Britanska premierka Theresa May je v Bruslju evropske voditelje zaprosila za trimesečno preložitev brexita. Še včeraj je britanski javnosti zatrdila, da preložitev osebno obžaluje. A kot kaže, voditelji Evropske unije niso naklonjeni daljši preložitvi in so britanski premierki dali rok najdlje do 22. maja – dan pred volitvami v evropski parlament.
Britanska vlada si je želela podaljšanja roka do konca junija, zato da bi lahko v tem času pripravila vso potrebno zakonodajo, vendar bi bilo zaradi volitev 23. maja to preveč tvegano.
Danes je Mayeva ob prihodu na vrh EU izpostavila, da še vedno vztraja pri iskanju večine za potrditev ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu. Poudarila je, da je brexit odločitev Britancev in da je treba tri leta po tej odločitvi končno zagotoviti rezultat.
Vodja britanskih opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je kritiziral njeno vztrajanje pri dogovoru, ki po njegovem mnenju v parlamentu ne more dobiti večine. V Bruslju se je sestal z glavnim pogajalcem unije o brexitu Michelom Barnierjem, s katerim se je pogovarjal o svojem načrtu za mehkejšo alternativo ločitvenemu sporazumu, ki predvideva stalno carinsko unijo EU in Združenega kraljestva ter vključenost Združenega kraljestva v notranji trg.
Corbyn je izpostavil odločenost, da se poišče kompromis, s katerim bodo preprečili izstop brez dogovora in ki bo zagotovil konstruktiven odnos v prihodnje.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob prihodu na vrh Evropske unije v Bruslju posvaril, da bo Velika Britanija EU zapustila brez dogovora, če britanski poslanci prihodnji teden ne bodo potrdili že doseženega izstopnega sporazuma.
Včeraj je Mayeva v pismu predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku sicer opredelila dve prošnji: naj sedemindvajseterica potrdi dogovor Združenega kraljestva in Evropske komisije iz Strasbourga o dodatnih zagotovilih glede spornega irskega varovala ter naj se brexit preloži do 30. junija.
Daljša preložitev bi terjala bistven nov element, na primer nov referendum o brexitu ali znatno spremembo britanskih stališč glede narave odnosa z EU po brexitu, kot je na primer odločitev, da ostane v carinski uniji oziroma notranjem trgu.
Brexit bo zasenčil druge teme dvodnevnega vrha, ki se ga bo udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec. Med ostalimi temami bodo sicer v ospredju odnosi s Kitajsko.
Podpora peticiji za preklic brexita sesula spletno stran britanskega parlamenta
Na spletni strani britanskega parlamenta je v manj kot 24 urah več kot 700.000 ljudi podpisalo peticijo, ki poziva britansko premierko Thereso May, naj prekliče odločitev o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Zaradi množičnega obiska se je spletna stran britanskega parlamenta danes že večkrat sesula, poročajo britanski mediji.
"Vlada ponavlja, da je izstop iz EU v skladu z voljo ljudstva. To trditev moramo ustaviti in dokazati javno podporo obstanku v EU," navaja peticija.
Drugega referenduma o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije verjetno ne bo, zato glasujte zdaj, poziva spletna peticija, ki so jo sprožili v sredo. Peticija "Prekliči člen 50 in ostani v EU" ima že več kot 1.300.000 podpisov, vsakih nekaj minut se to število zviša za nekaj tisoč podpisov.
Peticijo je sprožila Margaret Anne Georgiadou, ki je v zvezi z množičnim odzivom dejala: "To je skoraj tako, kot bi se porušil jez."
Predstavnik spodnjega doma britanskega parlamenta je potrdil, da so tehnične težave na spletni strani za peticijo povzročile "velike obremenitve sistema".
Britanski parlament mora obravnavati vsako peticijo, ki jo podprejo z več kot 100.000 podpisi.
Zunanji minister Jeremy Hunt je dejal, da je preklic 50. člena možen, a težko verjeten. Velika Britanija naj bi iz EU izstopila čez osem dni – če voditelji EU na vrhu v Bruslju ne bodo podprli prošnje britanske premierke Therese May za podaljšanje brexita do 30. junija.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.