Tujina

Vrh EU in Rusije

Sankt Peterburg, 31. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Sankt Peterburgu je potekalo vrhunsko zasedanje Evropske unije in Rusije. Srečanja so se udeležili voditelji vseh 25 sedanjih in prihodnjih članic Evropske unije, ki so se z ruskim vodstvom pogovarjali o gospodarskem sodelovanju, veliko pozornosti pa so posvetili tudi boju proti terorizmu in trgovini z mamili.

Vrh Rusija-EU je potekal v Konstantinovi palači, ki jo je država obnovila v čast 300-letnice mesta Sankt Peterburg.

Na vrhu so razpravljali o bodočih odnosih med EU in Rusijo (Foto: Reuters)
Na vrhu so razpravljali o bodočih odnosih med EU in Rusijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Rusija bi rada odpravila vizni režim

Ruski predsednik Vladimir Putin je voditelje evropskih držav opozoril, da se širitev Unije ne sme zgoditi na račun Rusije. "Dodatek desetih novih članic Uniji ne sme zaplesti razmerij med Rusijo in EU," je dejal Putin in dodal, da morata obe strani do širitve povezave 1. maja 2004 odkriti in rešiti vse probleme ter preprečiti nastanek pravne praznine med Rusijo in razširjeno EU.

Ruski predsednik se je v pogovorih z evropskimi kolegi zavzel za popolno odpravo viznega režima med Rusijo in EU. Zamisel je podprl nemški kancler Gerhard Schröder, ki pa je dejal, da je vizni režim izredno pomembno področje: "V prihodnosti bo to pomembno področje, na katerem je potrebno doseči čim hitrejši napredek." Putin se je zavzel tudi za rešitev problema ruske eksklave Kaliningrad ob Baltiku, ki bo po širitvi z vseh strani obdana z ozemljem EU. "Položaj se lahko poslabša, saj bodo nove članice vključene v schengenski režim. Naš skupni cilj je, da čimprej odpravimo vse ovire, ki bi ljudem preprečevale svobodno gibanje. Zavedamo se problemov, a državljani velike Evrope se morajo zavedati, kdaj, kako in na čigave stroške bo dosežena popolna svoboda gibanja," je dejal Putin in opozoril pred nastajanjem novega - schengenskega zidu.

Po hudem sporu zaradi vojne v Iraku, ki bremeni ameriško-nemške odnose, je ameriški predsednik George Bush v Sankt Peterburgu pristopil do nemškega kanclerja Gerharda Schröderja in se rokoval z njim. To je prvi oseben stik obeh politikov v zadnjih šestih mesecih.

Moskva se v urejanju odnosov z EU zavzema, da bi deset novih članic povezave k sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Rusijo in EU, ki bi moral biti sprejet do 1. maja 2004, pristopilo posamezno in ne v skupini, kar bi Rusiji olajšalo uporabo pravice veta, če bi bilo to potrebno. Zahteva je povezana predvsem s pravicami ruske manjšine, ki prebiva v dveh prihodnjih članicah povezave, Estoniji in Latviji.

EU za rešitev čečenskega problema

"Svetu moramo dati zgled, ki je pomemben za prihodnje generacije," je v pozivu za čimprejšnjo ratifikacijo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisij toplogrednih plinov ruskemu vodstvu dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Ruska ratifikacija sporazuma je namreč ključnega pomena, da le-ta stopi v veljavo.

Putin je evropske državnike pozval k sodelovanju na področju trgovine z drogami. V Evropi se je od konca vojne v Afganistanu količina mamil iz te države povečala kar za desetkrat, večino pretihotapijo prav preko Rusije.

V sklepnem dokumentu zasedanja pa je EU Rusijo med drugim pozvala k mirni rešitvi čečenskega problema. EU upa, da bo začeti politični proces v Čečeniji pripeljal k vzpostavitvi vladavine prava in zaščiti človekovih pravic ter k resnični umiritvi napetosti med Rusijo in omenjeno kavkaško republiko. Obenem so v skupni izjavi obsodili vsakršno uporabo nasilja za reševanje sporov, ki bi lahko ogrozilo umirjanje položaja v Čečeniji, zavzeli pa so se tudi za vključitev mednarodne skupnosti.

Ustavni referendum, ki je v Čečeniji potekal marca in po katerem omenjena država ostaja del Rusije, je pozdravilo več evropskih voditeljev, grški premier in predsedujoči EU Kostas Simitis pa ga je označil kot pomemben korak k stabilnosti v regiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI