Strokovnjaki pri ameriški Nacionalni administraciji za oceane in atmosfero (NOAA) so želeli ugotoviti, kako stresno je delo v bolj vročih in vlažnih razmerah – razmerah, ki jih prinaša globalno segrevanje. S študijo so ugotovili, da se je v zadnjih šestih desetletjih delovna sposobnost med najbolj vročimi in vlažnimi obdobji zmanjšala za deset odstotkov. Predvidevajo, da bi se do leta 2050 delovna spodobnost zmanjšala še za dodatnih deset odstotkov.
Kot je razložil vodilni avtor študije John Dunne, je zmožnost osebe za delo zmanjšana zaradi stresa, ki je povezan z vročino. Globalno segrevanje, ki prinaša vedno višje temperature, bo tako po predvidevanjih vplivalo tudi na delo.
V študiji so avtorji opozorili, da bo vročinski stres, ki čaka ta planet, nekaj čisto drugačnega od tega, kar ljudje doživljamo zdaj. V krajih, kjer je že zdaj stopnja vročinskega stresa visoka, se s težavami sicer spopadajo tako, da si delavci med najbolj vročimi urami dela vzamejo daljši premor, da dela, ki jih morajo opravljati zunaj, kot denimo gradnja, opravljajo ponoči ali delodajalci v najbolj vročih obdobjih leta delo popolnoma prekinejo.
Dunne pravi, da bi zdajšnjo zmogljivost dela pri visokih temperaturah lahko ohranili, če bi močno omejili segrevanje planeta. Del problema je tudi v tem, kako dobro so se posamezne regije sposobne prilagoditi ekstremnemu vročinskemu stresu. Kot primer je Dunne navedel vročinski val, ki je leta 2003 zajel Evropo. Takrat je umrlo okoli 70.000 ljudi. Po drugi strani so vročinski valovi nekaj normalnega za Indijo, kjer je med vročinskim valom, ki je bil podoben evropskemu leta 2003, umrlo 3.000 ljudi. "Zelo je odvisno od regije in od sposobnosti prilagajanja," je dejal Dunne.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.