V Belgiji so dosegli dogovor, ki bo omogočil podpis trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta), je po srečanju s predstavniki regij sporočil belgijski premier Charles Michel. Dogovor so že posredovali veleposlanikom članic EU, do petka opolnoči pa morajo soglasje k dogovoru podati tudi regionalni belgijski parlamenti.
Ker valonijska regija v Belgiji ni privolila v sporazum, so odpovedali tudi za danes predvideni vrh EU-Kanada. Kanada je ob tem sporočila, da je še naprej pripravljena podpisati Ceto, ko bo EU na to pripravljena. Belgija je sicer edina od članica EU, ki še ni privolila v podpis sporazuma.
Informacij o tem, kdaj bosta EU in Kanada podpisali trgovinski sporazum, ki bo po navedbah zagovornikov povečal gospodarsko rast in prispeval k ustvarjanju novih delovnih mest, še ni. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa se morajo veleposlaniki v Bruslju najprej posvetovati s svojimi državami, v najhitrejšem primeru pa bi lahko bil celoten postopek končan v nekaj urah, so pojasnili predstavniki unije. Kompromisni dogovor Belgijcev morajo pred podpisom sporazuma namreč najprej potrditi še članice EU in predstavniki Kanade. Do petka opolnoči pa morajo zeleno luč prižgati še belgijski regionalni parlamenti.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je pozdravil po njegovem mnenju "dobre novice" iz Belgije, ob tem pa dodal, da morajo biti odstranjene vse ovire za podpis sporazuma, preden bo kontaktiral kanadskega premierja Justina Trudeauja. Po poročanju AFP, ki se sklicuje na anonimni vir znotraj EU, bi Tusk Trudeauja lahko poklical v soboto, da bi govorila o nadaljnjih ukrepih, med njimi morda tudi o podpisu.
Valonijci dosegli svoje?
Med glavnimi nasprotniki podpisa Cete so bili Valonijci, predsednik valonijske vlade Paul Magnette pa je danes dejal, da so "končno dosegli dogovor med Belgijci, ki bo zdaj posredovan evropskim institucijam in evropskim partnerjem". "Valonija je izredno srečna, da so bile naše zahteve upoštevane," je dejal.
Predstavniki Valonije, regije s 3,5 milijona prebivalci, so namreč v pogajanjih zahtevali zagotovila, da Ceta ne bo prizadela lokalnih kmetov in ne bo škodila drugim interesom regije. Magnette je še posebej kritiziral dele sporazuma, ki so po njegovih besedah tujim vlagateljem omogočali, da bi lokalne oblasti lahko prisilili v spremembe zakonodaje, ki niso v skladu z željami in interesi lokalnega prebivalstva.
Ministrstvo: Državam mora biti omogočeno izpostaviti zadržke
Predsednik vlade Miro Cerar dejstvo, da je v Belgiji prišlo do dogovora, pozdravlja. Ob tem pa pričakuje, da bo do vrha s Kanado prišlo čim prej, so zapisali v premierjevem kabinetu.
"V postopku sprejemanja Cete je Slovenija ves čas aktivno izpostavljala zadržke in zagovarjala strokovne argumente, ki so bili tudi upoštevani," so zapisali na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. "Dokazali smo, da imajo lahko tudi posamezne države članice svoj glas ob skupnem sprejemanju odločitev. Zato se nam zdi prav, da je bilo tudi ostalim državam omogočeno, da izpostavijo zadržke in dobijo primerna zagotovila za svojo odločitev," so poudarili.
Prostotrgovinski sporazum s Kanado po mnenju ministrstva prinaša koristi, kot so odprava carin, znižanje stroškov testiranja proizvodov, olajšanje carinskih postopkov in odprtje trga javnih naročil. "Vsekakor pa bomo izvajanje sporazuma in učinke na Slovenijo dodatno analizirali in pripravili podjetja, da bodo lahko izkoristila vse prednosti novega sporazuma," so še zapisali.
Umanotera: Odpoved vrha EU-Kanada zmaga evropskih vrednot in demokracije
Odpoved vrha EU-Kanada je po mnenju Umanotere velika zmaga za vse, ki si prizadevajo za ohranitev izvirnih evropskih vrednot, standardov in demokracije. Voditelji EU se morajo po mnenju Umanotere "zdaj posvetiti spornim vsebinam sporazuma Ceta, jih črtati iz sporazuma ter tako obvarovati interese ljudi po vsej EU". "Slovenska vlada in odbori DZ te temeljne dolžnosti doslej niso opravili in preložitev vrha je priložnost, da to sedaj storijo. V nasprotnem primeru je treba zavreči celoten sporazum," je povedal vodja projektov na Umanoteri Andrej Gnezda.
Gospodarska zbornica za Ceto
Po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sporazum prinaša manj ovir in nove tržne priložnosti za podjetja. "Vprašanje je, kakšne bi bile posledice, če EU ne bi sprejemala trgovinskih sporazumov z drugimi svetovnimi partnerji, drugi deli sveta pa to bodo. Protekcionizem bo težko pripomogel h gospodarskemu razvoju," so navedli na GZS. Dodali so, da pri tem seveda podpirajo tudi pogajalce pri njihovih težnjah zavarovati ključne evropske okoljske, socialne, varnostne in druge standarde.
Kanada sicer ne sodi med najpomembnejše zunanjetrgovinske partnerice Slovenije, saj je na strani izvoza blaga bila v lanskem letu na 36. mestu, na strani uvoza pa na 42. mestu, vendar imajo v globalnem svetu takšni sporazumi velik pomen za gospodarstvo. Slovensko gospodarstvo je zelo povezano z evropskim, kanadsko pa z ameriškim. Zato so posredni učinki sporazuma za vsa evropska podjetja, s tem pa tudi neposredno in posredno za slovenska, dobrodošli, so zapisali na GZS.
Kanadski zunanji minister previdno optimističen
Kanadski zunanji minister Stephane Dion je dogovor označil za odlično novico. Pri tem pa je dodal, da ostaja "previdno optimističen". Kot ga povzema francoska tiskovna agencija AFP, bosta EU in Kanada dokazali, da je možno imeti trgovinski sporazum, obenem pa progresivne okoljske, zdravstvene in socialne politike.
Na dogovor Belgijcev se je odzval tudi francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault, ki je podobno kot njegov kanadski kolega dejal, da so novice zelo veseli, če bo sklenjen dogovor tudi obveljal.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.