Severnokorejski voditelj Kim Jong II se je na današnjem zgodovinskem vrhunskem srečanju z japonskim premierom Džuničirom Koizumijem opravičil za ugrabitev 11 Japoncev, ki so jih v 70. in 80. letih prijeli severnokorejski agenti. Severnokorejski voditelj je priznal, da je v preteklosti nekaj "zapeljanih" ljudi v državi izvedlo ugrabitve, da bi se naučili japonščine in prevzeli njihovo identiteto.
Preiskava proti odgovornim že poteka, je dejal Kim. Dodal je, da naj bi bili štirje od ugrabljenih še živi in da bodo krivci za ugrabitev kaznovani.
Voditelja sta se v skupni izjavi dogovorila tudi za nadaljevanje pogovorov za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, ki bodo oktobra, po besedah japonskega premiera pa je Severna Koreja pripravljena tudi na dialog z Washingtonom.
Tiskovni predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva pa je dejal, da je Pjongjang pripravljen pomagati preživelim, da se bodo srečali s svojimi družinami in sorodniki ter jim bo omogočil vrnitev domov, če to želijo.
Japonski premier Džuničiro Koizumi pa se je Severni Koreji opravičil za kolonizacijo Korejskega polotoka med letoma 1910 in 1945. V skupni izjavi je severnokorejsko vodstvo sprejelo japonsko ponudbo, da bo Japonska namesto plačila odškodnine Severni Koreji ponudila pomoč.
Voditelja sta se dogovorila tudi za podaljšanje moratorija na testiranje severnokorejskih raket še na leto 2003, Japonska pa je obljubila gospodarsko sodelovanje, o podrobnostih pa politika nista spregovorila.
Južna Koreja opitimistična glede srečanja
Na pogovore med Tokio in Pjongjangom se je odzval tudi južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung, ki upa, da bo zgodovinski vrh prinesel "resničen mir" na Korejskem polotoku. Uradni Seul je sicer severni sosedi predlagala ponovne pogovore med obrambnima ministroma o ukrepih za oblikovanje zaupanja. Predlog južnokorejskega obrambnega ministra Lee Juna so predali njegovemu severnokorejskemu kolegu Kim Il Cholu.