Si predstavljate, da bi pri vas skoraj vsako drugo noč v letu divjala močna nevihta, ki bi pogosto trajala do jutra? Takšno dogajanje je običajno za precej obsežno območje na severozahodu Venezuele s površino, ki je podobna velikosti Slovenije. Gre za jezero Maracaibo in njeno okolico, ki ga napaja veliko rek iz Andov, največja med njimi je reka Catatumbo. Jezero Maracaibo je v resnici velik zaliv, ki je s pet kilometrov široko ožino povezan z Venezuelskim zalivom.
Ob izlivu reke Catatumbo v jezero Maracaibo strela udari v tla kar 250-krat na leto, kar je v Guinnessovi knjigi rekordov opisano kot »kraj z največjo koncentracijo strel na svetu«. V povprečju je tukaj med 140 in 160 nevihtnih noči na leto, nevihte trajajo pogosto tudi 10 ur skupaj. Nevihtna aktivnost se skozi leto spreminja, v tem delu leta lahko v nočnem času opazite približno 30 strel na minuto. Najmanj neviht in strel je januarja in februarja, ko je sušna doba, največja aktivnost je oktobra, ko je vrhunec deževne dobe.
Kaj je vzrok za nastanek večne nevihte?
Sprva so mislili, da je zato kriv uran oziroma njegove usedline v podlagi, ki privlačijo večje število strel. Naslednja teorija je temeljila na povečani prevodnosti zraka zaradi izpusta metana iz naftnih polj pod jezerom. Obe teoriji sta bili v zadnjem času zavrženi.
Ugotovili so, da je ta unikaten vremenski pojav povezan z obliko terena na širšem območju. Jezero Maracaibo z vseh strani obdajajo nekaj kilometrov visoki Andi, za vrhovi se nahajajo visoke planote. Čez dan so jezero in okoliška močvirja običajno obsijana s soncem, ki povzroči, da velika količina vlage izhlapi v ozračje. Topel in vlažen zrak se od tal začne dvigati v višje predele ozračja, kjer se zvečer sreča s hladnejšim, ki se pretaka po pobočjih navzdol. Tako je spodaj topel zrak, zgoraj precej hladnejši, kar pomeni, da se zrak zaradi velike temperaturne razlike še hitreje začne gibati navzgor. Veliko je vlage, svoje doda še zelo razčlenjena obala in predstava na nebu se lahko začne. Nastanejo mogočni nevihtni oblaki, kumulonimbusi, ki segajo več kot deset kilometrov visoko, nevihte se skoraj izključno pojavljajo ponoči.
Same nevihte sicer niso nič posebnega, spremljajo jih običajni vremenski pojavi, kot so nalivi, močni sunki vetra in toča. Zelo neobičajno je, da se pojavljajo zelo pogosto in na praktično istem območju. V preteklosti so si z nevihtno aktivnostjo na tem območju pomagali mornarji, ki so to izkoriščali za navigacijo. Če vas bo pot kdaj zanesla v to južnoameriško državo, se vam splača obiskati delto reke Catatumbo in si v živo ogledati večno nevihto.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.