V Veliki Britaniji so sneg in poledenele ceste povzročile precejšen kaos na cestah, vremenoslovci pa še naprej napovedujejo nizke temperature. Po državi je zaprtih na stotine šol, zaprta so tudi letališča v Leedsu, Liverpoolu in Manchestru, nastajajo pa še številni zastoji v železniškem prometu. Zaradi nizkih temperatur narašča tudi povpraševanje po zemeljskem plinu, ki sta med drugim dobavili tudi Nizozemska in Belgija. Je pa ob tem premier Gordon Brown zanikal trditve, da bi bila ogrožena dobava plina.
Tudi drugod po Evropi ni dosti bolje
Iz Grčije poročajo, da danes snežni vihar ovira tako ladijski kot cestni in letalski promet. Pomorske oblasti iz Pireja poročajo, da danes zaradi močnega vetra ne vozijo ladje do otokov v Egejskem morju.
Na območju severno od reke Pad pa do Dolomitov v teh dneh vlada hud mraz, s temperaturami do 17 stopinj Celzija pod ničlo. Na avtocesti A 26 severno od Genove sta v ponedeljek življenje izgubili dve osebi, katerih vozilo je na po nenadnem ledenem dežju zapeljalo z vozišča. Avtocesto so morali za več ur zapreti.
Tudi v Benetkah so novo leto začeli s snegom, ledom in naraslimi vodami. O snegu pa poročajo celo z juga in osrednjega dela Italije, med drugim iz okolice Vezuva pri Neaplju in prestolnice Rim. Da bi brezdomce zaščitili pred mrazom, so se v Rimu odločili, da bodo postaje podzemne železnice teden dlje kot ponavadi odprte tudi ponoči.
Tudi v hudih zim bolj vajeni Avstriji danes sneži, a meteorologe predvsem skrbi, kaj bo v prihodnjih dneh. Od petka naprej namreč pričakujejo močne padavine z velikimi količinami snega in tudi občasnim dežjem. Ker naj bi se temperature v nižjih predelih gibale tik nad ničlo, svarijo pred plundro in poledico. V pričakovanju slabega vremena meteorologi opozarjajo tudi na povečano nevarnost plazov.
Švedski vremenoslovci pa svarijo pred nizkimi temperaturami; v pokrajini Dalama na zahodu države naj bi se živo srebro tako nocoj spustilo celo do minus 44 stopinj pod ničlo. Lastnikom psov zato med drugim svetujejo, naj svojim domačim ljubljenčkom za sprehod še posebej zaščitijo ušesa in tačke, da ne bi dobili ozeblin.
V Albaniji medtem povzroča težave obilno deževje, zaradi katerega so oblasti v več regijah po državi že razglasile stanje naravne katastrofe. Zaradi poplav, ki so posledica močnih padavin, je moralo zapustiti domove že več sto ljudi. Po podatkih civilne zaščite je voda poplavila najmanj 570 hiš, okoli 200 pa jih je zaradi naraslih rek odrezanih od sveta.
Albanski premier Sali Berisha se je zaradi vodne ujme danes odpravil na najbolj prizadeta območja. Razmere pa se bodo najverjetneje še poslabšale, saj bo v tej balkanski državi po napovedih vremenoslovcev deževalo še nekaj dni.
Število žrtev plazu naraslo na sedem
V švicarskih Alpah so dva dneva po snežnem plazu, ki je pod seboj pokopal več smučarjev in nato še reševalce, danes odkrili še tri ponesrečene smučarje. S tem se je skupno število žrtev plazu povzpelo na sedem.
Slabo vreme je v ponedeljek preprečilo nadaljnje iskanje treh pogrešanih smučarjev iz Švice in Nemčije, ki pa so jih danes le našli. S skupno sedmimi smrtnimi žrtvami nesreča predstavlja najhujšo nesrečo zaradi snežnega plazu v Švici od leta 1999. Takrat je pod dvema plazovoma umrlo 12 ljudi.
ZDA v pričakovanju rekordov
Rekordno nizke temperature napovedujejo za danes tudi v nekaterih predelih na jugu ZDA. Že v ponedeljek so v zvezni državi Iowa nemerili –29 stopinj Celzija, kar je najhladneje po letu 1958 v tej državi. Tako naj bi bilo še posebej mrzlo na severu Floride in v delih nekaterih drugih zveznih držav ob Mehiškem zalivu. Kasneje med tednom bi lahko temperature na teh območjih še padle. "Ponekod lahko pričakujejo temperature med 30 in 40 stopinjami pod ničlo," napovedujejo meteorolgi, ki pravijo, da bo najhuje v določenih predelih Ohia. Prvič po letu 1999 bi lahko temperature pod ničlo padle tudi v St. Louisu.
Ohromljena tudi Kitajska
Še posebej hudo pa je bilo ta vikend na Kitajskem, kjer je na pekinški avtocesti za dva dni obtičalo na tisoče tovornjakarjev, v provinci Notranja Mongolija pa je na vlakih obtičalo 1.400 potnikov. V Pekingu so danes zjutraj namerili –15,6 stopinje Celzija, kar je najnižja temperatura v zadnjih dveh desetletjih. Meteorologi napovedujejo, da se bo ozračje do četrtka še naprej ohlajalo. Tako lahko v Notranji Mongoliji in provinci Tiandžin pričakujejo do 32 stopinj pod ničlo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.