Tujina

'Vrh velikih pričakovanj'

Bukarešta, 02. 04. 2008 19.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Voditelji članic zveze Nato se v Bukarešti udeležujejo tridnevnega srečanja, na katerem bo Nato sprejel pomembne odločitve.

Voditelji 26 držav članic Nata bodo na tridnevnem srečanju v Bukarešti razpravljali o odločitvah glede prihodnje širitve zavezništva, ki bodo sicer dokončno sprejete v četrtek. Medtem ko povabilo za Hrvaško in Albanijo po navedbah različnih virov ni več vprašljivo, pa usoda Makedonije visi v zraku zaradi grožnje Grčije z vetom, če njun spor glede makedonskega imena ne bo rešen. Tudi v primeru Gruzije in Ukrajine je razprava še povsem odprta, saj njunim prizadevanjem za napredek na poti v Nato nasprotuje Rusija, pa tudi Nemčija in Francija s podporo Belgije, Nizozemske in Luksemburga.

Premier Janša se je srečanja udeležil s prijateljico Urško.
Premier Janša se je srečanja udeležil s prijateljico Urško. FOTO: Reuters

Slovenski premier in predsedujoči EU, Janez Janša, meni, da bi bilo škoda, če Makedonija ne bi dobila povabila za članstvo v zavezništvu, zato upa na kompromis. Če katera koli država Zahodnega Balkana ne bi dobila povabila, bi bilo to slabo za vrh, pa tudi za širitev EU, je še dejal: "Slovenija se bo trudila v smeri, da Makedonija dobi vabilo v članstvo Nata."

Nato je na spletni strani www.natochannel.tv zagnal nov televizijski program, namenjen medijskemu boju proti talibanom. Tako želi okrepiti svojo misijo v Afganistanu in se zoperstaviti skrajnežem, ki so že zdavnaj dojeli moč novih medijev.

Janšo v Bukarešti spremljata tudi minister za zunanje zadeve, Dimitrij Rupel, in minister za obrambo, Karl Erjavec. Rupel je v zvezi z zapleti med Grčijo in Makedonijo pojasnil, da so ves čas v stikih z makedonskimi in grškimi kolegi. Grčija bo 'zelo težko zdržala pritisk'. "Verjamem, da obstajajo izhodi. Skorajda si ne morem predstavljati, da bi Makedonija ostala na suhem. To bi bilo tudi zelo slabo in bi imelo posledice ne le za regijo, ampak tudi za članice Nata," je še opozoril.

Vstop Hrvaške, Albanije in Makedonije v zavezništvo je odločno podprl tudi ameriški predsednik George Bush. "Nato bo sprejel zgodovinsko odločitev o članstvu treh balkanskih držav - Hrvaške, Albanije in Makedonije v zavezništvu," je dejal in poudaril: "ZDA bodo močno podprle povabilo tem državam v Nato."

Nemška kanclerka Angela Merkel pa je poudarila, da je Nemčija odločena blokirati Natove načrte za vzpostavitev tesnejših vezi z Gruzijo in Ukrajino, čemur sicer ostro nasprotuje Rusija. Preprosto še ni čas za to, da bi ti državi vključili v akcijski načrt za članstvo, je dejala, in dodala, da obeti za članstvo v prihodnosti niso vprašljivi.

Grčija: Čas se izteka

Malo možnosti je, da bi bila dosežena rešitev spora med Grčijo in Makedonijo glede imena, ki je pogoj, da bi Makedonija na tem vrhu dobila povabilo za članstvo v Natu, meni tiskovni predstavnik grškega zunanjega ministrstva George Koumoutsakos. "To ni čas za optimizem, ne v tem primeru. Čas se dramatično izteka," je poudaril.

Ameriški predsednik Bush je odločno podprl vstop Hrvaške, Albanije in Makedonije v zavezništvo Nata.
Ameriški predsednik Bush je odločno podprl vstop Hrvaške, Albanije in Makedonije v zavezništvo Nata. FOTO: Reuters

O članstvu držav v Natu se odloča na podlagi izpolnjenih pogojev, vključno s temeljnim pogojem dobrih sosedskih odnosov, je pojasnil Koumoutsakos. Hrvaška bi morala biti povabljena, enako bolj ali manj velja za Albanijo, v primeru FYROM pa je popolnoma drugače, je poudaril. "Ključni pogoj dobrih sosedskih odnosov še ni izpolnjen," je dodal.

Formalno odločitev o nadaljnji širitvi zavezništva bo v četrtek okoli poldneva sprejel Severnoatlantski svet na ravni šefov držav članic Nata.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.