"Potem ko se je zbudil ob zvokih skladbe Beatlov "Good Morning Good Morning", je rover Curiosity (Radovednež), ki je v odličnem stanju, preveril svoje sisteme in poslal nekaj čudovitih fotografij," tako pišejo pri Nasi, kjer so očitno izjemno ponosni na uspešen projekt raziskovanja rdečega planeta.
Potem ko je na Zemljo poslal že več fotografij in podatkov o Marsu, med drugim tudi več 3D- posnetkov, je šestkolesni in skoraj tono težak rover več kot meter visok jambor, opremljen s kamerami visoke ločljivosti, obrnil še proti sebi in se fotografiral v svojem novem ambientu na Marsu. Pri Nasi so fotografijo opisali kot delo Picassa, saj ni popolnoma ostra, a je še vedno zanimiva.
"Vozilo je zaenkrat prekrito s tanko plastjo prahu, a to ni težava," je povedal Justin Maki iz Nasinega laboratorija, kjer budno bdijo nad doslej najdražjo in najbolj ambiciozno 2,5 milijarde dolarjev vredno misijo na Mars.
Rover Curiosity poleg fotografij na Zemljo redno pošilja tudi podatke o svojih delovnih razmerah. Tako redno meri sevanje, ki mu je izpostavljen, in temperaturo, ki je po podatkih Nase nekoliko višja, kot so pričakovali. Na Marsu je sicer precej hladno, povprečna temperatura naj bi bila po oceni okoli −55 °C, sicer pa naj bi se gibala med 27 °C in −143 °C. Naprave, ki so jih na Mars poslali doslej, pa so dejansko namerile temperature od −17,2 °C do −107 °C.
"Prvi vtis, ki ga dobite ob pogledu na fotografije kraterja Gale, je, da je marsovska površina precej podobna puščavi Mojave v Kaliforniji," meni vodja znanstvenikov na kalifornijskem tehnološkem inštitutu John Grotzinger. "Videti je precej domače. Očitno je tudi, da je pod zgornjo mehkejšo plastjo površja trša kamnina," je še dejal.
V praksi je Mars sicer seveda precej drugačen od Zemlje. Gre za mrzlo puščavo, izpostavljeno močnemu sevanju. Curiosity pa naj bi na svoji misiji med drugim preveril tudi, ali je bil planet v preteklosti v resnici bolj topel in moker ter kaj je povzročilo spremembo klime.
Radovedneževa misija je tudi preveriti, ali je Mars kadar koli gostil kakršno koli obliko življenja in ali bi lahko na Marsu nekega dne preživeli tudi ljudje.
Na roverju je za raziskovalne namene nameščenih več deset izjemno občutljivih instrumentov, ki jih potrebuje za raziskovanje. Vozilo ima kar 17 kamer, dva detektorja za radiacijo in za odkrivanje morebiti v kamnine ujeto vodo. Na Zemljo bo lahko sporočal tudi, kakšno je vreme na Marsu. Da vse to deluje, Curiosity porablja električno energijo iz baterije, ki jo napolnjuje razpadanje plutonija 238.
Svoje ugotovitve Curiosity sporoča prek vesoljske mreže, njegov signal pa lovijo ogromne komunikacijske antene v Kaliforniji, Avstraliji in Španiji. Signal med Zemljo in Marsom potuje od pet do 20 minut, odvisno v kakšnem položaju na orbiti sta planeta.
Delo roverja bo pogojeno od tega, kaj najde. En dan bo predvsem fotografiral, drugi dan bo vrtal v kamenje, tretji dan pa se bo preprosto peljal na novo lokacijo. Rover bo deloval eno marsovsko leto oziroma skoraj dve naši leti.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.