![Hrvaška v pristopnih pogajanjih z EU ni poskusila prejudicirati meje, poudarja Dragun.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2009/60307425.jpg?v=d41d)
Hrvaška je bila in je tudi zdaj pripravljena na pogajanja za odpravo slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU, katere vzrok je odprto vprašanje meje med državama, ki nima mesta v pogajalskem procesu, je dejal tiskovni predstavnik hrvaške diplomacije Mario Dragun. S tem se je odzval na torkove izjave uradnega govorca MZZ Milana Balažica.
Dragun je poudaril, da mora rešitev glede meje temeljiti na mednarodnem pravu ter da bo dosežena na mednarodnem sodišču, kot za podobne primere predvidevata tako mednarodna skupnost kot tudi EU v svojih dokumentih o širitvi. Ponovil je, da Hrvaška v pristopnih pogajanjih z EU ni poskusila prejudicirati meje ter da Zagreb spora o meji ni vpletal v svoja pogajanja z EU. "Bili smo pripravljeni in smo še vedno pripravljeni podati trdno pisno izjavo, ki bi omenjeno tudi potrdila. Če bi Slovenijo resnično skrbelo, bi sprejela takšno izjavo in ne bi z novimi spremembami Rehnovega končnega predloga poskusila vplivati na doseženi kompromis z uvajanjem elementov, ki niso sprejemljivi niti običajni v postopku urejanja meje na mednarodnem sodišču," je še dejal Dragun.
Zagreb od Ljubljane pričakuje, da dvostranskih vprašanj ne bo vpletala v postopek pristopnih pogajanj in na ta način "neutemeljeno in v nasprotju z evropskimi standardi in načeli" blokirala vstop ene izmed držav kandidatk ter s tem vplivala tudi na politiko širitve EU na jugovzhod Evrope, je dodal.
Zanikal je Balažičevo izjavo, da "hrvaška taktika pritiskov, lobiranja in včasih grobe ter nepremišljene retorike proti Sloveniji Hrvaško vodi proč od Evropske unije". "Če je vztrajanje pri evropskih načelih in vrednotah pritisk, vabilo na urejanje vprašanja meje na mednarodnem sodišču pa groba in nepremišljena retorika, potem s slovenske strani zares ne vidim iskrene želje po odpravi blokade, ki je nesprejemljiva in nepravična tudi po evropskih načelih," je sklenil.
Slobodna Dalmacija: Hrvaško blokira EU, ne Slovenija
Evropska birokracija sploh ne namerava urejati slovensko-hrvaškega spora o meji oziroma deblokirati hrvaških pogajanj z EU, saj večino evropskih vlad širitev unije ne zanima, na svoji spletni strani piše Slobodna Dalmacija. Splitski časnik se sklicuje na izjave neimenovanega visokega uradnika EU. "Večini evropskih vlad ustreza omenjeni spor, ker na ta način blokirajo širitev EU, na katero niso pripravljene," je izjavil omenjeni uradnik EU. Ocenil je, da bo blokada ostala še "zelo dolgo", predvsem zato ker EU ni pripravljena, da bi sprejela Hrvaško kot polnopravno članico.
Slobodna Dalmacija navaja, da je bil zaradi evropskih frustracij pričakovan tudi odstop bivšega premierja Iva Sanaderja, ki je vse karte stavil na vključitev Hrvaške v evropsko družino do leta 2010, nato pa se je zavedel, da mu to ne bo uspelo niti do izteka mandata sedanje hrvaške vlade leta 2011.
Časnik piše, da je Sanader javno izpolnjeval vse evropske naloge, tudi razveljavitev hrvaške ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu za članice EU, "skritih popuščanj pa naj bi bilo še veliko več". Dodaja, da se je Sanader soočil z diplomatskimi frazami, da ima Hrvaška prav v sporu s Slovenijo, vendar pa "EU nima moči, ker je naša soseda polnopravna članica". "Če bi v EU obstajala volja za urejanje omenjenega problema, bi že našli pravi model. Medtem pa boste morali na vključitev še počakati, vse dokler v državah članicah ne bo dozorela volja za sprejem Hrvaške. EU je zasičena z novimi članicami," je za splitski časnik sklenil "dobro obveščeni bruseljski diplomat".
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.