Nekateri od 33 rešenih čilskih rudarjev so se danes, le dva dni po čudežni rešitvi iz rudniškega pekla, s svojimi družinami in prijatelji udeležili posebne slovesnosti pri zasutem rudniku San Jose v puščavi Atakama, od koder so jih začeli reševati v četrtek, kar je v živo prek televizijskih kamer spremljal ves svet.
Med prvimi, ki so prišli k rudniku, je bil Juan Carlos Aguilar, ki je okoli rudnika hodil s hčerkico, ki jo je držal trdno za roko. "Težko bo. Tega se zavedamo, a bomo prenesli,“ pa je povedal Omar Reygadas, vdovec, ki so ga rešili 17. po vrsti.
Obred je potekal pod šotorom v kampu Upanje, kjer so družinski člani in prijatelji molili in čakali na novice o svojih ljubljenih možeh, sinovih in očetih. ''Je zelo lepa izkušnja, biti tu in videti, kje so bile naše družine,'' je povedal Luis Urzula, vodja izmene in zadnji rudar, ki so ga rešili iz rudnika.
Udeleženci obreda, ki je bil zaprt za medije, so glasno ploskali in peli verske pesmi in čilsko himno. Sicer sta obred družno vodila evangeličanski pastor in rimskokatoliški duhovnik. Obreda so se udeležili tudi nekateri reševalci, ki so pomagali pri reševanju ujetih rudarjev. Številni rudarji so bili verni že pred nesrečo in nekateri so celo povedali, da se po tej izkušnji počutijo z Bogom še bolj povezani.
Jose Henriquez, nekakšen molitveni vodja skupine, ki je prosil, da jim v času ujetništva po jašku spustijo 33 Biblij, se je sicer že včeraj kot prvi vrnil k rudniku. Kot je dejal, je hotel spoznati območje, ki so mu nadeli ime kamp Upanje, in kjer so se zbirale njihove družine, ki so ob molitvi čakale na vrnitev možev, sinov in očetov. "Prišel sem pogledat svojo omarico, da nisem pustil česa v njej,“ se je pošalil.
Bolnišnico je sicer zapustilo že 31 rudarjev. V rokah zdravnikov ostajata le še dva od 33 moških, ki so neverjetnih 70 dni preživeli ujeti skoraj 700 metrov pod zemljo. Eden trpi za vnetjem zobovja, drugi pa ima vrtoglavico. Po navedbah zdravstvenega ministra Jaimeja Manalicha bodo zdravniki rudarje pozorno opazovali še šest mesecev, ob tem pa je napovedal, da jih čakajo še hudi časi.
'Zbudili smo se v nočno moro'
Nekaj rudarjev se je v soboto v bolnišnici udeležilo novinarske konference, na kateri so medije prosili, naj spoštujejo njihovo zasebnost in jim dajo malo prostora. Odločili so se, da ne bodo izdali nobenih podrobnosti o 69 dneh pod zemljo, saj jih bo podrobno opisovala temu namenjena knjiga.
A kljub dogovoru, da bodo molčali, je nekaj besed o življenju v zasutem rudniku spregovoril Victor Segovia, ki je v skupini veljal za pisatelja in je tudi že zapisal nekatere od njihovih izkušenj, ki jih je označil za ''pravo nočno moro''. ''Dobra stvar prostosti je ta, da če imaš grde sanje, se zbudiš in ugotoviš, da je bila le nočna mora. V rudniku pa smo se dejansko zbujali v nočno moro,'' je dejal. ''Imeli smo težave, kot vse družine, dolgo časa skupaj. Začeli so se problemi, prerekanja, ampak nič hudega,'' je še dodal.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.