Tujina

Vrh EU čaka na korake Aten

Bruselj, 24. 06. 2011 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Voditelji EU so se zavezali k izplačilu naslednjega obroka finančne pomoči Grčiji, s katerim bodo preprečili bankrot države. Pogoj za to je, da Grčija v prihodnjih dneh dokončno potrdi celosten sveženj reform.

Voditelji EU so potrdili izjavo o Grčiji, v kateri so se zavezali k pomoči državi julija, če bo ta v prihodnjih dneh dokončno potrdila celosten sveženj reform, dogovorjen z EU in IMF. Grške politične stranke so pozvali k enotni podpori reformnemu in varčevalnemu programu, državljanom pa so sporočili, da so ukrepi nujni za blaginjo v prihodnje.

Kot je po koncu prvega dne zasedanja voditeljev Unije, med njimi tudi našega predsednika vlade Boruta Pahorja, povedal predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, se grškim državljanom trenutno zdi vse črno, vendar pa se mora država prebiti skozi težke čase, pa se bo postopno obnovilo zaupanje in vrnila gospodarska rast.

Grški premier George Papandreo
Grški premier George Papandreo FOTO: Reuters

Poleg zaveze k izplačilu naslednjega obroka iz obstoječega mehanizma finančne pomoči Grčiji, s katerim bodo preprečili bankrot države, so se voditelji zavezali tudi k oblikovanju dodatnega paketa pomoči s prostovoljnim sodelovanjem zasebnih upnikov. Za oboje pa je pogoj, da Grčija opravi svojo nalogo. "Celosten sveženj reform, dogovorjen z Evropsko komisijo v povezavi z Evropsko centralno banko in Mednarodnim denarnim skladom (IMF), ter sprejetje ključnih zakonov o fiskalni strategiji in privatizaciji v grškem parlamentu morata biti nujno dokončana v prihodnjih dneh," piše v izjavi o Grčiji.

To bo namreč na podlagi prošnje grške vlade zagotovilo podlago za vzpostavitev glavnih parametrov novega programa pomoči Grčiji, ki ga bodo skupaj pripravili evropski partnerji in IMF, ter obenem omogočilo pravočasno izplačilo naslednjega obroka posojila, tako da bo Grčiji julija zagotovljeno nujno potrebno financiranje za rešitev pred bankrotom.

Van Rompuy je danes jasno povedal, da se bodo javna sredstva za pomoč Grčiji črpala zgolj iz okrepljenega začasnega mehanizma za stabilnost evra in ne iz evropskega mehanizma za finančno stabilnost, ki temelji na proračunu EU in se uporablja pri pomoči Irski ter Portugalski. Proti uporabi tega mehanizma, za katerega dejansko jamčijo vse članice EU, sta se v primeru Grčije v četrtek javno zavzela britanski premier David Cameron in njegov češki kolega Petr Nečas.

Voditelji so podprli tudi predloge Evropske komisije za "okrepitev sinergij med programom posojil in kohezijskimi sredstvi EU" ter podprli vsa prizadevanja za krepitev grške sposobnosti črpanja kohezijskih sredstev EU s ciljem spodbujanja rasti in zaposlovanja, kar je mogoče storiti s tem, da se ta preusmerijo na izboljševanje konkurenčnosti in ustvarjanje delovnih mest.

Barroso in Van Rompuy
Barroso in Van Rompuy FOTO: Reuters

Kot je dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, je Grčija od okoli 20 milijard predvidenih kohezijskih sredstev v trenutnem večletnem finančnem okviru počrpala le približno četrtino. Komisija zato Grčiji ponuja tehnično pomoč in je pripravljena stopnjo sofinanciranja iz evropskih sredstev začasno dvigniti celo do 85 odstotkov.

Voditelji so med četrtkovim delom zasedanja, ki je bil posvečen gospodarskim vprašanjem, potrdili priporočila državam članicam glede njihovih programov reform in programov za zagotavljanje zdravih javnih financ, ki so jih morale države članice v Bruselj poslati v okviru evropskega semestra, cikla tesnejšega usklajevanja proračunskih in makroekonomskih politik ter strukturnih reform članic Unije.

Glede zavez iz pakta za evro plus je 23 sodelujočih članic po Van Rompuyevih besedah ugotovilo, da so na pravi poti, a ob tem pozvalo, naj bodo prihodnje zaveze bolj ambiciozne in konkretne.

Voditelji so podprli tudi dogovor glede krepitve začasnega mehanizma za stabilnost evra in usklajeno besedilo lizbonske pogodbe, ki bo omogočilo oblikovanje stalnega evropskega mehanizma stabilnosti z letom 2013, ko se izteče začasni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tedo974P8medo
24. 06. 2011 17.58
En kvazi ekonomski strokovnjak mi je rekel, da bo propad Grčije prinesel tudi propad velikih evropskih bank, saj so dale kredite, ki jih ne bodo dobili 100% vrnjene. Posledično naj bi propadla tudi evropska podjetja, saj so banke finančno pomembne za podjetja. Kaj mislite o tem? Jaz pravim, da se vse banke ščitijo pred neodplačanimi krediti pri zavarovalnicah, pa tudi vse evropske banke so v ameriški lasti, tako da bi ameriški lastniki poslali denar v Evropo, s tem bi se še dvignila vrednost dolarja. Verjetno boste rekli: En kvazi komentar :)
Esprit
24. 06. 2011 16.22
Naj Grčijo raje zravnajo z zemljo, skupaj z njihovimi kriminalnimi politiki, da sploh ne omenjam EU-ja, Nazi Reich bank, diktatorjev via Barrosa in Van Rompuy/ja, tale dva spadata v Hagg, skupaj z vsemi psihopati o veliki Evropi.
outHand
24. 06. 2011 15.00
korake Anten? zapravili bodo državo in ves denar ki smo jim ga posodili najbolje da začnejo otoke na dražbi prodajati
odbogaposlan
24. 06. 2011 11.50
dolgooooo bo čakal, he,he,he
ransome
24. 06. 2011 10.22
Potrdili mogoče, kaj bo pa od tega storjeno je pa vprašanje. Naj se raje stolčejo po ulicah pa vse požgejo, pol pa naj novo vlado spostavijo, pa začnejo gospodarstvo v naturalijah, bomodo vsako leto lahk melo 13 obrok.