Večdesetletni spor glede zemljišča je povezan s prepričanjem hindujske verske skupnosti, da se je na tem kraju rodil Rama, utelešenje boga Višnuja. Na drugi strani, muslimanska skupnost trdi, da je na tem ozemlju njihova skupnost že več generacij opravljala verske obrede. In v tem je nekaj resnice. Mošeja Babri, ki je bila zgrajena v 16. stoletju, je bila leta 1992 v divjanju hindujskih protestnikov porušena. V nasilju, ki je za tem izbruhnilo pa je umrlo skoraj 2000 ljudi.
Hindujska skupnost je za razrešitev pravnega spora najela državno arheološko agencijo, ki je na območju porušene mošeje Babri izvedla izkopavanje in pod njo našla ostanke "nemuslimanske stavbe". Na podlagi teh dokazov je sodišče odločilo, da se ozemlje dodeli hindujski skupnosti za izgradnjo svetišča Rami, medtem ko bodo muslimani za gradnjo nove mošeje dobili drugo posest.

Sodišče je zvezni vladi naložilo odgovornost za ustanovitev sklada za izgradnjo svetišča. Ob tem pa je višje sodišče tudi sprejelo sklep, da je bilo porušenje templja pred 27 leti protizakonito dejanje.
Kakšni so odzivi?
Po odločitvi sodišča so oblasti prebivalce pozvale, naj rezultata sodbe ne proslavljajo, da ne bi povzročili medverskih napetosti. "Gre za zelo uravnoteženo odločitev in zmago za indijsko ljudstvo," so sporočili predstavniki hindujskih strank. S pozitivno nastrojenostjo pa se ne strinjajo predstavniki muslimanske skupnost, ki razmišljajo o pritožbi na sklep sodišča.

Oblasti so pred razglasitvijo odločitve sodišča pridržale več sto posameznikov, ki bi po njihovi oceni lahko zanetili nemire, hkrati pa so močno okrepile policijsko prisotnost v mestu. Zaprte so bile številne trgovine pa tudi šole. Nadzor sovražnega govora izvajajo tudi na družbenih omrežjih. Indijski premier Narendra Modi je na Twitterju opozoril, da odločitev sodišča ni ne zmaga ne poraz za kogarkoli.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.