izredna seja Varnostnega sveta Združenih narodov v nedeljo po treh urah končala brez odgovora na dejanje Pjongjanga.
"Nepremišljenega dejanja Severne Koreje, ki ogroža regionalno in globalno varnost, ni mogoče opravičiti pod nobenimi okoliščinami," je v radijskem nagovoru dejal južnokorejski predsednik Lee Myung-Bak in obljubil oster odziv na izstrelitev rakete, ki jo je v nedeljo izvedla Severna Koreja.
Japonska vlada bo medtem o novih dvostranskih sankcijah odločala v petek, so sporočili z japonske vlade. Zunanji minister Hirofumi Nakasone je ob tem tudi izrazil upanje, da se bo VS ZN uskladil glede nove resolucije, v kateri bi obsodil Severno Korejo.
ZDA za sprejetje resolucije VS ZN
Ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice pa je napovedala, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za sprejetje resolucije VS ZN "z zobmi". Po njenih besedah bi si moral VS ZN še naprej prizadevati za jasen in odločen odgovor po severnokorejski izstrelitvi rakete.
"Vprašanje je, kako najbolje združiti pritisk in diplomatska prizadevanja za vrnitev Severne Koreje v konstruktiven proces znotraj šeststranskih pogajanj," je dejala Riceova. "Zdaj mora biti cilj ustvariti kontekst, v katerem lahko zasledujemo nujen dolgoročni cilj denuklearizacije Korejskega polotoka, ki je potrebna za varnost celotnega območja ter mednarodni vir in varnost," je dodala.
Riceova je povedala, da gre za jasno kršitev resolucije 1718, ki je bila sprejeta po jedrskem poskusu Severne Koreje leta 2006 in je prepovedala vse aktivnosti, povezane z balističnimi izstrelki.
VS ZN brez dogovora
Izredna seja Varnostnega sveta ZN se je včeraj po treh urah končala brez dogovora. Izredno zasedanje je formalno zahtevala Japonska, vendar skupnega stališča med članicami v tako hitrem času ni bilo mogoče doseči.
Japonska je zahtevala odločen odgovor na izstrelitev z resolucijo, s čimer so se strinjale tudi ZDA, Francija in Velika Britanija, drugi dve stalni članici, Kitajska in Rusija, pa sta bili za bolj zadržan odgovor. Enakega mnenja sta bili tudi nestalni članici Libija in Vietnam.
Mehiški veleposlanik pri ZN Claude Heller je dejal, da se bodo ponovno sestali prihodnji teden in poskušali doseči dogovor. Vprašanje pa se je tako sedaj vrnilo v razpravo v same članice VS ZN. Do konca tedna bi morda lahko sprejeli resolucijo, čeprav novih sankcij ne predvideva nihče. Japonska, ZDA, Velika Britanija in Francija so sicer pripravile osnutek resolucije, ki predvideva zaostritev obstoječih sankcij, Kitajska in Rusija pa sta naklonjeni predsedniški izjavi.
Kot je dejal kitajski veleposlanik pri ZN Zhang Yesui, gre za občutljiv trenutek, vpletene države pa se morajo vzdržati dejanj, ki bi lahko vodila v povečanje napetosti.
Izstrelitev ni bila uspešna
Ameriški in južnokorejski obveščevalci trdijo, da izstrelitev ni bila uspešna in da je raketa skupaj s satelitom padla v Tihi ocean. Da ni nobenih znakov satelita, so potrdili tudi ruski vojaški viri.
ZDA, Japonska in Južna Koreja so prepričane, da je šlo za preizkus rakete dolgega dosega taepong-2, ki bi jo lahko opremili tudi z jedrskim izstrelkom in bi lahko dosegla Aljasko. Po prepričanju Severne Koreje bi se to lahko zgodilo zelo hitro, medtem ko ameriški obveščevalci menijo, da se kaj takega še dolgo ne bo zgodilo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.