Močne deževje in poplave pustošijo po Veliki Britaniji. Močni vetrovi so tako prizadeli južni in osrednji del Londona ter Walesa, premikajo pa se tudi proti Škotski in Severni Irski.
Med najbolj prizadetimi področji sta prav Berkshire in London. Poplave so prizadele tudi železniški in letalski promet, nekaj letov pa so morali tudi odpovedati. Dostop do letališča Luton je zaradi poplav onemogočen.
Lokalne oblasti opozarjajo prebivalce, da v tašnih vremenskih razmerah ne potujejo. Gasilci prav tako skušajo rešiti otroke iz neke šole v mestu Worcester.
Razmere na Hrvaškem
Na Hrvaškem so se temperature čez dan povzpele kar na 40 stopinj Celzija in več, tudi prihodnji teden ne bo nič bolje, napovedujejo vremenoslovci. Najhuje bo v notranjosti države ter v Dalmaciji. Že ob devetih zjutraj so termometri v večini hrvaških krajev pokazali skoraj 30 stopinj.
Pretirane osvežitve ne prinese niti skok v morje. Na Krku je voda že ob 7.00 imela 27 stopinj, na Rabu in v Šibeniku so toliko izmerili ob 8.00, drugod ob jadranski obali je bilo stopinjo ali dve hladneje. Hrvaški premier Ivo Sanader je zaradi visokih vročin sodržavljane pozval, naj pozabijo na pravila oblačenja in pridejo v službo v lahkih oblačilih, brez kravat in jaken.
Nevarnosti vročine je izkusil tudi 21-letni Zagrebčan. V avtu je namreč pustil vžigalnik, ta pa se je pregrel in eksplodiral. => Več
Izredne razmere v Makedoniji
Še hujše so razmere v Makedoniji, kjer so temperature že dosegle 43 stopinj, v naslednjih dneh pa naj bi jih presegle. Zaradi neznosne vročine so razglasili krizno stanje. Od danes tako zaposleni delajo le od 7.00 do 13.00, tisti, ki delajo na prostem, pa do 11. ure. Nosečnice lahko ostanejo doma. Inšpektorji bodo preverjali, ali to vsi upoštevajo. V državi je v zadnjih treh tednih izbruhnilo več kot 200 požarov.
V Romuniji, kjer temperature že več dni niso padle pod 40 stopinj, je ministrstvo za zdravje za vse javne uslužbence odredilo, da morajo sredi dneva za šest ur prekiniti delo. Huda vročina – v prihajajočih dneh bo 42 stopinj v senci – je zahtevala že sedem življenj. V Avstriji pa so zaradi vročine umrle že tri osebe.
V Srbiji le opozorila
Čeprav se Beograjčani kuhajo pri 40 stopinjah in več, srbska vlada ne razmišlja o uvedni izrednih razmer. Kljub temu pa so tudi v tej državi nekoliko prilagodili delavnik. Tako morajo vsi tisti, ki delajo zunaj, med 11. in 16. uro počivati. Na delo pa so poslali inšpektorje, ki bodo po tržnicah preverjali, ali je hrana, ki jo tam prodajajo, oporečna. V prestolnici so celo prepovedali prodajo jajc na odprtem. V hudi vročini se namreč roba hitro kvari.
Prebivalci osrednjega dela Madžarske so doživeli najtoplejši 18. julij v zgodovini. Zadnji rekord, ki je padel daljnega leta 1904, so potolkli za skoraj tri stopinje, namerili so jih 40,6. Vročinskemu rekordu so se približali tudi na Slovaškem, kjer so vedno glasnejše zahteve po uvedbi 'sieste' – popoldanskega počitka po španskem vzoru. Tega si želijo tudi Čehi.
Po Grčiji pustošijo požari
Po vsem Sredozemlju je velika nevarnost požarov. Prava drama se odvija v bližini grškega Korinta, kjer je pogorelo več hiš, plameni pa so uničili tudi številne staje z živino in skladišča. Ogenj se je širil tako hitro, da so bili gasilci nemočni. Kljub temu prebivalci s prstom kažejo prav nanje, trdijo namreč, da so se odzvali prepočasi in da so se z ognjem dolgo časa borili sami.
Tri vasice, ki se jim je ogenj nevarno približal, so izpraznili. Na varno so morali tudi otroci, ki so se udeležili poletnega kampa v regiji. Požar se je razvnel pred dvema dnevoma, pri gašenju pa sodeluje 200 gasilcev, ki jim pomagajo z dvanajstimi letali in štirimi helikopterji.
Samo julija so v Grčiji našteli več kot 1450 požarov, dvakrat toliko kot v istem obdobju lani. Policija je prepričana, da je bila večina podtaknjenih.
Na ameriškem zahodu kar tisoč novih požarov v naravi
Požari pa divjajo tudi na zahodu Združenih držav, od ponedeljka jih je izbruhnilo več kot tisoč. Požarno nevarnost so zato dvignili na najvišjo, peto stopnjo, nacionalni medagencijski gasilski center pa je sporočil, da so njihove zmogljivosti na meji skrajnosti. Tako so oblasti že poklicale na pomoč gasilce iz tujih držav, kot je Kanada in celo Avstralija, mobilizirali so tudi nacionalno gardo.
Vremenske razmere so za požare izjemno ugodne, saj je podnebje suho, vročina dosega 40 stopinj in več, tako pa bo ostalo še naslednji teden.
Požar je med drugim izbruhnil blizu Nacionalnih jedrskih laboratorijev v državi Idaho in je zajel več kot 1600 hektarjev površine. Okrog 700 uslužbencev laboratorija je v četrtek ostalo doma.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.