Grčija je v primežu gozdnih požarov, ki so zajeli okolico Aten in zahtevali že 60 žrtev, ekstremne temperature pa se pojavljajo tudi drugje po Evropi.
Z gozdnimi požari se borijo na Švedskem, kjer so že zaprosili za pomoč Evropske unije. Italija, Francija, Nemčija, Litva, Danska, Portugalska, Poljska in Avstrija so zagotovile sedem letal za gašenje požarov, sedem helikopterjev, 60 vozil in preko 340 strokovnjakov. Latviji, ki je prav tako zaprosila za pomoč EU, pa pomagajo tudi s pomočjo satelitskega sistema Copernicus, ki slika prizadeta območja.
Na Švedskem trenutno pustoši 21 požarov, so danes sporočile tamkajšnje službe za nujno pomoč. Doslej je že pogorelo ali še vedno gori okoli 25.000 hektarov območja, požari pa so tako obsežni, da so vidni tudi iz vesolja. Oblasti so sicer zaradi izjemno visokih temperatur v ponedeljek posvarile pred "izjemno" nevarnostjo novih izbruhov požarov na jugu države.
Več manjših požarov je izbruhnilo tudi na Norveškem, kjer so maja zabeležili najvišje temperature doslej. V boju z ognjenimi zublji je 15. julija življenje izgubil gasilec.
Požari so opustošili tudi najsevernejšo finsko regijo Laponsko, ki je poznana kot domovina božička.
O izjemno visoki vročini sicer poročajo tudi iz Nemčije, kjer naj bi ta teden dnevne temperature dosegle med 30 in 35 stopinj Celzija. Meteorologi so zaradi suše opozorili pred veliko nevarnostjo požarov na poljih in v gozdovih.
Vročina v Nemčiji ima posledice tudi za promet. Zvečer so tako zaprli letališče v Hannovru, deveto največje v državi. Visoke temperature so namreč poškodovale severno vzletno-pristajalno stezo, in ker na južni prav zdaj potekajo obnovitvena dela, so morale oblasti aerodrom vsaj do srede ob 6. uri zjutraj zapreti. Zaradi te odločitve je bilo odpovedanih 41 letov, s tem pa je bilo prizadetih več tisoč potnikov. Za tiste, ki se niso mogli vrniti domov, so na letališču postavili začasna ležišča.
Nizozemski nacionalni inštitut za javno zdravje je zaradi vročine za večji del države izdal opozorilo o morebitni slabi kvaliteti zraka. Oblasti so poleg tega zaradi izjemne visoke vročine zaprli tudi 12 mostov v Amsterdamu, saj bi vročina lahko zmehčala kovino.
Vročina vztraja tudi v Veliki Britaniji, kjer oblasti prebivalce zato pozivajo, naj se ne zadržujejo na soncu.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.